Kdo se věnoval summitu? Německá média si všímají hlavně násilností

Berlín - Německá média se ve svých dnešních komentářích k summitu G20 v Hamburku věnují hlavně výtržnostem, než jeho politickým závěrům.

Zabývají se tím, zda se měl summit vůbec konat ve velkoměstě, zda mohla policie postupovat jinak a také tím, jak reagovat na levicové extremisty.

Stefan Braun v komentáři na serveru listu Süddeutsche Zeitung zdůrazňuje, že je důležité, aby se politici setkávali na podobných akcích, jako byl právě hamburský summit, protože lze mnohé dohodnout. Vrcholná schůzka v Hamburku ale podle něj tentokrát byla debaklem. Desetitisíce poklidných demonstrantů za to ale rozhodně nemohou.

"Hamburský debakl nese jiné jméno. Jsou jím zahalení násilníci; je jím naivita politiky, která problém brutálních výtržníků podcenila," míní komentátor. Část viny podle něj nesou také organizátoři protestů, kteří nechtěli vzít na vědomí, že výtržníkům nejde o politické cíle, ale pouze o násilí.

"Je s podivem, že policie a organizátoři nenásilných demonstrací mohli situaci až tak podcenit," píše Braun. Kritika podle něj padá ale v první řadě na politiky, tedy na spolkovou vládu a na radnici v Hamburku, protože měli počítat s nejhorším možným scénářem, nikoliv s tím nejpříznivějším.

Peter Huth z listu Die Welt vidí za excesy i dlouhodobě příliš měkkou politiku Německa vůči levicovým extremistům, která je podle něj výrazně odlišná od přístupu k pravicovým radikálům. "To, co se stalo v Hamburku, je důsledkem slepoty vůči levicovému extremismu," míní Huth, podle něhož levicoví radikálové v Berlíně nebo právě v Hamburku dosud mohli v takzvaných autonomních centrech v klidu plánovat své akce a útoky.

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

Summit G20 Německo demonstrace v Německu Noviny / tisk

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy