Erdogan v poslední den kampaně obvinil opozici ze spolupráce s Bidenem

V sobotu 14. května se v Istanbulu uskutečnilo poslední předvolební shromáždění tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana. V rámci této události prezident obvinil opozici ze spolupráce s americkým prezidentem Joem Bidenem na údajném plánu jeho svržení. Pro Erdogana jsou tyto volby největší výzvou za posledních 20 let. Vzhledem k vysokému napětí v turecké politice lze očekávat, že vývoj situace bude sledován nejen tureckou veřejností, ale i celým světem a politickými pozorovateli.

Jedny z nejvýznamnějších voleb v moderní historii Turecka se blíží a průzkumy před nedělními volbami favorizují spíše lídra opozice Kemala Kiliçdaroglua. Pokud ale žádný z kandidátů nezíská více než 50 procent hlasů, čeká je 28. května druhé kolo. Je tedy jasné, že výsledek voleb a následné kroky turecké vlády budou sledovány s velkým zájmem nejen domácí, ale i mezinárodní veřejností, jak uvedla agentura Reuters.

V Turecku se kromě prezidentských voleb uskuteční také volby nového parlamentu. Pravděpodobně se bude jednat o těsný souboj mezi Lidovou aliancí, která zahrnuje konzervativní islamistickou AKP prezidenta Erdogana a nacionalistickou MHP, a Kilicdarogluovou Národní aliancí, kterou tvoří šest opozičních stran včetně sekularistické CHP zakladatele Turecka Mustafy Kemala Ataturka.

Volební místnosti se otevřou v 8:00 a uzavřou se v 17:00. V neděli pozdě se bude již vědět, zda bude nutné uspořádat druhé kolo voleb pro prezidenta.

Erdoganova kampaň v posledním měsíci zdůrazňovala úspěchy jeho vlády v obranném průmyslu a infrastrukturních projektech a tvrdila, že opozice by toto všechno zastavila. Také tvrdil, že opozice dostává rozkazy ze Západu a bude se jim podřizovat, pokud by byla zvolena. Na shromáždění v Istanbulu Erdogan kritizoval komentáře amerického prezidenta Bidena, který v lednu 2020 vyzval k podpoře Erdoganových odpůrců a zdůraznil, že by neměl být sesazen převratem. Tyto komentáře byly Ankara odsouzeny jako "intervencionální".

"Biden vydal rozkaz svrhnout Erdogana, vím to. Všichni moji lidé to vědí," řekl devětašedesátiletý Erdogan. "Pokud je to tak, pak zítřejší hlasovací lístky dají odpověď i Bidenovi," dodal.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí prohlásil, že USA pozorně sledují volby v Turecku, ale nestaví se na žádnou stranu. Washington má zájem na demokratickém procesu, který by měl být svobodný a spravedlivý. Erdogan kritizoval Kilicdarogluovu kritiku vůči Rusku a označil Moskvu za důležitého partnera pro Turecko.

Západní spojenci Turecka jsou pod Erdoganem podrážděni užšími vazbami mezi Ankarou a Moskvou. Turecko je členem NATO, které od té doby, co Moskva loni zahájila rozsáhlou invazi svého souseda, neochvějně stojí za Kyjevem, ale neuvalilo na Rusko sankce.

Před tureckými volbami panuje vzrušení a obavy z násilí v důsledku rostoucího napětí. Prezident Erdogan však v televizním rozhovoru ujistil, že bude respektovat výsledek voleb bez ohledu na výsledek. Kandidát opozice Kilicdaroglu navštívil Atatürkovo mauzoleum v Ankaře, kam mu příznivci přinesli karafiáty. Erdogan obviňoval opozici ze spolupráce s kurdskými militanty a z účasti na převratu v roce 2016. Kilicdaroglu tato obvinění odmítá. Vzrůstající napětí vedlo k tomu, že Kilicdaroglu nosil na pátečním shromáždění neprůstřelnou vestu v reakci na zpravodajské informace o útoku.

Související

Více souvisejících

Turecko volby v Turecku Recep Tayyip Erdogan Kemal Kiliçdaroglu

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 2 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy