Vojenská studie: Kolaps EU je reálnou možností. Jak se může Evropa do roku 2040 změnit?

Berlín – Západní uspořádání by se mohlo do roku 2040 rozpadnout. Uvádí to interní zpráva německého Bundeswehru, ze které cituje server Der Spiegel.

Německá armáda zvažuje rozpad Evropské unie a Západu v příštích několika desetiletích, uvádí interní zpráva podle Der Spiegelu.

Zpráva nazvaná „Strategická perspektiva 2040", která má celkem sto dvě strany, byla přijata koncem února a od té doby byla držena pod pokličkou. Nastiňuje šest scénářů toho, jakou roli mohou hrát sociální trendy a mezinárodní konflikty a jak mohou ovlivnit německou bezpečnost.

Zahrnuje také nejhorší scénář, v němž se EU rozpadá a Německo je nuceno k „reaktivnímu režimu". V této projekci se mezinárodní řád po „desetiletích nestability" rozpadá, hodnotové systémy ztrácejí svůj vliv a globalizace se zastavuje.

„Od rozšíření EU bylo do značné míry upuštěno, ostatní státy opustily společenství, Evropa ztratila svou globální konkurenceschopnost," uvádí zpráva podle Der Spiegelu. „Stále více neuspořádaný, někdy chaotický a ke konfliktům náchylný svět dramaticky změnil bezpečnostní prostředí Německa a Evropy."

V dalším scénáři pojmenovaném „Západ proti východu" hrstka východních států EU zmrazí evropskou integraci, zatímco další země se připojí k východnímu bloku. Scénář „multipolárního soupeření" způsobil vzestup extrémismu a několik partnerů EU směřuje k ruskému politickému modelu.

Jak ale týdeník poukazuje, dokument nepředstavuje žádnou prognózu ale představuje, všechny scénáře, které byly vyvinuty výzkumníky z Úřadu pro plánování ozbrojených sil Federálního shromáždění, které „se do roku 2040 mohou stát".

Související

Více souvisejících

Německo Bundeswehr Německá armáda EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy