Brexit na padrť? Plán Mayové zhatila DUP. Ozvaly se Londýn, Skotsko a Wales

Londýn - Neúspěch jednání o uzavření dohody, která by Británii posunula do další fáze jednání o brexitu, má podle médií na svědomí Demokratická unionistická strana (DUP). Ta nesouhlasí se statusem Severního Irska.

Pondělní jednání premiérky Theresy Mayové s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nepřineslo průlom. Podle britských médií severoirská Demokratická unionistická strana, která podporuje menšinovou vládu premiérky Mayové, dala najevo, že s vyjednanou podobou dohody o statusu Severního Irska nesouhlasí.

Předsedkyně DUP Arlene Fosterová v minulých dnech několikrát upozornila, že její strana nepodpoří žádnou dohodu, která by zaváděla v Severním Irsku zvláštní pravidla a komplikovala obchodní výměnu se zbytkem Spojeného království.

Podle britských médií dojednaný kompromis předpokládal, že by v Severním Irsku i po brexitu platila do značné míry unijní pravidla. Severní Irsko by de facto zůstalo členem celní unie a společného trhu. Hraniční režim mezi Irskou republikou, členem EU, a Severním Irskem by tak mohl zůstat i po brexitu stejně volný, jako je nyní. "Hospodářská a ústavní celistvost Spojeného království nesmí být předmětem jakýchkoli kompromisů," uvedla Fosterová.

Podle britské stanice BBC se Mayová chtěla dnes s DUP sejít k jednání. Fosterová ale podle listu The Daily Telegraph vyloučila, že by dnes za Mayovou do Londýna přijela, neboť dohoda o irské hranice není podle ní ani zdaleka na dohled. Mluvčí britské vlády sdělil, že si Mayová a Fosterová budou dnes telefonovat.

Pokud by Severního Irsko mělo výjimečné postavení, které by mu umožňovalo zůstat de facto členem celní unie a jednotného evropského trhu, chtělo by takový status i Skotsko, Wales či Londýn, oznámili skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, její velšský kolega Carwyn Jones a londýnský starosta Sadiq Khan.

Kromě režimu na irské hranici musí Británie dosáhnout v první fázi jednání s evropskou sedmadvacítkou dohody také v problematice finančního vyrovnání a práv občanů EU v Británii a Britů v unii po brexitu. Irská vláda pohrozila, že bez garance propustnosti hranic mezi Irskou republikou a Severním Irskem může zahájení rozhovorů o budoucích vztazích Londýna s Bruselem zablokovat.

Jednání by měla tento týden ještě pokračovat, aby se dosáhlo plné shody před summitem EU, který začne příští čtvrtek. Podle zdroje BBC by se mohla Mayová do Bruselu vrátit už ve středu.

Britský ministr financí Philip Hammon dnes řekl, že věří, že se dohody podaří dosáhnout ještě tento týden. Ministr pro brexit David Davis, který čelil interpelaci v britském parlamentu, uvedl, že se podařilo v jednáních dosáhnout značného pokroku a strany jsou blízko dohodě.

Související

Více souvisejících

Brexit Theresa Mayová Demokratická unionistická strana (DUP) Severní Irsko EU (Evropská unie) Skotsko David Davis (ministr pro brexit)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně

Americké zpravodajské a bezpečnostní služby obvinily Rusko a Írán z toho, že zesílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně s cílem rozdělit americkou společnost před prezidentskými volbami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy