Velký přehled k rakouským volbám: Co se děje u sousedů a proč by nás to mělo zajímat

Vídeň - Rakouské volby nepatří mezi témata, která by zaplňovala přední titulky novin, a přesto bychom je měli bedlivě sledovat. Náš jižní soused byl vždycky ve stínu většího a významnějšího Německa, ale skutečné politické drama se odehraje už za pár týdnů ve Vídni. Politický "trojboj" mezi sebou odehrají tři hlavní strany, z nichž jedna je přezdívaná jako "rakouská AfD".

Ani česká ani zahraniční média se o předčasných voleb v Rakousku příliš nezajímají, pozornosti se dostává jen Svobodné straně Rakouska (FPO) či charismatickému předsedovi Rakouské lidové straně (OVP) Sebastianu Kurzovi. Není divu, oba kandidáti mají jedno téma společné - muslimští uprchlíci. Předvolební průzkumy sice dávají největší šanci sociálním demokratům (SPO), ale mnohem důležitější je otázka budoucí koalice.

Rakušané míří k předčasným volbám právě proto, že spolupráce mezi OVP a SPO se prokázala být neúčinná. Vláda krizi v květnu neustála a tehdejší předseda lidovců musel rezignovat. Průzkumy sice sociálním demokratům přisuzují až 30 procent, FPO a OVP se shodně pohybují kolem 25 procent, a pokud volby dopadnou podle předpovědí, lze očekávat, že další koalice FPO a SPO kvůli nedávným vážným neshodám už nevznikne.

Do parlamentu se dostávají i Zelení (10 procent) a uzavírací klauzuli 5 procent stěží překročí pokaždé i jiná menší strana. Vytvořit většinovou vládu s nimi však nejde, budoucí kabinet tak musí vybírat ze tří hlavních hráčů. A právě proto se veřejnost obrací hlavně na FPO - strana, která vzešla s nacistů, ale její předseda Heinz-Christian Strache má velkou šanci stát se novým kancléřem.

FPO je silně přirovnávána k německé AfD - její hlavní letošní téma je migrace a s ní ohrožená bezpečnost, je proti-islámská, proti-uprchlická, motivem je Rakousko převážně pro Rakušany. Na rozdíl od své německé "sestry" má však strana dlouholetou historii, v minulosti už vládli společně s poslanci za FPO a letošní účast by mohla být kompenzací za to, že v minulém roce jejich prezidentský kandidát Norbert Hofer jen těsně prohrál souboj o post hlavy státu.

Jejich další předvolební sliby jsou také velmi líbivé - snížení dani, zvedání minimálního platu a zavedení minimální penze pro důstojné stáří (alespoň 1000 euro pro každého, kdo pracoval více než 40 let). Na začátku roku byla jejich popularita nejvyšší a průzkumy jim dokonce předpovídaly i vítězství, jistou měrou se na tom podílelo nedůvěra lidí ve vládu, která procházela zrovna krizí. Jenže po zvolení Sebastiana Kurze do čela lidovců, nového politického oblíbence veřejnosti, strana ztratila několik preferenčních bodů.

Šéf lidovců je v Rakousku považovaný za vzácný talent, který se jen tak nevidí. Politická superstar je i přes nízký věk (31 let) přirovnávána k nejvýznamnějším kancléřům v historii země. Už ve 27 letech se stal ministrem zahraničí, což z něj činí nejmladšího šéfa evropské diplomacie. Strana pod jeho vedením dále řeší sociální jistoty jako svůj pevný program, ale nabírá i silné proti-islámské tendence. Kurz by rád zrušil dávky migrantům a zakázal všechny muslimské školky, které podle něj brání v integraci přistěhovalců.

Doposud nejsilnější Sociálně demokratické straně Rakouska a jejímu šéfovi Christianu Kernovi tak dělá současná situace hluboké vrásky. Na co jim bude vítězství, kdy se do vlády ani nedostanou? Program strany je přitom dlouhodobě mezi voliči úspěšní, jsou konzervativní a proevropští, hájí rovnost a spravedlnost a podobně jako německá kancléřka mají plán na dosažení plné zaměstnanosti. Získali i voliče mezi lidmi, kteří se obávají příliš pravicové vlády.

Ať už volby dopadnou jakkoliv, je jisté, že Evropská unie bude čelit další kritice za svou vřelou politiku vůči uprchlíkům. Rakousko sice kvóty na přerozdělování migrantů přijalo, avšak zavírá hranice všem dalším azylantům, které nemusí na základě evropských dohod přijmout. Předčasné volby se uskuteční v Rakousku 15. října.

Související

Více souvisejících

Rakousko volby v Rakousku Sebastian Kurz Heinz-Christian Strache Christian Kern

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy