Bojovník proti migrantům, ekonom a euroskeptik: Čech Bystroň se dostal do Bundestagu

Berlín - Ekonom a český emigrant Petr Bystroň se stal jedním z nových poslanců v německém Bundestagu. Do voleb kandidoval v barvách euroskeptické Alternativy pro Německo (AfD). Čech byl přitom v hledáčku německé kontrarozvědky, radit měl také odpůrci islamizace Martinu Konvičkovi.

Bystroň kandidoval ze čtvrtého místa bavorské kandidátky AfD. Strana se stala prvním krajně pravicovým subjektem, který do německého parlamentu vstoupil od konce druhé světové války. Bystroň do svých šestnácti let žil v Česku, poté se s rodiči přestěhoval do bavorské metropole Mnichova. Tam vystudoval ekonomii.

V čele bavorské buňky AfD je od roku 2015, kdy se do čela strany dostal dle svých slov poté, co se vymezil vůči odcházejícímu zakladateli Berndovi Luckemu. V Německu jde přitom o minimálně kontroverzního politika. 

Podle německého Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) prý Bystroň opakovaně vyjádřil sympatie krajně pravicovému hnutí Identitární hnutí Bavorska (IBB). Toto hnutí podle úřadu „vykazuje silnou příbuznost s nacionalistickou ideologií krajní pravice". Podle předsedy bavorského Zemského úřadu pro ochranu ústavy (LfV) Burkharda Körnera Bystroň v minulosti označil IBB za „skvělou organizaci", jejíž akce jsou „inteligentní" a zasluhují respekt. „AfD musí být ochranným štítem Identitárního hnutí," citoval Körner Bystroně.

Bystroně loni v květnu přijal mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček a pochválil ho za to, že podporuje "odmítavý postoj prezidenta k migračním kvótám." V několika rozhovorech pro česká média Bystroň varoval Čechy, aby si přijetím uprchlíků nezavlekli do země teroristy.

Podle informací MF Dnes se měl Bystroň podílet na přípravách vzniku nové strany po zrušení Bloku proti islámu Martina Konvičky. Bývalý Blok měl v roce 2016 začít vyjednávat právě s bavorskými zástupci AfD, jejichž šéfem je právě Bystroň. V rozhovoru pro Blesk ale Bystroň uvedl, že Konvička není adekvátní partner pro jednání o vzniku jakési české Alternativy. V tom se shodl s exprezidentem Václavem Klausem, který je fanouškem německé Alternativy. 

Sám Bystroň se svými protiimigrantskými názory netají. Pro Literární noviny sepsal před volbami úvahu o tom, jak asi volební klání dopadne. "A tak se němečtí voliči doklopýtají k volebním urnám a zvolí si na další čtyři roky Angelu Merkelovou. Ta si pak bude moct vybrat mezi SPD, FDP a Zelenými, kterou z těchto tří se nabízejících zlikviduje tím, že ji vezme do vlády. Pro voliče bude výsledek zcela lhostejný, protože všechny tyto strany se v podstatných otázkách dnešní doby nijak neliší. I proto spolu tvoří v zemských parlamentech koalice v libovolných kombinacích. V opozici budou určitě komunisté a AfD. Otázkou je, jak silná tato opozice bude," napsal. 

Dle jeho slov stojí Evropa a Německo na pomyslné "křižovatce dějin". "V příštích čtyřech letech se bude rozhodovat o osudu eura, o nenávratném předání podstatných částí státní suverenity na EU, o dalším masivním omezování svobod a práv občanů a hlavně o dalším průběhu stěhování národů z Afriky a Blízkého východu do Evropy. Německo se už teď potýká s negativními průvodními jevy migrantské vlny z roku 2015, jako je zvýšená kriminalita, drasticky zvýšené zatížení systému sociálního zabezpečení a samozřejmě i s islamistickým terorismem," domnívá se. 

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Petr Bystroň (AfD) na fotografii s bývalým prezidentem Václavem Klausem z roku 2015. Klaus úspěch euroskeptické AfD ve volbách přivítal

Ve volbách v Německu kandidují i lidé s vazbami na Česko a Slovensko

O poslanecké křeslo ve Spolkovém sněmu se dnes v Německu uchází řada osobností, které mají blízké vazby na Česko a Slovensko. Znovu kandidují nejen poslanci, kteří žijí na pomezí s Českem, takže je pro ně přeshraniční propojení regionů osobně důležité, ale také ti, kteří z někdejšího Československa pocházejí.

Více souvisejících

Petr Bystroň imigrace Německo Volby v Německu Alternativa pro Německo (AfD)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy