Štrasburk/Praha - Řada evropských zemí se v poslední době potýká s fipronilovým skandálem. Poslanci Evropského parlamentu dnes kritizovali systém rychlého varování před nebezpečnými potravinami. Ke kauze se dnes vyjádřil i český ministr zemědělství Marian Jurečka.
Kauza kolem vajec vypukla v srpnu, posléze se ale zjistilo, že belgické úřady o případech vajec obsahujících jedovatý insekticid věděly už začátkem června, ale informovaly o něm poprvé až 20. července. Nizozemsko o takových případech vědělo dokonce už loni v listopadu, přesto své evropské partnery neupozornilo.
Někteří europoslanci, včetně Olgy Sehnalové, připomněli, že jde o další kauzu v bezpečnosti potravin v EU. Už v roce 2013 vypukl skandál s koňským masem. Výrobci deklarovali na výrobcích hovězí maso, ale nahrazovali ho levnější koninou. "Sankce nejsou dostatečné, aby odradily podvodníky, přitom mnozí máme ještě v paměti skandál s koňským masem," uvedla Sehnalová.
Debatu oživil italský europoslanec Piernicola Pedicini, který si k řečnickému pultíku přinesl dvě vejce - jedno infikované fipronilem a druhé ne. Poté jako všichni jeho kolegové, kteří před pult předstoupili, kritizoval unijní systém varování před závadnými potravinami.
Komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis ale samotný systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) bránil. Jen díky němu byla infikovaná vejce vůbec odhalena. Podle něj navíc jen vejce ze tří farem překročila rizikovou úroveň a většina vajec byla pod úrovní ohrožují lidské zdraví. "Samozřejmě to ale nemůžeme bagatelizovat, protože došlo k použití nelegální látky," řekl před europoslanci litevský komisař.
Podle Andriukaitise by zejména Francie, Nizozemsko, Německo a Belgie měly nyní předložit návrhy na zlepšení komunikace v bezpečnosti potravin. EK kvůli tomu svolala zvláštní schůzku na vysoké úrovni na 26. září, v říjnu by o tomto tématu měli jednat ministři zemědělství. Komisař hovořil také o odškodnění pro postižené farmy, nejprve ale je nutné uzavřít trestní řízení v kauze kolem vajec.
V evropském systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) by měly být dle Jurečky lépe dohledatelné informace o logistickém řetězci, tedy o tom, jak si zboží obchodníci přeprodávají.
"Nedokážu si představit, že bychom na resortu věděli, že nám tady bobtná problém, máme ho tady měsíc nebo dva, a váhali, jestli dáme tuto informaci do RASFFu ostatním členským státům, protože tím můžeme ohrozit naše producenty a samozřejmě i byznys," řekl ČTK Jurečka.
Systém v Česku podle něj funguje tak, že dozorové organizace, jako je Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa, informaci do systému dají, a teprve pak informují ministerstvo zemědělství. Systém by se měl podle Jurečky zlepšit, aby byly informace o možných kontaminovaných šaržích dostupné rychleji. Jako příklad uvedl dosledovatelnost krabiček cigaret nebo masa.
Související
Jedovatý fipronil? Čeští příjemci vajec z EU už nemusí dělat testy
Ambasády v Moskvě dostávají obálky s bílým práškem, českou museli evakuovat
fipronil , europoslanci , evropský parlament , Vejce , EU (Evropská unie) , Marian Jurečka (KDU-ČSL) , potraviny jídlo
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Výhled počasí na příští víkend. Do Česka dorazí ochlazení
včera
Na jihu Čech v týdnu zaznamenaly
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
včera
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
včera
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
včera
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
včera
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
včera
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
včera
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
včera
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
včera
Lipavský se ptá Babiše na Epsteinovu kauzu. Navrhuje české vyšetřování
včera
Olympiáda začala. Slavnostní zahájení nabídlo silné okamžiky i propojení se čtyřmi středisky
včera
Babiš označil Brejchovou za ikonu. Klempíř zmínil hlubokou stopu jejího herectví
včera
Zajímavý moment zahájení her. Vance zabraly kamery a ozval se pískot
včera
Pokus o vraždu v Jaroměři. Roli sehrály drogy, zjistili kriminalisté
Policie obvinila staršího z mužů, kteří se zúčastnili středečního konfliktu v Jaroměři, z pokusu o vraždu. Kriminalisté také zjistili, že v případu sehrály zásadní roli drogy. Napadený muž je momentálně ve stabilizovaném stavu.
Zdroj: Jan Hrabě