Brexit na padrť? Plán Mayové zhatila DUP. Ozvaly se Londýn, Skotsko a Wales

Londýn - Neúspěch jednání o uzavření dohody, která by Británii posunula do další fáze jednání o brexitu, má podle médií na svědomí Demokratická unionistická strana (DUP). Ta nesouhlasí se statusem Severního Irska.

Pondělní jednání premiérky Theresy Mayové s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nepřineslo průlom. Podle britských médií severoirská Demokratická unionistická strana, která podporuje menšinovou vládu premiérky Mayové, dala najevo, že s vyjednanou podobou dohody o statusu Severního Irska nesouhlasí.

Předsedkyně DUP Arlene Fosterová v minulých dnech několikrát upozornila, že její strana nepodpoří žádnou dohodu, která by zaváděla v Severním Irsku zvláštní pravidla a komplikovala obchodní výměnu se zbytkem Spojeného království.

Podle britských médií dojednaný kompromis předpokládal, že by v Severním Irsku i po brexitu platila do značné míry unijní pravidla. Severní Irsko by de facto zůstalo členem celní unie a společného trhu. Hraniční režim mezi Irskou republikou, členem EU, a Severním Irskem by tak mohl zůstat i po brexitu stejně volný, jako je nyní. "Hospodářská a ústavní celistvost Spojeného království nesmí být předmětem jakýchkoli kompromisů," uvedla Fosterová.

Podle britské stanice BBC se Mayová chtěla dnes s DUP sejít k jednání. Fosterová ale podle listu The Daily Telegraph vyloučila, že by dnes za Mayovou do Londýna přijela, neboť dohoda o irské hranice není podle ní ani zdaleka na dohled. Mluvčí britské vlády sdělil, že si Mayová a Fosterová budou dnes telefonovat.

Pokud by Severního Irsko mělo výjimečné postavení, které by mu umožňovalo zůstat de facto členem celní unie a jednotného evropského trhu, chtělo by takový status i Skotsko, Wales či Londýn, oznámili skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, její velšský kolega Carwyn Jones a londýnský starosta Sadiq Khan.

Kromě režimu na irské hranici musí Británie dosáhnout v první fázi jednání s evropskou sedmadvacítkou dohody také v problematice finančního vyrovnání a práv občanů EU v Británii a Britů v unii po brexitu. Irská vláda pohrozila, že bez garance propustnosti hranic mezi Irskou republikou a Severním Irskem může zahájení rozhovorů o budoucích vztazích Londýna s Bruselem zablokovat.

Jednání by měla tento týden ještě pokračovat, aby se dosáhlo plné shody před summitem EU, který začne příští čtvrtek. Podle zdroje BBC by se mohla Mayová do Bruselu vrátit už ve středu.

Britský ministr financí Philip Hammon dnes řekl, že věří, že se dohody podaří dosáhnout ještě tento týden. Ministr pro brexit David Davis, který čelil interpelaci v britském parlamentu, uvedl, že se podařilo v jednáních dosáhnout značného pokroku a strany jsou blízko dohodě.

Související

Více souvisejících

Brexit Theresa Mayová Demokratická unionistická strana (DUP) Severní Irsko EU (Evropská unie) Skotsko David Davis (ministr pro brexit)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy