Více než 70 uplynulo od konce nejkrvavějšího konfliktu v dějinách Evropy. Druhá světová válka za sebou nechala stopy hrůz, které jsou patrné dodnes. České dějiny se ale zaměřují převážně na tuzemské, německé či polské stopy nacismu, častokrát proto opomíjí například koncentrační tábory zřízení v Pobaltí. I zde končily desetitisíce Čechů, a velká část z nich se už domů nikdy nevrátila.
Dějiny holokaustu českých a moravských Židů jsou většinou spojeny s pojmy ghetta v Terezíně a koncentračními a vyhlazovacími tábory Osvětim, Majdanek či Treblinka. Stranou zůstávají deportace do ghett, táborů nucených prací a koncentračních a vyhlazovacích táborů v oblasti Pobaltí či Běloruska.
Tam byla během jediného roku násilně odvezena více než polovina všech českých a moravských Židů, 48.991 jich bylo zavražděno, přežilo pouhých 549. První transport Židů z Protektorátu do táborů na území okupovaného Běloruska vypravila německá správa 16. listopadu 1941.
Židé z Protektorátu, ale i z Německa a Rakouska, byli převáženi do minského ghetta či vyhlazovacího táboru v Malém Trostinci. Místo pro ně Němci zajistili tím, že krátce před jejich příchodem povraždili zde internované běloruské Židy. Z celkem 6981 deportovaných Židů z Protektorát se konce války v nelidských podmínkách dožilo jen 22.
Nacistické "konečné řešení židovské otázky" začalo v Protektorátu Čechy a Morava 16. října 1941 prvním transportem Židů z Prahy do Lodže. Celkem zahynulo za války 80.000 Židů z Čech a Moravy; z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 osob, zahynulo 250.000 Židů.
Další Židé nejen z Generálního gouvernementu, ale též ze Slovenska, Protektorátu Čechy a Morava, Německa, Holandska a Francie, byli deportováni do Sobiboru. Vyhlazovací tábor nacisté vybudovali nedaleko vesničky Sobibor, která se nachází na východní hranici dnešního Polska. Během války patřil do lublinské oblasti. Na jeho výstavbě se podíleli místní obyvatelé spolu s několika desítkami Židů z blízkých ghett.
Do likvidace tábora v říjnu 1943 zde bylo zabito na 250.000 lidí, převážně Židů. Poslední transporty přijely do Sobiboru z několika likvidovaných ghett. V říjnu 1943 vypuklo v táboře povstání, většina vězňů ale byla zabita na útěku nebo nepřežila přechod přes minové pole. Tábor byl poté zlikvidován. Válku přežilo asi 50 vězňů.
Další čeští občané končili v táboře Terezín. Židovským ghettem zde prošlo na 155.000 Židů z českých zemí a dalších zemí Evropy, z nichž na 118.000 zahynulo. První transport do Terezína přijel z Prahy 24. listopadu 1941. Bylo v něm 342 mladých mužů, jejichž úkolem bylo připravit objekty ve městě pro přijet dalších transportů, které začaly do vznikajícího ghetta proudit od 30. listopadu 1941. Na konferenci ve Wannsee v lednu 1942 nacisté rozhodli do Terezína deportovat zejména staré Židy i z dalších zemí Evropy. První transporty na východ (do Rigy) odtud odjely v lednu 1942; poslední z celkem 63 transportů odjel v říjnu 1944.
Související
85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?
Německé město se zbaví Hitlera jako čestného občana. Stojí za tím studentská iniciativa
nacisté , II. světová válka , Koncentrační tábory
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Rusové viní Uzbeka, který nastražil bombu na Kirillova, z terorismu
před 47 minutami
Policie čelí kritice za postup v případu znásilněné dívky. Řeší ho inspekce
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den bude po letech jiné, slibují meteorologové
před 2 hodinami
Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko
před 2 hodinami
Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník
před 3 hodinami
Izraelské letectvo provedlo rozsáhlé útoky na cíle ovládané Húsíji
před 4 hodinami
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
před 4 hodinami
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
před 4 hodinami
Polsko zabránilo rozvratu zevnitř. Vystavilo stopku Číně, Rusku i Orbánovi
před 5 hodinami
Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu
před 6 hodinami
Případ Gisèle Pelicot, který světu vyrazil dech, končí. Soud odsoudil exmanžela a 50 dalších mužů
Aktualizováno před 6 hodinami
Policie zasahovala v centru Prahy. Muže se zbraní si oznamovatel vymyslel
před 7 hodinami
Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik
před 7 hodinami
Putin: Situace na Ukrajině se dramaticky mění. Dosahujeme pokroku na celé linii
před 7 hodinami
WHO: Obezita dosáhla pandemických rozměrů. Možná ale existuje řešení
před 8 hodinami
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
před 9 hodinami
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
před 9 hodinami
Tom Cruise převzal nejvyšší civilní vyznamenání od námořnictva USA
před 9 hodinami
Zelenskyj se výrazně změnil. Začíná přiznávat realitu, kterou si mnozí uvědomují dlouho
před 10 hodinami
Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska
Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady, znovu ukázal svou ostrou rétoriku. Ve středu na svém Telegramu zaútočil na NATO a britský deník The Times kvůli jejich informování o smrti ruského generála. Medvěděv naznačil, že pokud je generál „legitimním cílem“, totéž může platit i pro představitele NATO a novináře.
Zdroj: Martin Hájek