Totalitu nemusíme rozpoznat. Může se tvářit zcela jinak, než režim KLDR nebo samozvaný IS, říká odborník

Brusel - Evropa si dnes připomíná oběti totalitních a autoritářských režimů. Podle politiků a odborníků nemůžeme brát svobodu za samozřejmou věc, riziko totalitarismu stále trvá. Nemusí však mít podobu nacismu nebo diktatury v Severní Koree.

Dnes si Evropa připomíná památku obětí nacismu a stalinismu. Tzv. Black Ribbon Day (Den černé stuhy) zavedl Evropský parlament v roce 2009 jako Den vzpomínky na oběti všech totalitárních a autoritářských režimů. Podle britského deníku Independent je letos tento den význačný zejména proto, že všude na Západě pozorujeme vzestup krajně pravicových uskupení.

"Každý rok činí globální záležitosti tento den relevantní a smysluplný, člověku připomíná ponižující ponaučení z minulosti," prohlásil pro The Independent Wojciech Kozłowski, programový ředitel střediska Witold Pilecki pro totalitní studia ve Varšavě. Zároveň varuje, že příští totalitarismus nemusí mít podobu takových režimů, jako je nacismus nebo stalinismus a bude tak těžké rozpoznat jeho skutečný nástup.

"Nepochybně zde riziko nástupu totalitarismu je," říká. "Naděje, že zotročíte nějakou skupinu lidí, vytěsníte nebo vyloučíte ostatní, nastolíte nového člověka v nové společnosti - ať už pod praporem nějakého náboženství nebo ideologie - nikdy neusíná," dodává. Vysvětluje, že nová diktatura nemusí mít podobu Islámského státu nebo režimu KLDR. Jisté však je, že za takovým režimem bude stát nějaký člověk nebo skupinka lidí, která bude cílit na jinou skupinu lidí. Takové riziko hrozí z podstaty lidské přirozenosti - touha po moci a dominanci tu je odjakživa. 

Vývojem je znepokojený také belgický politik a předseda liberální frakce v Evropské parlamentu Guy Verhofstadt. 

"Žijeme v době významných politických otřesů a demokracie čelí celé řadě faktorů po celém světě," říká pro deník někdejší belgický premiér. "Stačí se podívat na vzestup neonacistických hnutí ve Spojených státech, erozi demokratických institucí v Polsku a v Maďarsku, kterou má za následek autoritářská vláda. To nám ukazuje, že nemůžeme brát svobodu a vládu práva za samozřejmost," dodává. 

Polsko je kritizováno za tamní reformu soudnictví, vláda Viktora Orbána v Maďarsku zase čelí tlaku kvůli "potlačování občanské společnosti" kvůli pokusům o zavření liberální univerzity v Budapešti. 

Podle Verhofstadta, který také vede parlamentní skupinu, jež má na starosti brexitové vyjednávání, hraje Evropská unie klíčovou roli v prevenci totalitarismus. "Ty základní hodnoty musí být opatrované, musí se za ně bojovat. Evropská unie, která mírovou cestou stmelila náš kontinent, například cestou demokratických institucí, má v tom klíčovou úlohu," uvedl. 

"Kvůli milionu lidem, kteří trpěli pod nadvládou autoritářského režimu v minulosti, jsme povinni bojovat o zajištění svobody v Evropě pro budoucí generace," uzavírá svou úvahu. 

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.
Keir Starmer (labouristi)

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší

Evropští lídři na čtvrtečním summitu v Paříži důrazně prohlásili, že nyní není vhodný čas na zrušení sankcí vůči Rusku. Reagovali tak na požadavek Moskvy, která uvedla, že by přistoupila na dohodu o ukončení bojů v oblasti Černého moře zprostředkovanou Spojenými státy pouze v případě, že by některé sankce byly zmírněny, uvedl server CNN.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Guy Verhofstadt evropa evropský parlament

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat

Po víkendu se v Česku očekává poměrně chladné počasí, které však dlouho nevydrží. Přijde totiž oteplení. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na příští týden. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy