Erdogan v poslední den kampaně obvinil opozici ze spolupráce s Bidenem

V sobotu 14. května se v Istanbulu uskutečnilo poslední předvolební shromáždění tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana. V rámci této události prezident obvinil opozici ze spolupráce s americkým prezidentem Joem Bidenem na údajném plánu jeho svržení. Pro Erdogana jsou tyto volby největší výzvou za posledních 20 let. Vzhledem k vysokému napětí v turecké politice lze očekávat, že vývoj situace bude sledován nejen tureckou veřejností, ale i celým světem a politickými pozorovateli.

Jedny z nejvýznamnějších voleb v moderní historii Turecka se blíží a průzkumy před nedělními volbami favorizují spíše lídra opozice Kemala Kiliçdaroglua. Pokud ale žádný z kandidátů nezíská více než 50 procent hlasů, čeká je 28. května druhé kolo. Je tedy jasné, že výsledek voleb a následné kroky turecké vlády budou sledovány s velkým zájmem nejen domácí, ale i mezinárodní veřejností, jak uvedla agentura Reuters.

V Turecku se kromě prezidentských voleb uskuteční také volby nového parlamentu. Pravděpodobně se bude jednat o těsný souboj mezi Lidovou aliancí, která zahrnuje konzervativní islamistickou AKP prezidenta Erdogana a nacionalistickou MHP, a Kilicdarogluovou Národní aliancí, kterou tvoří šest opozičních stran včetně sekularistické CHP zakladatele Turecka Mustafy Kemala Ataturka.

Volební místnosti se otevřou v 8:00 a uzavřou se v 17:00. V neděli pozdě se bude již vědět, zda bude nutné uspořádat druhé kolo voleb pro prezidenta.

Erdoganova kampaň v posledním měsíci zdůrazňovala úspěchy jeho vlády v obranném průmyslu a infrastrukturních projektech a tvrdila, že opozice by toto všechno zastavila. Také tvrdil, že opozice dostává rozkazy ze Západu a bude se jim podřizovat, pokud by byla zvolena. Na shromáždění v Istanbulu Erdogan kritizoval komentáře amerického prezidenta Bidena, který v lednu 2020 vyzval k podpoře Erdoganových odpůrců a zdůraznil, že by neměl být sesazen převratem. Tyto komentáře byly Ankara odsouzeny jako "intervencionální".

"Biden vydal rozkaz svrhnout Erdogana, vím to. Všichni moji lidé to vědí," řekl devětašedesátiletý Erdogan. "Pokud je to tak, pak zítřejší hlasovací lístky dají odpověď i Bidenovi," dodal.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí prohlásil, že USA pozorně sledují volby v Turecku, ale nestaví se na žádnou stranu. Washington má zájem na demokratickém procesu, který by měl být svobodný a spravedlivý. Erdogan kritizoval Kilicdarogluovu kritiku vůči Rusku a označil Moskvu za důležitého partnera pro Turecko.

Západní spojenci Turecka jsou pod Erdoganem podrážděni užšími vazbami mezi Ankarou a Moskvou. Turecko je členem NATO, které od té doby, co Moskva loni zahájila rozsáhlou invazi svého souseda, neochvějně stojí za Kyjevem, ale neuvalilo na Rusko sankce.

Před tureckými volbami panuje vzrušení a obavy z násilí v důsledku rostoucího napětí. Prezident Erdogan však v televizním rozhovoru ujistil, že bude respektovat výsledek voleb bez ohledu na výsledek. Kandidát opozice Kilicdaroglu navštívil Atatürkovo mauzoleum v Ankaře, kam mu příznivci přinesli karafiáty. Erdogan obviňoval opozici ze spolupráce s kurdskými militanty a z účasti na převratu v roce 2016. Kilicdaroglu tato obvinění odmítá. Vzrůstající napětí vedlo k tomu, že Kilicdaroglu nosil na pátečním shromáždění neprůstřelnou vestu v reakci na zpravodajské informace o útoku.

Související

Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko volby v Turecku Recep Tayyip Erdogan Kemal Kiliçdaroglu

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy