Orbán přirovnal postup Bruselu vůči Varšavě k inkvizici

Varšava - Maďarský premiér Viktor Orbán, jehož vláda je terčem kritiky Bruselu kvůli porušování některých demokratických principů, platí za spojence šéfa polské vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského. A při dnešní návštěvě Varšavy do dal najevo dalšími ostrými výroky na adresu Evropské komise.

"Zpochybňování právního státu v Polsku má politický charakter. Vypadá úplně jako nějaká inkvizice," prohlásil Orbán podle televize TVN 24 poté, co se setkal s polskou premiérkou Beatou Szydlovou.

Dění okolo Polska podle Orbána svědčí o nedostatku respektu. Výtky EK ohledně porušování zásad právního státu při soudní reformě v Polsku označil maďarský premiér za neopodstatněné.

"My, Polsko a Maďarsko, společně říkáme: méně Bruselu, více národních států. Takovou chceme vidět Evropu v příštích dekádách," prohlásil Orbán. To je podle něj důvod, proč Varšava a Budapešť čelí ústrkům. Na druhé straně jsou podle maďarského premiéra státy, které plně vsadily svou budoucnost na přistěhovalectví. Za typické pokládá, že jde o bývalé kolonialisty.

Související

Péter Magyar

Orbánovi se z diplomata vyklubal nový sok. Magyar založil novou stranu

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Více souvisejících

Viktor Orbán Beata Szydlová Maďarsko Polsko evropská komise EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy