Erich Mielke: Mistr hrůzy u poválečné tajné policie Stasi

HISTORIE - Hlavní tajnou službou ve Východním Německu byla ve druhé polovině 20. století "Stasi". V jejím čele stanul v roce 1957 kovaný komunista Erich Mielke. Ten zůstal celý svůj život věrný komunistické myšlence, působil v Sovětském svazu a účastnil se i španělské občanské války. V tehdejší NDR vytvořil systematickou síť donášení a špiclování. Heslo Stasi znělo "Štít a meč strany".

Erich Mielke se narodil v roce 1907 do dělnické rodiny. Otec byl chudým tesařem a jeho matka krejčová zemřela čtyři roky po narození Ericha. Jeho osoba je zářným příkladem, že prostředí formuje osobnost a charakter daného jedince – jeho rodiče patřili k zakladatelům Komunistické strany Německa. Erich vstoupil do téže strany v roce 1925.

Zapáleným komunistou byl Erich po celý svůj život, v letech 1928-1931 působil jako reportér komunistických novin Rudá Vlajka, byl členem i ozbrojené složky strany T-Apparat. V řadách těchto složek spolu s kolegou Erichem Wichertem zastřelili policisty Paula Anlaufa a Franze Lenka. Incident se odehrál 9. srpna roku 1931. Anlauf byl jedním z policejních velitelů, kterého němečtí komunisté přímo nesnášeli – jeho jednotky totiž velmi často rozháněly nepovolené demonstrace komunistů.

Nejprve spáchal vraždu, poté šel bojovat do Španělska

V reakci na tuto událost Erich Mielke nejprve uprchl do Sovětského svazu, kde se krátce před druhou světovou válkou vyučil na Leninově škole. Za uprchlého Mielkeho byli v Německu potrestáni tři jiní komunisté – všichni byli popraveni. Následně se jako Fritz Leissner účastnil španělské občanské války, kde se ve vojenské hierarchii vyšplhal až na politického důstojníka, byl zodpovědný za průběh stalinských čistek v mezinárodních brigádách.

Po španělské epizodě se pod dalším krycím jménem, tentokrát jako Richard Hebel, uchýlil do Belgie a poté do Francie. Ve válečných letech 1940 až 1943 se Mielke podílel na ilegálním vedení komunistické strany ve Francii, později byl zatčen a po propuštění se zdržoval na území pozdější francouzské a americké zóny v Německu. Po válce se navrátil do Berlína a stal se z něho velitel policejní inspekce. Navíc byl zaúkolovaný ze Sovětského svazu, aby vybudoval bezpečnostní síly, které by prosadily dominanci komunistů v sovětské okupační zóně.

V roce 1947 dva němečtí policisté poznali v Milkem vraha z let třicátých a informovali o jeho přítomnosti v Německu velitele kriminální policie v Západním Berlíně. Tamější prokurátor skutečně nařídil případ otevřít, na základě starých záznamů o vraždě se podařilo nashromáždit důkazy o vině Ericha Mielkeho, mělo proběhnout jeho zatčení. Do vyšetřování se však zapojili sovětští zástupci, kterým se zákulisními hrátkami podařilo všechny dokumenty, vztahující se k vraždám policistů, zabavit. Následně je předali přímo Mielkemu, který si je uložil do svého trezoru.

Štít a meč strany disponoval nepřeberným množstvím informací

Kariéra kovaného komunisty se rozvíjela i dál. Stal se vedoucím oddělení pro policii a justici při Ústředním výboru Komunistické strany Německa. V roce 1950 se pak stal jedním ze státních tajemníků ministerstva státní bezpečnost a velitelem ministerstva – „Stasi“ – se stal o sedm let později. Šéfem Stasi byl až do pádu komunismu ve Východním Německu v roce 1989. Od roku 1980 získal hodnost armádního generála.

Oficiálně byl tak Mielke mužem č. 2 v mocenské hierarchii Východního Německa. Jedničkou byl Erich Honecker, generální tajemník východoněmeckých komunistů. Mielke, jakožto šéf tajné služby a rozvědky, nicméně disponoval nepřeberným množstvím informací – jak o svých protivnících, tak spojencích. Mielka lze bez ostychu nazvat jedním z největších „špiclů“ Východního Německa. Mottem organizace Stasi se stalo spojení „Štít a meč strany“.

Východoněmecká Stasi měla přes 170 tisíc informátorů

Ze jeho vedení čítala Stasi kolem 85 tisíc zaměstnanců a 170 tisíc informátorů. Říká se, že v každém veřejném úřadě byl za Mielkeho vedení alespoň jeden informátor Stasi. Štvavým kampaním a zastrašování ze strany Stasi podlehly desetitisíce občanů, které skončily ve věznicích. Z vedení rozvědky odstoupil Mielke s ostatními členy vlády NDR dne 7. listopadu 1989. Ministerstvo státní bezpečnosti bylo nahrazeno Úřadem pro národní bezpečnost. Přesvědčený komunista byla ze strany vyloučen v prosinci roku 1989.

Za vraždu policistů ze třicátých let byl na základě spisů z jeho osobního trezoru odsouzen až v roce 1993. Měl si odpykat šest let v žaláři. Nakonec však byl už v roce 1995 podmínečně propuštěn ze zdravotních důvodů. Zemřel v berlínském pečovatelském domě v roce 2000 ve vysokém věku – bylo mu 92 let. Za svého života Mielke holdoval sportu, alkohol a cigarety mu naopak nic neříkaly. Jeho vášnivou zálibou byl lov a honitba, na které ho často doprovázeli sovětští kolegové.

Související

Více souvisejících

Německo ndr Stasi komunisté Erich Mielke

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy