Chystáte se na dovolenou? Podívejte se, ve kterých zemích není bezpečno

Londýn - V nelichotivém žebříčku nejméně bezpečných zemí světa převažují zejména africké země. Legatum Prosperity Index na základě bezpečnostních kriterií seřadil jednotlivé země světa podle toho, kde čeká na případné návštěvníky a turisty největší riziko ohrožení jejich bezpečí.

Pomyslnou desítku zemí, ve kterých se lidé nemusí cítit zcela bezpečně, tvoří státy ze třech kontinentů – Afriky, Asie a Jižní Ameriky. Za posledních sedm let sledování indexu klesla bezpečnost nejvíce v Africe a v zemích Blízkého Východu, bezpečnostní situace se zhoršila také v Evropě, ale ne tak razantně.

Kritéria, na základě kterých je bezpečnostní index vypočítáván, obsahují proměnné jako možnost bezpečné procházky po setmění, státem dotované politické násilí nebo majetkové loupeže. Do analýzy pro sledovaný rok 2016 nebyla zařazena Sýrie, ve které probíhá zničující občanská válka.

Nejvíce nebezpečí číhá v centrální Africe

Titul nejméně bezpečné země si tak odnáší Středoafrická republika. Jedná se zároveň o jednu z nejchudších zemí světa. Zemi tíží administrativní, infrastrukturní a ekonomické problémy. Od roku 2003, kdy v zemi proběhl vojenský převrat, se situace nijak nezlepšila. Ozbrojené skupiny rebelů, vysoké riziko násilné kriminality a všudypřítomné porušování práva jsou hlavní příčiny smutného prvenství této republiky. Hlavní město Bangui není výjimkou. Loupení a vraždy jsou pravidlem. Policii chybí prostředky a dokonce se stává, že na místo činu si musí platit taxi.

Druhé místo si „zasluhuje“ Demokratická republika Kongo v Africe. V zemi bují násilné únosy, mrzačení lidí nebo znásilňování. V zemi existuje vysoké riziko pouliční kriminality a ozbrojených loupeží a to nejen za tmy, ale i za bílého dne. Často jsou zločiny páchány gangy mladíků, které jsou čím dál agresivnější. Co je ovšem překvapivé, riziko teroristického útoku je v této zemi dle výpočtů na velmi nízké úrovni.

Třetí místo si vysloužil Irák. Země je rozdělená mezi iráckou vládu, území, kde jsou většinovými obyvateli Kurdové a také územími, které stále ovládá organizace Islámský stát. Nebezpečí také přichází ze sousední válkou zmítané Sýrie. Největší riziko teroristického útoku přetrvává v hlavním městě Bagdádu.

Afghánistán a Pákistán? Terorismus i drony

Čtvrtou nejméně bezpečnou zemí je asijský Afghánistán.Zde je jedním z nejpravděpodobnějších rizik právě terorismus, stejně tak v sousedním Pákistánu. Na denním pořádku tak jsou bombové útoky, odpálení sebevražedných atentátníků či nálože uložené v autech. V zemi dochází běžně k únosům západních civilistů, a to i v hlavním městě Kábulu. Země dosahuje také předních příček z hlediska indexu kriminality ve světě.

Páté místo zaujímá jeden z nejlidnatějších států světa, Nigérie. Největším rizikem pro zemi se zdá být islámský fundamentalismus. Na obrovském území Nigérie působí několik radikálních organizací, známá je zejména násilná Boko Haram. Radikálům jde zejména o odstranění jakýchkoliv vlivů Západu. Nigerijské pobřeží je navíc ohrožováno pirátskými nájezdy.

Šestou příčku obsadil Súdán. Extrémně nebezpečnou oblastí v jeho rámci je oblast Jižního Kordofánu. Tamní vláda je obviňována z válečných zločinů proti civilistům a ze zločinů proti lidskosti Mezinárodním trestním tribunálem.

Sedmý Pákistán je na tom velmi podobně, jako sousední Afghánistán. Největším rizikem v zemi je také terorismus. Problematické jsou i časté dronové útoky ze strany Spojených států amerických.

Nebezpečí utichá v Kolumbii, Jemen kolabuje

Osmé místo obsadila jihoamerická Kolumbie. Ta byla přes půl století zmáhána únavnou občanskou válkou vlády a radikálně levicového hnutí Revoluční ozbrojené síly Kolumbie. Mír mezi znesvářenými stranami se uzavřel loni.

Deváté místo patří pro ostrovní Filipíny, jeden z rájů turismu. Rizikovým faktorem jsou časté únosy turistů, kterému se nemusíte vyhnout ani na plavidlech. Pomyslnou top desítku uzavírá Jemen, ležící na Arabském poloostrově. Země trpí vyčerpávající občanskou válkou. Proti sobě stojí tamní vláda a šíitští povstalci.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán Sýrie Pákistán Středoafrická republika Jemen Nigérie Filipíny Kongo Súdán Kolumbie Irák cestování

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy