Hledá se garant evropské bezpečnosti, když je válka za rohem. Pozice Polska sílí

Evropské armády dělají vše pro to, aby rozšířily své počty a modernizovaly často již zastaralé vybavení. Cílem některých z nich je dohnat dlouhodobou dominanci Francie a Velké Británie. V rámci Severoatlantické aliance jde o jediné země, které vlastní jaderné zbraně a mohou se nazývat vojenskými velmocemi. 

Modernizace armád Severoatlantické aliance je čím dál akutnějším tématem. Podle serveru Politico Spojené státy a jejich spojenci čelí podobnému okamžiku jako americký prezident Ronald Reagan v 80. letech, tehdy ještě na sklonku studené války, těsně před rozpadem supervelmoci Sovětského svazu. „Strategická rozhodnutí určí běh dějin na celou generaci,“ napsal server. 

Podle Politica jsou západní demokracie již „v počáteční fázi války“, kterou „nově vytvořená osa diktatur již téměř vyhlásila“. Přesněji jmenoval Rusko, Čínu, Írán a Severní Koreu. „Demokratičtí spojenci jsou často v rozporu, pokud jde o jejich ekonomické zájmy, a chybí jim také společné hodnocení hrozeb. Desetiletí po skončení studené války přivyklo západní společnosti na život s omezeným rizikem – nebo nejlépe zcela bez rizika,“ varovalo Politico. 

Některé země si tuto skutečnost uvědomují a jdou jí aktivně naproti. Jiné silně zaostávají a stávají se terčem kritiky. 

V současnosti jsou nejsilnějšími evropskými armádami (po té ruské) britská, francouzská a italská. Polsko se v žebříčku Global Firepower pro rok 2023 umístilo na pátém místě. „Pozice Spojeného království je dána především jeho živou silou a letectvem, zatímco Francie se může spolehnout na silnou vrtulníkovou flotilu a několik torpédoborců. Itálie disponovala k lednu loňského roku 404 vrtulníky a dvěma letadlovými loděmi,“ jak psaly EuroZprávy.cz s odvoláním na Euronews.

Některé armády se chtějí brzy stát garantem evropské bezpečnosti. Jde zejména o německou a polskou. Konkrétně ta německá od konce studené války výrazně oslabila – po pádu Berlínské zdi měla jen západoněmecká armáda 480 tisíc členů, připravených k obraně NATO před napadením Varšavskou smlouvou. V roce 2023 už jich zůstalo pouze 181 tisíc. A jen malá část těchto vojáků je vycvičena k bojovému nasazení v rámci misí NATO. Upozornil na to německý server Deutsche Welle. 

„Bundeswehr se musí stát garantem konvenční obrany v Evropě,“ prohlašoval německý kancléř Olaf Scholz už loni. Předpokládá se, že tento Bundeswehr by dokázal odolávat případnému ruskému útoku několik dní. 

Se Scholzem souhlasí německý ministr obrany Boris Pistorius, který rovněž vidí závažné problémy. „Bundeswehr se musí stát připraveným na válku,“ upozornil. Rusko ale v současné době přešlo na válečnou ekonomiku a Německo tak má podle některých analytiků čas pouze pět let, než východní velmoc skutečně zaútočí na NATO. 

Mezitím se přímo vedle Německa klube zcela nová vojenská mocnost – Polsko. Už loni v září tamní armáda prohlašovala, že bude brzy tou nejsilnější v Evropě. „Polská armáda musí být tak silná, aby nemusela bojovat jen díky své síle,“ zdůraznil tehdejší premiér Mateusz Morawiecki. 

Už předloni navíc prezident země Andrzej Duda podepsal zákon umožňující vládě vynakládat na obranu právě tři procenta HDP. Je to o celý procentní bod více než Severoatlantická aliance od svých členů vyžaduje. Vicepremiér země Jarosław Kaczyński se ještě navíc snažil prosadit postupné zvýšení obranných výdajů na 5 % hrubého domácího produktu v příštím desetiletí.

Související

Více souvisejících

NATO armáda Polsko Bundeswehr Armáda Francie Armáda U.K.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 7 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy