Krize v Evropské unii: Dá se eurozóna ještě zachránit?

Brusel/Paříž - Nejlepší čas na opravu střechy přichází, když je venku slunečno, řekl kdysi John F. Kennedy. Pokud se však bavíme o eurozóně, pak političtí lídři Evropské unie nejspíš zaspali. Výsledkem je, že se snaží udělat nouzové opravy na poslední chvíli. Německá kancléřka Angela Merkelová taky přemluvila parlament k záchranné akci Řecka až poté, kdy reálně hrozilo, že euro jako měna padne.

Státy Evropské unie si doposud užívají ekonomický růst i politickou stabilitu. V době, kdy eurozóna nemá žádné větší problémy, by však členové měli přemýšlet hlavně o tom, jak napravit chyby z minulosti a jak zabránit tomu, aby se v budoucnu už neopakovaly. Místo toho si však všichni oddechli, že je krize zažehnána a teď není co řešit.

Skutečnost je však jiná. Další krize s jistotou přijde. Jenže státy, které používají euro, se nedokážou shodnou na tom, co bylo špatně a co je potřeba opravit. Některé státy dokonce ani nevnímají jakoukoliv potřebu předcházet problémům, když se teď mají relativně dobře. Tohle je však nebezpečná představa. Eurozóna potřebuje mnohem víc, než jen výměnu několika střešních tašek.

Místo toho, aby začali jednat, až když začíná protékat, by měli evropští politici přemýšlet z dlouhodobého hlediska a měli by hledat řešení toho, aby oprava byla dlouhodobá. Guvernér Evropské centrální banky  Mario Draghi v roce 2012 přísahal, že krize eura je zažehnána a že udělá vše proto, aby zachoval stávající stav.

Jenže Evropská banka není všemožná, nemůže kontrolovat vše, stejně tak veřejné mínění v Německu, největší evropské ekonomiky, nebude věčně podporovat záchrannu ostatních států. Stačí jedna světová ekonomická krize a vztahy v eurozóně se rozpadnou jak domeček z karet.

Francouzský prezident Emmanuel Macron sice volá z Paříže o větší integraci států používající euro, skeptikové ale poukazují na to, že sám s žádným konkrétním řešením ještě nepřišel. Nikdo neví, co Francie má skutečně v plánu, zatímco Německo se uzavírá před problémy Evropské unie, dokud nevyřeší vlastní koaliční vládu.

Macron zatím jen navrhnul vytvoření pozice pro unijního ministra financí, aby se sjednotili výdaje v eurozóně, Berlín ovšem naopak chce, aby si státy mohly i nadále zachovat pevnější dohled nad svými rozpočty. Nakonec je to opět o tom, zda se vytvoří víc možností pro Brusel, aby mohl centrálně kontrolovat členské státy, ale to se zase hrubě nelíbí středoevropským a východoevropským zemím, kteří chtějí mít plnou kontrolu nad svými rozpočty.

Kritici se obávají, že sjednocení měnové unie povede k tomu, že se nadobro uzavřou jakékoliv možnosti pro vytvoření dialogu ohledně reformy eura, která je rozhodně zapotřebí, aby euro mohlo podle ekonomů přežít a nadále fungovat. Nakonec však, jak je zvykem, i o budoucnosti eura nerozhodne kompromis mezi členskými státy, nýbrž dohoda mezi Francií a Německem, dvě největší ekonomiky s eurem.

Podle ekonomů se nabízí jedno vhodné řešení, vyžadovalo by to ovšem hlavně spolupráci Německa a země by také musela přinést nějakou oběť ve prospěch ostatních. Jednalo by se o způsob, během kterého by Berlín sdílel rating AAA se slabšími partnery z eurozóny - bez velkých fiskálních transferů - aby jim pomohl snižovat dluh z původního stavu bez hrozby insolvence. Výsledek by byl v zájmu Německa, ale nestane se to v řádech týdnů nebo měsíců. Jednalo by se o běh na dlouhou trať s plánováním do budoucnosti, a to EU zatím neumí.

Související

Koruna, anebo euro? Češi stále váhají. Původní zpráva

Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.

Více souvisejících

eurozóna EU (Evropská unie) Německo Euro (měna) peníze

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 2 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy