Erdogan opět kritizuje Izrael: Šance na mír v Pásmu Gazy je ztracena

Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je prozatím ztracena z důvodu nekompromisního přístupu Izraele. V sobotu to uvedl turecký prezident prezident Recep Tayyip Erdogan. Izrael ale tvrdí, že příměří jako první porušil Hamás.

"Vždy jsme zdůrazňovali, že jsme spíše za trvalé příměří než za humanitární přestávku... Byla zde příležitost na mír a bohužel jsme tuto příležitost prozatím ztratili kvůli nekompromisnímu přístupu Izraele," citovala Erdogana agentura Reuters.

Turecký prezident cestou ze Spojených arabských emirátů (SAE) novinářům také řekl, že neztrácí naději na trvalý mír v Gaze. Hamás podle jeho slov nelze vyloučit z možného řešení izraelsko-palestinského konfliktu. "Musíme se zaměřit na dvoustátní řešení... Vyloučení Hamásu nebo jeho zničení není realistický scénář," uvedl Erdogan.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že hnutí Hamás nesouhlasilo s propuštěním dalších rukojmí a porušilo tím podmínky příměří. Podle tamní armády navíc militanti jako první vypálili raketu na Izrael, krátce před vypršením příměří, uvedl server BBC.

Doporučené články

Erdogan dlouhodobě kritizuje Izrael za válku vedenou v Pásmu Gazy. Ve středu nazval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua "řezníkem z Gazy" a obvinil ho z vyvolání antisemitismu po celém světě. Uvedl to server France24. Izrael označil za "teroristický stát" a Hamás nazval "osvobozeneckou skupinou".

Tato slova zopakoval i během proslovu před členy své islamistické vládní strany v tureckém parlamentu. "Netanjahu se už zapsal do dějin jako řezník z Gazy," řekl Erdogan v proslovu vysílaném v celostátní televizi.

"Netanjahu ohrožuje bezpečí všech Židů na světě, neboť vraždami, které spáchal v Pásmu Gazy, podněcuje antisemitismus," dodal.

Na počátku listopadu Erdogan uvedl, že už dále nemůže s Netanjahuem mluvit. "Netanjahu už není někdo, s kým můžeme hovořit. Vymazali jsme ho a vyhodili," řekl Erdogan novinářům. Turecký ministr zahraničních věcí ale podle něj Hakan Fidan bude nadále s izraelskou stranou v kontaktu, stejně jako s Hamásem a dalšími palestinskými skupinami.

Doporučené články

Turecký lídr ve vyjádřeních zopakoval možnost, že by Turecko mohlo být garantem jakékoli budoucí dlouhodobé mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci. "Pokud Řecko může být ručitelskou zemí, Anglie může být ručitelskou zemí a Turecko je ručitelskou zemí na Kypru, proč by podobná struktura nemohla existovat v Gaze?" řekl Erdogan.

Turecký prezident vyzval už dříve k okamžitému příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Uvedl, že v pásmu Gazy jsou páchány zločiny proti lidskosti.  

"Neexistuje představa, kterou by se dala vysvětlit nebo ospravedlnit brutalita, které jsme svědkem od 7. října. Otevřeně řečeno, v Gaze se už přesně 28 dní páchají zločiny proti lidskosti," řekl Erdogan na summitu Organizace turkických států v Astaně, hlavním městě Kazachstánu .

Doporučené články

"Naší prioritou je rychlé nastolení humanitárního příměří," uvedl Erdogan. Dodal, že Turecko pracuje na nových mechanismech, které zaručí bezpečnost všech bez ohledu na to, zda jsou muslimy, křesťany nebo židy.

Turecko podle prezidenta nadále vyvíjí úsilí na uspořádání mezinárodní mírové konference. Už dříve také kritizoval Evropskou unii za to, že nevyzvala k příměří v pásmu Gazy. Obvinil Západ z lhostejnosti vůči utrpení muslimů a hovořil o situaci s papežem Františkem.

"Kolik dětí ještě musí zemřít předtím, než Evropská komise vyzve k příměří... Kolik tun bomb musí dopadnout na Gazu, než Rada bezpečnosti OSN začne jednat," řekl Erdogan v televizním projevu s tím, že Západ nevidí násilí, které se odehrává v pásmu Gazy, "protože se tam prolévá muslimská krev".

Doporučené články

Každý by měl podporovat snahy o poskytování "nepřerušované pomoci nevinným civilistům" v Gaze, řekl a zopakoval turecký postoj, že trvalým řešení konfliktu může být pouze vytvořením nezávislého palestinského státu.

Erdogan také dříve obvinil Radu bezpečnosti OSN z toho, že svým údajným proizraelským postojem prohlubuje současnou krizi v Gaze. Jeho ministr zahraničí Hakan Fidan prohlásil, že se svět nachází ve zlomovém bodě. "Buď se posuneme k trvalému, udržitelnému míru, nebo začne světová válka," uvedl podle The Guardian

"Mezinárodní společenství se nestaví na odpor nezákonným a bezuzdným útokům izraelského režimu na civilisty," prohlásil Erdogan v úterý. "Zastáváme názor, že Rada bezpečnosti OSN nezastavila krveprolití a nenastolila příměří, ale svým jednostranným přístupem krizi ještě prohloubila," tvrdil Erdogan.

Erdoganovo prohlášení bylo zveřejněno krátce po jeho telefonátu s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Rusko je spolu s Británií, Čínou, Francií a USA jedním z pěti stálých členů RB OSN. Turecký prezident obvinil Radu bezpečnosti z toho, že nečinně přihlíží kolektivnímu trestání obyvatel Gazy a že umožnila ochromení činnosti agentury OSN pomáhající palestinským uprchlíkům.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Turecko se odklání od Západu? Chce prohlubovat vztahy s Východem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na fóru v Ankaře prohlásil, že Turecko bude nadále rozvíjet vztahy s Východem, a to i přesto, že v zahraniční politice zůstává orientováno na Západ. Zdůraznil, že svět už není "černobílý" a Ankara nemusí spolupracovat pouze s jednou stranou.  

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy