Totalitu nemusíme rozpoznat. Může se tvářit zcela jinak, než režim KLDR nebo samozvaný IS, říká odborník

Brusel - Evropa si dnes připomíná oběti totalitních a autoritářských režimů. Podle politiků a odborníků nemůžeme brát svobodu za samozřejmou věc, riziko totalitarismu stále trvá. Nemusí však mít podobu nacismu nebo diktatury v Severní Koree.

Dnes si Evropa připomíná památku obětí nacismu a stalinismu. Tzv. Black Ribbon Day (Den černé stuhy) zavedl Evropský parlament v roce 2009 jako Den vzpomínky na oběti všech totalitárních a autoritářských režimů. Podle britského deníku Independent je letos tento den význačný zejména proto, že všude na Západě pozorujeme vzestup krajně pravicových uskupení.

"Každý rok činí globální záležitosti tento den relevantní a smysluplný, člověku připomíná ponižující ponaučení z minulosti," prohlásil pro The Independent Wojciech Kozłowski, programový ředitel střediska Witold Pilecki pro totalitní studia ve Varšavě. Zároveň varuje, že příští totalitarismus nemusí mít podobu takových režimů, jako je nacismus nebo stalinismus a bude tak těžké rozpoznat jeho skutečný nástup.

"Nepochybně zde riziko nástupu totalitarismu je," říká. "Naděje, že zotročíte nějakou skupinu lidí, vytěsníte nebo vyloučíte ostatní, nastolíte nového člověka v nové společnosti - ať už pod praporem nějakého náboženství nebo ideologie - nikdy neusíná," dodává. Vysvětluje, že nová diktatura nemusí mít podobu Islámského státu nebo režimu KLDR. Jisté však je, že za takovým režimem bude stát nějaký člověk nebo skupinka lidí, která bude cílit na jinou skupinu lidí. Takové riziko hrozí z podstaty lidské přirozenosti - touha po moci a dominanci tu je odjakživa. 

Vývojem je znepokojený také belgický politik a předseda liberální frakce v Evropské parlamentu Guy Verhofstadt. 

"Žijeme v době významných politických otřesů a demokracie čelí celé řadě faktorů po celém světě," říká pro deník někdejší belgický premiér. "Stačí se podívat na vzestup neonacistických hnutí ve Spojených státech, erozi demokratických institucí v Polsku a v Maďarsku, kterou má za následek autoritářská vláda. To nám ukazuje, že nemůžeme brát svobodu a vládu práva za samozřejmost," dodává. 

Polsko je kritizováno za tamní reformu soudnictví, vláda Viktora Orbána v Maďarsku zase čelí tlaku kvůli "potlačování občanské společnosti" kvůli pokusům o zavření liberální univerzity v Budapešti. 

Podle Verhofstadta, který také vede parlamentní skupinu, jež má na starosti brexitové vyjednávání, hraje Evropská unie klíčovou roli v prevenci totalitarismus. "Ty základní hodnoty musí být opatrované, musí se za ně bojovat. Evropská unie, která mírovou cestou stmelila náš kontinent, například cestou demokratických institucí, má v tom klíčovou úlohu," uvedl. 

"Kvůli milionu lidem, kteří trpěli pod nadvládou autoritářského režimu v minulosti, jsme povinni bojovat o zajištění svobody v Evropě pro budoucí generace," uzavírá svou úvahu. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Guy Verhofstadt evropa evropský parlament

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 19 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy