Hledá se garant evropské bezpečnosti, když je válka za rohem. Pozice Polska sílí

Evropské armády dělají vše pro to, aby rozšířily své počty a modernizovaly často již zastaralé vybavení. Cílem některých z nich je dohnat dlouhodobou dominanci Francie a Velké Británie. V rámci Severoatlantické aliance jde o jediné země, které vlastní jaderné zbraně a mohou se nazývat vojenskými velmocemi. 

Modernizace armád Severoatlantické aliance je čím dál akutnějším tématem. Podle serveru Politico Spojené státy a jejich spojenci čelí podobnému okamžiku jako americký prezident Ronald Reagan v 80. letech, tehdy ještě na sklonku studené války, těsně před rozpadem supervelmoci Sovětského svazu. „Strategická rozhodnutí určí běh dějin na celou generaci,“ napsal server. 

Podle Politica jsou západní demokracie již „v počáteční fázi války“, kterou „nově vytvořená osa diktatur již téměř vyhlásila“. Přesněji jmenoval Rusko, Čínu, Írán a Severní Koreu. „Demokratičtí spojenci jsou často v rozporu, pokud jde o jejich ekonomické zájmy, a chybí jim také společné hodnocení hrozeb. Desetiletí po skončení studené války přivyklo západní společnosti na život s omezeným rizikem – nebo nejlépe zcela bez rizika,“ varovalo Politico. 

Některé země si tuto skutečnost uvědomují a jdou jí aktivně naproti. Jiné silně zaostávají a stávají se terčem kritiky. 

V současnosti jsou nejsilnějšími evropskými armádami (po té ruské) britská, francouzská a italská. Polsko se v žebříčku Global Firepower pro rok 2023 umístilo na pátém místě. „Pozice Spojeného království je dána především jeho živou silou a letectvem, zatímco Francie se může spolehnout na silnou vrtulníkovou flotilu a několik torpédoborců. Itálie disponovala k lednu loňského roku 404 vrtulníky a dvěma letadlovými loděmi,“ jak psaly EuroZprávy.cz s odvoláním na Euronews.

Některé armády se chtějí brzy stát garantem evropské bezpečnosti. Jde zejména o německou a polskou. Konkrétně ta německá od konce studené války výrazně oslabila – po pádu Berlínské zdi měla jen západoněmecká armáda 480 tisíc členů, připravených k obraně NATO před napadením Varšavskou smlouvou. V roce 2023 už jich zůstalo pouze 181 tisíc. A jen malá část těchto vojáků je vycvičena k bojovému nasazení v rámci misí NATO. Upozornil na to německý server Deutsche Welle. 

„Bundeswehr se musí stát garantem konvenční obrany v Evropě,“ prohlašoval německý kancléř Olaf Scholz už loni. Předpokládá se, že tento Bundeswehr by dokázal odolávat případnému ruskému útoku několik dní. 

Se Scholzem souhlasí německý ministr obrany Boris Pistorius, který rovněž vidí závažné problémy. „Bundeswehr se musí stát připraveným na válku,“ upozornil. Rusko ale v současné době přešlo na válečnou ekonomiku a Německo tak má podle některých analytiků čas pouze pět let, než východní velmoc skutečně zaútočí na NATO. 

Mezitím se přímo vedle Německa klube zcela nová vojenská mocnost – Polsko. Už loni v září tamní armáda prohlašovala, že bude brzy tou nejsilnější v Evropě. „Polská armáda musí být tak silná, aby nemusela bojovat jen díky své síle,“ zdůraznil tehdejší premiér Mateusz Morawiecki. 

Už předloni navíc prezident země Andrzej Duda podepsal zákon umožňující vládě vynakládat na obranu právě tři procenta HDP. Je to o celý procentní bod více než Severoatlantická aliance od svých členů vyžaduje. Vicepremiér země Jarosław Kaczyński se ještě navíc snažil prosadit postupné zvýšení obranných výdajů na 5 % hrubého domácího produktu v příštím desetiletí.

Související

Více souvisejících

NATO armáda Polsko Bundeswehr Armáda Francie Armáda U.K.

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy