Británie bude muset dělat při jednání s EU ústupky, nechce šňůry kamionů na hranicích

Londýn - Britský ministr financí Philip Hammond dnes řekl, že Spojené království bude muset dělat při vyjednávání s Evropskou unií ústupky, aby získala co nejlepší možnou dohodu o budoucích vztazích s Bruselem po brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová včera v podvečer telefonicky hovořila s vrcholnými představiteli EU.

Dohoda musí být podle Hammonda taková, aby vyhovovala "jak Británii, tak jejím partnerům z Evropské unie". Měsíce následující po červnovém referendu, v němž se Britové vyslovili pro odchod z EU, podle něj ukázaly, že taková dohoda je možná.

"Každé vyjednávání znamená, že obě strany musejí dávat a brát, a my musíme do těchto rozhovorů jít s tím, že chápeme a přijímáme, že budeme muset dávat a brát, abychom získali pro Británii co nejlepší dohodu," uvedl Hammond. V rozhovoru s BBC pak řekl, že doufá v takovou celní dohodu s unií, aby na hranicích nevznikaly "fronty kamionů".

Uvedl také, že Británie i po dnešku zůstane plným členem EU a bude "dodržovat všechna pravidla i povinnosti". Tím podle BBC de facto potvrdil, že pro občany EU přicházející do země i po dnešku se zatím nebude nic měnit. Odborníci oslovení BBC ale soudí, že Londýn časem zveřejní termín, po němž už přicházející občané unie nebudou mít automaticky právo žít a pracovat ve Spojeném království. Kdy to bude, se ale neví.

Včerejší telefonát s premiérkou potvrdili předseda Evropské rady Donald Tusk a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Večer byla premiérka v Londýně vyfotografována při podepisování dopisu, který unii oficiálně oznámí záměr Británie odejít z ní, uvedly tiskové agentury.

Tuskův aparát zároveň upravil program předsedy Evropské rady, do něhož bylo nově zařazeno "prohlášení pro tisk o britské notifikaci" na středečních zhruba 13:45.

Z unijní strany chce Tusk do dvou dnů představit návrh politických mantinelů ostatních 27 zemí k jednání. Ty by měl na konci dubna schválit mimořádný summit unie. Komise pak na jejich základě vypracuje návrh svých doporučení, která po schválení unijními zeměmi bude do praxe z unijní strany uvádět vyjednávací tým vedený někdejším eurokomisařem Michelem Barnierem.

Ten už dříve zdůraznil, že jeho cílem je dohoda dosažená nejpozději v říjnu 2018 tak, aby byl čas na příslušný schvalovací proces. Britové by podle tohoto plánu unii opustili před volbami do Evropského parlamentu na jaře 2019.

Související

Více souvisejících

Brexit Philip Hammond (šéf britské diplomacie) EU (Evropská unie) Velká Británie Theresa Mayová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy