Útok v Manchesteru? MI5 mohla teroristu zastavit, tvrdí britský deník

Manchester/Londýn - Před půlrokem došlo v anglickém Manchesteru k teroristickému útoku, při němž zemřelo přes 20 lidí. Dalších téměř 60 bylo zraněno. K útoku se přihlásil Islámský stát. Po týdnech vyšetřování toho, co se vlastně v Manchesteru stalo, přišla šokující zpráva od deníku The Guardian - britská tajná služba MI5 pochybila. Nebýt toho, nemuselo k útoku vůbec dojít.

Boj proti terorismu bude v Británii od nynějška fungovat jiným způsobem. Přišlo se totiž na to, že při květnovém útoku v manchesterské Aréně, kde zahynulo 22 osob, pochybila britská tajná služba MI5.

Interní přezkoumání incidentu, které vedl David Anderson, odhalilo, že jak MI5, tak policie se dopustily závažných chyb, které vedly k tomu, že terorista Salman Abedi mohl udeřit. Pokud by byla přijata jiná rozhodnutí těmito složkami, nemuselo k incidentu vůbec dojít.

Bezpečnostní složky totiž měly informace o teroristovi Abedim, ale jeho "skutečný význam nebyl v době útoku dostatečně oceněn". Kdyby bezpečnostní síly Abediho prošetřily, nebylo by bývalo jisté, že by byl Abedi býval zastaven, píše ve zprávě Anderson. Sám však nesouhlasí s MI5, která tvrdí, že by se útoku i tak nezabránilo.

Anderson došel k těmto závěrům po zhodnocení čtyř posledních teroristických útoků, ke kterým došlo ve Velké Británii. Vyšetřovatel ujistil britskou vládu, že interní zpráva o útocích bude důkladná a nic v ní nebude vynecháno.

Britský vystudovaný právník, jenž je také členem Královské radnice, oznámil, že několik týdnů před útokem v Manchesteru bylo vyšetřováno přes 20 tisíc lidí kvůli podezření ze spolupráce z terorismu. Abediho jméno bylo na seznamu také. Zpráva tvrdí, že k jednání o těchto podezřelých mělo dojít nejdříve 1. června, tedy týden po útoku.

Dodejme, že toto není jediný případ, kdy měly bezpečnostní složky při teroristickém útoku pochybit. K podobným závěrům došli také vyšetřovatelé v Německu, když zkoumali téměř rok starý útok v Berlíně.

Tehdy terorista Anis Amri najel na berlínském náměstí kamionem do lidí, kteří se přišli podívat vánoční trhy. Zabil při tom 11 lidí, další desítky byly zraněny. A právě v tomto období, kdy se bude připomínat výročí tragédie, přišli vyšetřovatelé na děsivou skutečnost - kdyby byla policie pozornější, nemuselo k útoku vůbec dojít.

Související

Hokej, ilustrační fotografie.

Policie zatkla protihráče, jehož brusle fatálně zasáhla hokejistu Johnsona

Britská policie v úterý zatkla muže v případu říjnového tragického úmrtí hokejisty Adama Johnsona pro podezření ze zabití. Podezřelý zůstává ve vazbě, zjevně jde o obránce Matta Petgravea, který bruslí způsobil Johnsonovi fatální zranění v oblasti krku. Policie už dříve uvedla, že se nešťastnou událostí zabývá. Zdůraznila, že jde o standardní postup.

Více souvisejících

Velká Británie výbuch v aréně v Manchesteru (23. května 2017) Salman Abedi (útočník z Manchesteru) Terorismus MI5 The Guardian Noviny / tisk Německo Berlín teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016) Anis Amri (terorista z Berlína)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan

Z politiků promluvili na sobotním posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem prezident Petr Pavel či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Mnozí další využili prostoru, který poskytují sociální sítě. O své pocity se podělili například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy