Erdoganův rival Kiliçdaroglu prošel před volbami politickou změnou

Hlavní opoziční kandidát v tureckých prezidentských volbách Kemal Kilicdaroglu je znám svou klidnou a mírnou povahou, kterou projevuje ve snaze ukončit dvoudekádovou vládu současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Hlavní opoziční kandidát v tureckých prezidentských volbách Kemal Kilicdaroglu významnou část své kampaně vedl z domova reprezentující typickou střední třídu v Turecku, kde natáčel videa a sdílel je na svém Twitteru, píše server CNN.

Tyto snímky, které někteří pozorovatelé označovali jako jeho „kuchyňské deníky“, které zahrnovaly prezentaci jeho klíčových volebních slibů, oznámení členů jeho potenciální koalice a přímé oslovování veřejnosti. Kilicdaroglu často seděl s tradičním tureckým šálkem čaje „ince belli“ v ruce a vítal návštěvníky přímo ve svém domě.

Analytici se shodují, že taková gesta jsou v přímém kontrastu s elitářským obrazem, který Kilicdaroglu a jeho strana měli v minulosti. Zdá se, že touha oslovit dnešní voliče vedla prezidentského kandidáta k transformaci jeho image v průběhu let. Jeho poselství se nyní soustředí na tureckou střední třídu a utlačované, což je přesně pro volební obvod, který Erdogan vždy podporoval.

Foto: Twitter @kilicdarogluk

Inflace se stala palčivým problémem pro turecké voliče, kteří považují prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana za zodpovědného z ekonomických otřesů posledních let, kterým země čelí.

Průzkumy ukazují, že vysoká inflace, která dosáhla v dubnu 43 %, je pro mnoho voličů klíčovou otázkou před blížícími se prezidentskými volbami. Odpůrci Erdogana využívají inflaci jako námět pro své kampaně proti němu, když poukazují na jeho neschopnost kontrolovat inflaci, což je jedním z hlavních důvodů ekonomických obtíží v zemi. Navzdory poklesu inflace z vrcholných 85 % v říjnu loňského roku je pro mnoho tureckých voličů stále obtížné přijmout Erdoganovy ekonomické záruky.

Kilicdarogluova kampaň je postavena na slibu napravit ochabující tureckou ekonomiku. V pátečním videu zveřejněném na Twitteru se objevil v kuchyni, držíc základní potraviny, jako je chléb, vejce a jogurt, aby upozornil své diváky na to, jak výrazně se jejich cena během posledního roku zvýšila. V krátkém čtyřsekundovém klipu pak prohlásil: "Pokud jste dnes chudší než včera, jediným důvodem je Erdogan."

Foto: Twitter @kilicdarogluk

Odborník na politickou komunikaci Gulfem Saydan Sanver, který spolupracuje s několika politiky v Kilicdarogluově středolevé Republikánské lidové straně (CHP) uvedl, že kuchyně se stala „symbolickým“ prvkem kandidáta, který tak ukazuje, že žije skromným životem a zajímá se o problémy každodenního života obyčejných tureckých občanů.

„Chtěl ukázat, že Erdogan zapomněl na problémy rodin s nižšími příjmy,“ dodal nakonec Sanver.

Expertní analýza naznačuje, že když Kilicdaroglu v roce 2010 převzal kogeneraci, byl problematickým příkladem obrazu, kterým se řídila jeho strana - pevně sekulární a silně nacionalistická. Avšak v současnosti se mu podařilo sjednotit politické hráče s rozdílnými politickými názory, zahrnout kurdské voliče a dokonce přijmout přeběhlíky z Erdoganovy strany AKP, která je orientována k islámu.

Podle některých lidí, kteří ho znali, byl Kilicdaroglu původně kariérní byrokrat, jenž se proměnil v politika. V době převzetí kontroly nad stranou byl považován za elitáře a odtrženého od dělnické třídy, stejně jako jeho strana CHP. Erdoganova vláda toho využila.

Podle člena Republikánské lidové strany (CHP) Mehmeta Karliho a dlouholetého poradce Kemala Kilicdaroglua, by bylo těžké si ho představit v začátcích své politické kariéry, kdyby natáčel domácí videa, protože má přirozený sklon nechat si svůj soukromý život pro sebe.

Během své politické kariéry Kilicdaroglu pochopil, že mezi soukromým a veřejným životem existuje silné prolínání, zejména pokud jde o vedení politického hnutí, uvedl pro CNN člen CHP a dlouholetý Kilicdaroglův poradce Mehmet Karli.

Související

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.
Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle neoficiálních údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

Více souvisejících

Kemal Kiliçdaroglu Turecko Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy