Velký přehled k rakouským volbám: Co se děje u sousedů a proč by nás to mělo zajímat

Vídeň - Rakouské volby nepatří mezi témata, která by zaplňovala přední titulky novin, a přesto bychom je měli bedlivě sledovat. Náš jižní soused byl vždycky ve stínu většího a významnějšího Německa, ale skutečné politické drama se odehraje už za pár týdnů ve Vídni. Politický "trojboj" mezi sebou odehrají tři hlavní strany, z nichž jedna je přezdívaná jako "rakouská AfD".

Ani česká ani zahraniční média se o předčasných voleb v Rakousku příliš nezajímají, pozornosti se dostává jen Svobodné straně Rakouska (FPO) či charismatickému předsedovi Rakouské lidové straně (OVP) Sebastianu Kurzovi. Není divu, oba kandidáti mají jedno téma společné - muslimští uprchlíci. Předvolební průzkumy sice dávají největší šanci sociálním demokratům (SPO), ale mnohem důležitější je otázka budoucí koalice.

Rakušané míří k předčasným volbám právě proto, že spolupráce mezi OVP a SPO se prokázala být neúčinná. Vláda krizi v květnu neustála a tehdejší předseda lidovců musel rezignovat. Průzkumy sice sociálním demokratům přisuzují až 30 procent, FPO a OVP se shodně pohybují kolem 25 procent, a pokud volby dopadnou podle předpovědí, lze očekávat, že další koalice FPO a SPO kvůli nedávným vážným neshodám už nevznikne.

Do parlamentu se dostávají i Zelení (10 procent) a uzavírací klauzuli 5 procent stěží překročí pokaždé i jiná menší strana. Vytvořit většinovou vládu s nimi však nejde, budoucí kabinet tak musí vybírat ze tří hlavních hráčů. A právě proto se veřejnost obrací hlavně na FPO - strana, která vzešla s nacistů, ale její předseda Heinz-Christian Strache má velkou šanci stát se novým kancléřem.

FPO je silně přirovnávána k německé AfD - její hlavní letošní téma je migrace a s ní ohrožená bezpečnost, je proti-islámská, proti-uprchlická, motivem je Rakousko převážně pro Rakušany. Na rozdíl od své německé "sestry" má však strana dlouholetou historii, v minulosti už vládli společně s poslanci za FPO a letošní účast by mohla být kompenzací za to, že v minulém roce jejich prezidentský kandidát Norbert Hofer jen těsně prohrál souboj o post hlavy státu.

Jejich další předvolební sliby jsou také velmi líbivé - snížení dani, zvedání minimálního platu a zavedení minimální penze pro důstojné stáří (alespoň 1000 euro pro každého, kdo pracoval více než 40 let). Na začátku roku byla jejich popularita nejvyšší a průzkumy jim dokonce předpovídaly i vítězství, jistou měrou se na tom podílelo nedůvěra lidí ve vládu, která procházela zrovna krizí. Jenže po zvolení Sebastiana Kurze do čela lidovců, nového politického oblíbence veřejnosti, strana ztratila několik preferenčních bodů.

Šéf lidovců je v Rakousku považovaný za vzácný talent, který se jen tak nevidí. Politická superstar je i přes nízký věk (31 let) přirovnávána k nejvýznamnějším kancléřům v historii země. Už ve 27 letech se stal ministrem zahraničí, což z něj činí nejmladšího šéfa evropské diplomacie. Strana pod jeho vedením dále řeší sociální jistoty jako svůj pevný program, ale nabírá i silné proti-islámské tendence. Kurz by rád zrušil dávky migrantům a zakázal všechny muslimské školky, které podle něj brání v integraci přistěhovalců.

Doposud nejsilnější Sociálně demokratické straně Rakouska a jejímu šéfovi Christianu Kernovi tak dělá současná situace hluboké vrásky. Na co jim bude vítězství, kdy se do vlády ani nedostanou? Program strany je přitom dlouhodobě mezi voliči úspěšní, jsou konzervativní a proevropští, hájí rovnost a spravedlnost a podobně jako německá kancléřka mají plán na dosažení plné zaměstnanosti. Získali i voliče mezi lidmi, kteří se obávají příliš pravicové vlády.

Ať už volby dopadnou jakkoliv, je jisté, že Evropská unie bude čelit další kritice za svou vřelou politiku vůči uprchlíkům. Rakousko sice kvóty na přerozdělování migrantů přijalo, avšak zavírá hranice všem dalším azylantům, které nemusí na základě evropských dohod přijmout. Předčasné volby se uskuteční v Rakousku 15. října.

Související

Více souvisejících

Rakousko volby v Rakousku Sebastian Kurz Heinz-Christian Strache Christian Kern

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy