Londýn/Brusel - Bývalý britský premiér Harold Wilson jednou řekl, že v politice je týden dlouhá doba. Pro Theresu Mayovou však muselo být předešlých 24 hodin celou věčností. K žádnému výraznému posunu v jednání s EU ohledně brexitu sice nedošlo, i tak zde máme řadu změn.
Když britská premiérka Theresa Mayové odcestovala v pondělí do Bruselu, všichni očekávali, že podepíše historický významný dokument s evropskými lídry, který konečně umožní další fázi brexitu. I když k brexitu nedojde dříve než za dva roky, pro obchodníky je to důležitá zpráva. Podle výsledků jednání tak mohou rozhodnout, zda investovat do Velké Británie či ne.
Plán byl jasný a jednoduchý - nejdřív se měla Mayová sejít na pracovním obědě s předsedou Evropské komise, Jean-Claudem Junckerem, poté ji čekala schůze s předsedou Evropské rady, Doladem Tuskem. Poté měla v úterý triumfálně vystoupit před britskou sněmovnu, kde měla slavnostně oznámit, že Londýn a Brusel konečně souhlasí se společným postupem.
Jenže scénář probíhal poněkud jinak. jenže problém ohledně irských hranic zamíchal kartami a Mayová se musela z Bruselu vrátit s nepořízenou, jelikož musela neodkladně vyřešit "několik maličkostí" na domácí půdě. Jakmile se situace uklidnila, bylo rázem dotčeným stranám jasné, že událostí ani nadále nepůjdou podle plánů.
Když jednání o brexitu začaly před šesti měsíci, EU jasně stanovila, že se nepohne, dokud Velká Británie nevyřeší tři základní otázky - rozvodový účet za brexit, zajištění práv občanů EU po brexitu a hranice s Irskem, které na rozdíl od Spojeného království i nadále zůstává v EU. Žádná z těchto otázek nebyla doposud uspokojivě vyřešená.
Mayová má teď před sebou čtyři možnosti, jakým směrem ubírat do budoucna brexit. Jedním z nich je "měkký brexit", což znamená, že Velká Británie zůstane nejbližším spojencem EU a nadále se zúčastní jednotného trhu, ačkoliv už nebude mít žádné slovo v tom, jaké směrnice se odsouhlasí. Tento nápad by se líbil Skotsku, Walesu i Londýnu, který je pro bližší spolupráci. Nicméně tento přístup by byl vnímán jako za zradu vůči občanů, kteří se vyslovili pro úplný odchod z Unie.
Další možností je "tvrdý brexit". To znamená přetrhat všechny vztahy a spálit mosty a z Unie opravdu úplně odejít, zůstanou je obchodní vztahy. To by se zamlouvalo zejména urputným stoupencům brexitu, na ekonomiku by to však mělo těžký dopad. Například trvalo dlouhých 7 let, než se stanovily dnešní obchodní vztahy z Kanadou, dlouhé roky izolace by mohly být pro Velkou Británii fatální.
V případě, že ke žádné shodě mezi EU a spojeného království nedojde, pak v roce 2019 opustí ostrovní stát Unii bez dohody. Mayová sice tvrdí, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda, podniky se však této možnosti doslova děsí. I když je to nepravděpodobné, podle odborníků se karta může obrátit a nakonec k brexitu nedojde. Podle posledního průzkumu by polovina Britů bylo pro nové referendům, v tom posledním a rozhodujícím měla skupina pro-brexit mírnou převahu, drtivé vítězství to však nebylo.
Londýn dal jasně najevo, že udělal vše, co bylo v jeho silách, aby se mohla jednání posunout dál. Dublin má podobný postoj, čeká se teď na rozhodnutí z Evropské unie. Někteří europolitici se domnívají, že "jsou velmi blízko, přesto ještě nejsou tam, kde by měli být", přesto se očekává, že k historicky důležitému setkání a podpisu prvních smluv by mohlo dojít tenhle nebo příští týden.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Theresa Mayová , Severní Irsko , irsko , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák