Proč by nás měly zajímat volby v Rakousku? Tandem Merkelová-Macron může posílit o Kurze

Vídeň – Rakousko zažívá předčasné parlamentní volby a již nyní je jasné, že po dnešní noci se vydá země pravicovým směrem. Je to jistá rána pro Angelu Merkelovou i Emmanuela Macrona, kteří se společně snaží prosadit hlubší integraci v eurozóně a kteří se nechtějí vzdát vítací politiky vůči uprchlíkům. Zde je několik otázek a možných odpovědí, na které politici netrpělivě čekají.

První z nich je hlava vlády, tedy budoucí kancléř země. Je téměř jisté, že se jím stane lídr lidovců Sebastian Kurz, který s Merkelovou společnou řeč asi nenajde. Jeho strana je sice v politickém středu, ale jeho neoblomný postoj vůči uprchlíkům je stejně tvrdý jako názor pravice. Důležitou otázkou je i koaliční partner, můžou jím být sociální demokraté nebo pravice s nacistickým původem.

Může Kurze nyní něco zastavit? Nejspíš ano, pokud se spojí pravice se sociálními demokraty a znemožní lidovcům vytvořit koalici. Jenže tenhle scénář je velmi málo pravděpodobný, protože, protože zmíněné strany jsou jako oheň a voda. Do Parlamentů se nejspíš dostanou i Zelení, kteří pravidelně získávají kolem 10 procent hlasů, rovnat se se třemi hlavními stranami však nemůžou.

Kancléřem se většinou stává předseda té strany, která získá ve volbách nejvíc hlasů, což by znamenal podle průzkumů Sebastian Kurz. Kdyby se ovšem průzkumy mýlili, pak šanci můžou mít všichni včetně Heinze Christiana-Stracheho. V Rakousku není nacistická minulost takovým tabu jako v sousedním Německu, v posledních prezidentských volbách měl vítězství skoro na dosah Norbert Hofer.

Pro nás vůbec nejdůležitější je otázka, zda by se měla EU starat o výsledky voleb? Rakousko je relativně malou zemí, která nemůže konkurovat spojenectví mezi Německem a Francií. Jenže jejich poloha je strategická, protože spojuje západ i východ, Merkelová s Macronem mají možná v Unii nejsilnější hlas, ale co je jim to platné, když území se rozpadá. Situace v Rakousku je tak důležitá pro všechny strany.

Že Rakousko nebude v příštích letech nejsilnějším spojencem Německa a Francie je jasné už jen z toho, jakým způsobem zde rezonuje téma uprchlíků. O svou budoucnost se bojí sta tisíce přistěhovalců, kteří s napětím sledují zvolení Sebastiana Kurze. Ten hodlá rázně zakročit vůči politickému islámu, sebrat azylantům dávky, zavřít jejich školky a udělat ze země hostitele, který nemá rád nevítané příchozí.

Související

Více souvisejících

Rakousko volby v Rakousku Sebastian Kurz Angela Merkelová Emmanuel Macron EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 15 minutami

před 42 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy