Politická turbulence kvůli brexitu: Co se změnilo v posledních 24 hodinách?

Londýn/Brusel - Bývalý britský premiér Harold Wilson jednou řekl, že v politice je týden dlouhá doba. Pro Theresu Mayovou však muselo být předešlých 24 hodin celou věčností. K žádnému výraznému posunu v jednání s EU ohledně brexitu sice nedošlo, i tak zde máme řadu změn.

Když britská premiérka Theresa Mayové odcestovala v pondělí do Bruselu, všichni očekávali, že podepíše historický významný dokument s evropskými lídry, který konečně umožní další fázi brexitu. I když k brexitu nedojde dříve než za dva roky, pro obchodníky je to důležitá zpráva. Podle výsledků jednání tak mohou rozhodnout, zda investovat do Velké Británie či ne.

Plán byl jasný a jednoduchý - nejdřív se měla Mayová sejít na pracovním obědě s předsedou Evropské komise, Jean-Claudem Junckerem, poté ji čekala schůze s předsedou Evropské rady, Doladem Tuskem. Poté měla v úterý triumfálně vystoupit před britskou sněmovnu, kde měla slavnostně oznámit, že Londýn a Brusel konečně souhlasí se společným postupem.

Jenže scénář probíhal poněkud jinak. jenže problém ohledně irských hranic zamíchal kartami a Mayová se musela z Bruselu vrátit s nepořízenou, jelikož musela neodkladně vyřešit "několik maličkostí" na domácí půdě. Jakmile se situace uklidnila, bylo rázem dotčeným stranám jasné, že událostí ani nadále nepůjdou podle plánů.

Když jednání o brexitu začaly před šesti měsíci, EU jasně stanovila, že se nepohne, dokud Velká Británie nevyřeší tři základní otázky - rozvodový účet za brexit, zajištění práv občanů EU po brexitu a hranice s Irskem, které na rozdíl od Spojeného království i nadále zůstává v EU. Žádná z těchto otázek nebyla doposud uspokojivě vyřešená.

Mayová má teď před sebou čtyři možnosti, jakým směrem ubírat do budoucna brexit. Jedním z nich je "měkký brexit", což znamená, že Velká Británie zůstane nejbližším spojencem EU a nadále se zúčastní jednotného trhu, ačkoliv už nebude mít žádné slovo v tom, jaké směrnice se odsouhlasí. Tento nápad by se líbil Skotsku, Walesu i Londýnu, který je pro bližší spolupráci. Nicméně tento přístup by byl vnímán jako za zradu vůči občanů, kteří se vyslovili pro úplný odchod z Unie.

Další možností je "tvrdý brexit". To znamená přetrhat všechny vztahy a spálit mosty a z Unie opravdu úplně odejít, zůstanou je obchodní vztahy. To by se zamlouvalo zejména urputným stoupencům brexitu, na ekonomiku by to však mělo těžký dopad. Například trvalo dlouhých 7 let, než se stanovily dnešní obchodní vztahy z Kanadou, dlouhé roky izolace by mohly být pro Velkou Británii fatální.

V případě, že ke žádné shodě mezi EU a spojeného království nedojde, pak v roce 2019 opustí ostrovní stát Unii bez dohody. Mayová sice tvrdí, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda, podniky se však této možnosti doslova děsí. I když je to nepravděpodobné, podle odborníků se karta může obrátit a nakonec k brexitu nedojde. Podle posledního průzkumu by polovina Britů bylo pro nové referendům, v tom posledním a rozhodujícím měla skupina pro-brexit mírnou převahu, drtivé vítězství to však nebylo.

Londýn dal jasně najevo, že udělal vše, co bylo v jeho silách, aby se mohla jednání posunout dál. Dublin má podobný postoj, čeká se teď na rozhodnutí z Evropské unie. Někteří europolitici se domnívají, že "jsou velmi blízko, přesto ještě nejsou tam, kde by měli být", přesto se očekává, že k historicky důležitému setkání a podpisu prvních smluv by mohlo dojít tenhle nebo příští týden.

Související

Více souvisejících

Brexit Theresa Mayová Severní Irsko irsko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy