Brexit je následek žabomyší války? Europoslanci se přeli o budoucnost Evropy

Štrasburk - V Evropském parlamentu se dnes debatovalo o brexitu. Šéf liberální europarlamentní frakce ALDE Guy Verhofstadt prohlásil, že odchod Spojeného království z Evropské unie je následek žabomyší války v britské Konzervativní straně. Promluvil i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

"Vztahy s Británií nikdy nebyly skvělé, nebyla v nich vášeň, byl to sňatek z rozumu," řekl belgický expremiér Verhofstadt s tím, že nedůvěra Londýna ve sjednocenou Evropu byla patrná od počátku evropské integrace. "Možná bylo nemožné a naivní sjednotit Británii s kontinentem," uvedl.

"Brexit je politováníhodnou věcí," dodal s tím, že nyní by Brusel i Londýn při vyjednávání měly mít na paměti společné vazby, společnou historii a sounáležitost ke "skvělé evropské civilizaci".

Nyní jde podle Verhofstadta i o obrodu evropského integračního procesu. "Během vyjednávání nikdy nezapomeňme, proč otcové zakladatelé včetně těch britských vůbec evropský projekt započali, a ty důvody jsou svoboda, spravedlnost a mír," dodal.

O nutnosti obnovy důvěry v EU hovořila i Helga Stevensová z frakce konzervativců a reformistů (ECR) "Nejde jen o budoucí spolupráci s Británií, ale také o to, jak dostat EU zpět na správnou cestu. Potřebujeme cestu k decentralizované Evropě, která je alternativou k heslu, že potřebujeme více Evropy," prohlásila. "Doufám, že EU bude po brexitu obnovena a bude zabráněno tomu, aby odešly i další státy," dodala.

S tím souhlasí i europoslankyně Gabriele Zimmerová z levicové frakce GUE/NGL, která zdůraznila, že v popředí všech jednání musí být práva občanů dosavadních 28 unijních států, tedy včetně Britů. "Nesmíme připustit, aby v 21. století vznikla v Evropě nová hranice," dodala.

Předseda europarlamentních socialistů Gianni Pittella varoval Británii, že pokud si myslí, že bude moci EU vydírat, tak se mýlí. "Nikdy nebudeme tolerovat, aby se u brány EU vytvářel nějaký daňový maxiráj. Nebude žádné protežování (londýnského finančního centra) City," řekl s tím, že když někdo opouští rodinu a odchází do jiné, tak vždy musí splnit své dřívější závazky.

Šéf poslanců Evropské lidové strany v europarlamentu Manfred Weber k odchodu Británie řekl, že EU s Londýnem sice zůstává v přátelském svazku, ale Spojené království již nebude sedět u jednacího stolu, až se bude řešit situace v Sýrii nebo Ukrajině. "Británie opouští politickou ideu Evropy," dodal.

"Nastala doba, abychom zůstali jednotní," řekl Juncker s tím, že jen díky jednotě budou mít ostatní unijní země silnější hlas. Dodal, že chce, aby se jednání odehrávala v přátelské atmosféře.

Související

Více souvisejících

Brexit evropský parlament EU (Evropská unie) Jean-Claude Juncker Guy Verhofstadt

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 14 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy