Nad Libanonem v noci na středu zavládlo příměří mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh. Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz popsal, jestli může být skutečně permanentní, jak ho označil americký prezident Joe Biden, a proč k němu Izraelci vůbec přistoupili. Zmínil rovněž to, jak příměří vnímá Teherán.
V noci na středu začalo platit příměří mezi Izraelem a Hizballáhem. Podle společného prohlášení USA a Francie tato dohoda ukončí boje v Libanonu a ochrání Izrael před hrozbou Hizballáhu a dalších teroristických organizací.
Šéf Bílého domu uvedl, že jde o trvalé příměří a podle daných podmínek musí Hizballáh do 60 dnů odstranit své bojovníky a zbraně z oblasti mezi modrou linií (neoficiální hranicí mezi Libanonem a Izraelem) a řekou Litani, ležící asi třicet kilometrů severně. Zde následně nastoupí libanonská armáda.
EuroZprávy.cz se obrátily na bezpečnostního experta Krause s tím, jestli obě strany zvládnou příměří dodržet. „Dovedu si představit, že nějakou dobu vydrží, protože obě strany mají vůli a potřebu situaci zklidnit,“ uvedl.
Zdůraznil však, že je pesimistický ohledně dlouhodobosti tohoto příměří. „Existuje zde velká pravděpodobnost, že jedna či druhá strana podmínky poruší, z čehož bude pochopitelně obviňovat ihned svého oponenta, a konflikt se opět rozhoří,“ poznamenal.
Dovede si představit, že tentokrát nepůjde o konflikt takové míry a intenzity, jako v posledních několika měsících. „Do trvalého či permanentního příměří má současný stav ještě hodně daleko,“ dodal Kraus. Negativní vliv na příměří může mít vývoj války v Gaze, protože jde o paralelní konflikt s dopadem i na dění v jižním Libanonu.
Otázkou také je, proč Izrael na příměří vůbec přistoupil. Kraus to připisuje spíše tomu, že do Bílého domu už v lednu nastoupí zvolený prezident USA Donald Trump, zatykač Mezinárodního trestního soudu (ICC) na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua takový vliv zřejmě nemá.
„Respektive jde o poslední pokus odcházející Bidenovy administrativy dosáhnout alespoň nějakého úspěchu na Blízkém východě. Poslední dva týdny zde byla patrná citelná snaha o dosažení čehokoli ze strany USA. Tohle, i kdyby to mělo jen omezený časový efekt, je nesporným úspěchem amerického vyjednávání,“ shrnul expert.
Příměří je přínosné také pro Teherán, jak zmínil. „Oni jsou sice aktérem, který je do konfliktu nepřímo zapojen, ale zároveň tím pragmatickým hráčem, který nestojí o nekontrolovanou eskalaci a velkou válku v regionu. Svými kroky v zahraniční politice to již několikrát ukázali,“ vysvětlil.
Zklidnění situace může podle Krause vytvořit podmínky pro paralelní jednání se Západem, například o íránském jaderném programu. „Zamýšleným cílem v takových jednáních íránskou perspektivou je omezení či přímo odstranění ekonomických sankcí dusících íránské hospodářství. Toho by se Íráncům dosahovalo velice obtížně, pokud by válka na jihu Libanonu ve vysoké intenzitě nadále pokračovala,“ doplnil.
Související
Situace v Pásmu Gazy se dramaticky zhoršuje. Při bombardování zemřely stovky lidí
Co bude s Pásmem Gazy? Izrael plán nemá, tak tam nechá svou armádu roky
Izrael , libanon , Hizballáh , Josef Kraus
Aktuálně se děje
před 29 minutami
R8na geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 1 hodinou
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 1 hodinou
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
včera
NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území
včera
Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin
včera
Jižní Korea vyhlásila výjimečný stav. Kvůli KLDR zavádí stanné právo
včera
Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael
včera
Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku
včera
Česku se zatykač na Netanjahua nelíbí. Zvažuje zastavení financování ICC
včera
Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců
včera
Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám
včera
Jak efektivní jsou vojáci z KLDR? Režim zadržuje jejich rodiny, aby se vůbec vrátili domů
včera
Rozpad Bašárova režimu je reálná alternativa. Turkům jde i o likvidaci životaschopné Sýrie, míní expert
včera
Vzdejte se území za příměří, navrhují Ukrajině. Jenže Putin o to vůbec nestojí, varují experti
včera
Valí se na nás neomezený počet Rusů. Jeden den je zabijeme, druhý den přijdou další, popisuje voják
Ukrajinští vojáci pokračují v intenzivní obraně obsazeného regionu Kursk na ruském území, kde čelí enormnímu tlaku nepřátelských jednotek. Podle Oleksandra, velitele jednotky 225. útočného praporu, čelí ukrajinské síly zdánlivě nekonečným vlnám ruských vojáků, kteří přicházejí bez informací o osudu svých předchůdců.
Zdroj: Libor Novák