HISTORIE - Hlavní tajnou službou ve Východním Německu byla ve druhé polovině 20. století "Stasi". V jejím čele stanul v roce 1957 kovaný komunista Erich Mielke. Ten zůstal celý svůj život věrný komunistické myšlence, působil v Sovětském svazu a účastnil se i španělské občanské války. V tehdejší NDR vytvořil systematickou síť donášení a špiclování. Heslo Stasi znělo "Štít a meč strany".
Erich Mielke se narodil v roce 1907 do dělnické rodiny. Otec byl chudým tesařem a jeho matka krejčová zemřela čtyři roky po narození Ericha. Jeho osoba je zářným příkladem, že prostředí formuje osobnost a charakter daného jedince – jeho rodiče patřili k zakladatelům Komunistické strany Německa. Erich vstoupil do téže strany v roce 1925.
Zapáleným komunistou byl Erich po celý svůj život, v letech 1928-1931 působil jako reportér komunistických novin Rudá Vlajka, byl členem i ozbrojené složky strany T-Apparat. V řadách těchto složek spolu s kolegou Erichem Wichertem zastřelili policisty Paula Anlaufa a Franze Lenka. Incident se odehrál 9. srpna roku 1931. Anlauf byl jedním z policejních velitelů, kterého němečtí komunisté přímo nesnášeli – jeho jednotky totiž velmi často rozháněly nepovolené demonstrace komunistů.
Nejprve spáchal vraždu, poté šel bojovat do Španělska
V reakci na tuto událost Erich Mielke nejprve uprchl do Sovětského svazu, kde se krátce před druhou světovou válkou vyučil na Leninově škole. Za uprchlého Mielkeho byli v Německu potrestáni tři jiní komunisté – všichni byli popraveni. Následně se jako Fritz Leissner účastnil španělské občanské války, kde se ve vojenské hierarchii vyšplhal až na politického důstojníka, byl zodpovědný za průběh stalinských čistek v mezinárodních brigádách.
Po španělské epizodě se pod dalším krycím jménem, tentokrát jako Richard Hebel, uchýlil do Belgie a poté do Francie. Ve válečných letech 1940 až 1943 se Mielke podílel na ilegálním vedení komunistické strany ve Francii, později byl zatčen a po propuštění se zdržoval na území pozdější francouzské a americké zóny v Německu. Po válce se navrátil do Berlína a stal se z něho velitel policejní inspekce. Navíc byl zaúkolovaný ze Sovětského svazu, aby vybudoval bezpečnostní síly, které by prosadily dominanci komunistů v sovětské okupační zóně.
V roce 1947 dva němečtí policisté poznali v Milkem vraha z let třicátých a informovali o jeho přítomnosti v Německu velitele kriminální policie v Západním Berlíně. Tamější prokurátor skutečně nařídil případ otevřít, na základě starých záznamů o vraždě se podařilo nashromáždit důkazy o vině Ericha Mielkeho, mělo proběhnout jeho zatčení. Do vyšetřování se však zapojili sovětští zástupci, kterým se zákulisními hrátkami podařilo všechny dokumenty, vztahující se k vraždám policistů, zabavit. Následně je předali přímo Mielkemu, který si je uložil do svého trezoru.
Štít a meč strany disponoval nepřeberným množstvím informací
Kariéra kovaného komunisty se rozvíjela i dál. Stal se vedoucím oddělení pro policii a justici při Ústředním výboru Komunistické strany Německa. V roce 1950 se pak stal jedním ze státních tajemníků ministerstva státní bezpečnost a velitelem ministerstva – „Stasi“ – se stal o sedm let později. Šéfem Stasi byl až do pádu komunismu ve Východním Německu v roce 1989. Od roku 1980 získal hodnost armádního generála.
Oficiálně byl tak Mielke mužem č. 2 v mocenské hierarchii Východního Německa. Jedničkou byl Erich Honecker, generální tajemník východoněmeckých komunistů. Mielke, jakožto šéf tajné služby a rozvědky, nicméně disponoval nepřeberným množstvím informací – jak o svých protivnících, tak spojencích. Mielka lze bez ostychu nazvat jedním z největších „špiclů“ Východního Německa. Mottem organizace Stasi se stalo spojení „Štít a meč strany“.
Východoněmecká Stasi měla přes 170 tisíc informátorů
Ze jeho vedení čítala Stasi kolem 85 tisíc zaměstnanců a 170 tisíc informátorů. Říká se, že v každém veřejném úřadě byl za Mielkeho vedení alespoň jeden informátor Stasi. Štvavým kampaním a zastrašování ze strany Stasi podlehly desetitisíce občanů, které skončily ve věznicích. Z vedení rozvědky odstoupil Mielke s ostatními členy vlády NDR dne 7. listopadu 1989. Ministerstvo státní bezpečnosti bylo nahrazeno Úřadem pro národní bezpečnost. Přesvědčený komunista byla ze strany vyloučen v prosinci roku 1989.
Za vraždu policistů ze třicátých let byl na základě spisů z jeho osobního trezoru odsouzen až v roce 1993. Měl si odpykat šest let v žaláři. Nakonec však byl už v roce 1995 podmínečně propuštěn ze zdravotních důvodů. Zemřel v berlínském pečovatelském domě v roce 2000 ve vysokém věku – bylo mu 92 let. Za svého života Mielke holdoval sportu, alkohol a cigarety mu naopak nic neříkaly. Jeho vášnivou zálibou byl lov a honitba, na které ho často doprovázeli sovětští kolegové.
Související
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
Německo , ndr , Stasi , komunisté , Erich Mielke
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě