Duda řekl, co nestačí k odstrašení Putina. Kvůli Rusku se vrací situace studené války

Společně s ostatními světovými lídry na washingtonský summit Severoatlantické aliance zavítal polský prezident Andrzej Duda. V rozhovoru pro prestižní server Politico potvrdil tvrdou a cílevědomou politiku Polska nejen vůči ruské agresi, ale také směrem k dosažení silného NATO. 

Duda poskytl serveru Politico rozhovor na polském velvyslanectví ve Washingtonu. Varoval, že se vrací studená válka. „Musíme být upřímní a říci si, že situace studené války je zpět a není to kvůli činům Spojených států, ale kvůli oživení ruských imperiálních ambicí,“ nastínil.

Rozhovor se nesl především ve jménu debaty o tom, zda si v Bílém domě přeje od příštího roku demokrata a dosluhujícího prezidenta Joea Bidena, nebo republikánského exprezidenta Donalda Trumpa. „O tom, kdo bude jejich prezidentem, rozhoduje americký lid a já jako polský prezident mohu odpovědět pouze takto: Budeme akceptovat a vítat jakoukoli volbu, kterou učiní americký lid,“ přiblížil Duda. 

Podle serveru Politico měl polský prezident pochvalné poznámky nejen na Bidena a Trumpa, ale také na Baracka Obamu, který do Polska vyslal nejvíce amerických vojáků. „Jsem hluboce přesvědčen, že úkolem polského prezidenta je budovat co nejlepší vztahy s největším spojencem v NATO, a tím jsou Spojené státy americké,“ poznamenal. 

Duda si přeje, aby z Polska byla důležitá vojenská mocnost. „Vidíme, že v Evropě existuje obrovský bezpečnostní deficit. Během každoročního aliančního summitu je velmi důležité, aby NATO vyslalo světu zprávu o jednotě NATO – to musí být velmi jasné. A druhý vzkaz, který je důležité vyslat, je, že NATO je silné a vidí hrozbu vycházející z Ruska,“ shrnul. 

Polsko před ruskou hrozbou varuje dlouhodobě, nejvíce od ruské anexe Krymského poloostrova z roku 2014. „Západ nereagoval odpovídajícím způsobem. Sankce a důrazná prohlášení k odstrašení Putina nestačí. Dnes Rusko posiluje a buduje svou vojenskou přítomnost v Kaliningradu a je to nejsilněji militarizovaný kus země na světě. Rusko také otevřeně hovoří o rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku. Tyto pohyby představují novou hrozbu vůči NATO, takže reakce NATO dnes musí být adekvátní míře této hrozby,“ vyjmenovával Duda v rozhovoru pro Politico. 

Polský prezident údajně ví, co by měla aliance dělat. „To, co očekáváme, je velmi důsledná a tvrdá politika NATO jako celku pod vedením Spojených států amerických k posílení naší obranné politiky v rámci celé aliance. Musíme obnovit náš obranný průmysl a musíme doplnit naše rezervy a zásoby munice, musíme to udělat společně a dnes musíme také bez přestávky podpořit Ukrajinu,“ zdůraznil. 

„Mým apelem je, abychom posílili zvyšování výdajů na obranu na úroveň 3 %, jako tomu bylo v průběhu studené války,“ uzavřel Duda. 

Už loni v září polská armáda prohlašovala, že bude brzy tou nejsilnější v Evropě. „Polská armáda musí být tak silná, aby nemusela bojovat jen díky své síle,“ zdůraznil tehdejší premiér Mateusz Morawiecki. 

Předloni navíc prezident země Duda podepsal zákon umožňující vládě vynakládat na obranu právě tři procenta HDP. Je to o celý procentní bod více než Severoatlantická aliance od svých členů vyžaduje. Vicepremiér země Jarosław Kaczyński se ještě navíc snažil prosadit postupné zvýšení obranných výdajů na 5 % hrubého domácího produktu v příštím desetiletí.

Související

Ve Varšavě proběhlo setkání Volodymyra Zelenského s Donaldem Tuskem (8. července 2024). Prohlédněte si galerii

Zelenskyj v Polsku. Ukrajina se sousedy podepsala bezpečnostní dohodu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí přijel do sousedního Polska, aby se setkal s tamním protějškem Andrzejem Dudou a polským premiérem Donaldem Tuskem. Hlavním účelem návštěvy je podpis bezpečnostní dohody mezi oběma zeměmi, ke kterému došlo v odpoledních hodinách. Informoval o tom server Wiadomości. 

Více souvisejících

Andrzej Duda NATO Rusko protiruské sankce Vladimír Putin armáda Polsko USA (Spojené státy americké) Donald Trump Joe Biden

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Josef Šlerka

Rating NFNŽ kritizuje stále více tuzemských médií

MediaRating z dílny analytika Josefa Šlerky spadající pod Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je v posledních dnech terčem sílící kritiky. Médií, která jej kritizují za jeho nesprávnost a nízkou kvalitu, přibývá, a vyhraňují se proti němu i největší čeští vydavatelé.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Předsedkyní Evropské komise byla opět zvolena von der Leyenová

Evropský parlament ve čtvrtek tajnou volbou rozhodl, že Ursula von der Leyenová zůstane předsedkyní Evropské komise i na další funkční období. Ze 707 hlasujících europoslanců získala 401 hlasů, 284 bylo proti a 15 se zdrželo hlasování. Ke zvolení jí stačilo 360 hlasů, uvedl server Politico.

před 6 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta krátce před startem ligy představila dvě posily. Přicházejí Dán a Španěl

Nadcházející ročník české nejvyšší fotbalové soutěže, která ponese nově název Chance ligy, začne v pátek večer soubojem mistrovské Sparty s Pardubicemi a bude v lecčems výjimečný. Především pak v tom, že ten, kdo ligu vyhraje, bude hrát v další sezóně automaticky v Lize mistrů. Proto bude fanoušky jistě čekat ještě zajímavější boj o nejvyšší příčku, neboť vlčáků prahnoucích po milionářské soutěži je více. Mezi nimi nechybí Sparta, která hrála LM naposledy v roce 2005. Proto posiluje kádr a na Letnou vábí hráče ze zahraničí. Od nové sezóny budou v jejím dresu k vidění dánský stoper Mathias Ross a další obránce, tentokrát Španěl Imanol García z Bilbaa.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko nevylučuje použití jaderných zbraní

Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit americké střely dlouhého doletu v Německu. Ve čtvrtek to podle TASS uvedl náměstek tamního ministra zahraničí Sergej Riabkov.

před 8 hodinami

Datart, ilustrační fotografie

Oblíbený řetězec v Česku končí, přebírá ho Datart. Začíná velký výprodej

Zlínská skupina HP Tronic (DATART) a NAY (Electro World) zahajují po schválení fúze soutěžními úřady v České republice a na Slovensku realizaci plánované integrace. V České republice budou prodejny sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Podle tiskové zprávy poskytnuté redakci serveru EuroZprávy.cz probíhá aktuálně komunikace změn směrem k zákazníkům.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

ÚSTR

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.

před 10 hodinami

Von der Leyenová: Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, Orbánova cesta nebyla mírová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy