Politická turbulence kvůli brexitu: Co se změnilo v posledních 24 hodinách?

Londýn/Brusel - Bývalý britský premiér Harold Wilson jednou řekl, že v politice je týden dlouhá doba. Pro Theresu Mayovou však muselo být předešlých 24 hodin celou věčností. K žádnému výraznému posunu v jednání s EU ohledně brexitu sice nedošlo, i tak zde máme řadu změn.

Když britská premiérka Theresa Mayové odcestovala v pondělí do Bruselu, všichni očekávali, že podepíše historický významný dokument s evropskými lídry, který konečně umožní další fázi brexitu. I když k brexitu nedojde dříve než za dva roky, pro obchodníky je to důležitá zpráva. Podle výsledků jednání tak mohou rozhodnout, zda investovat do Velké Británie či ne.

Plán byl jasný a jednoduchý - nejdřív se měla Mayová sejít na pracovním obědě s předsedou Evropské komise, Jean-Claudem Junckerem, poté ji čekala schůze s předsedou Evropské rady, Doladem Tuskem. Poté měla v úterý triumfálně vystoupit před britskou sněmovnu, kde měla slavnostně oznámit, že Londýn a Brusel konečně souhlasí se společným postupem.

Jenže scénář probíhal poněkud jinak. jenže problém ohledně irských hranic zamíchal kartami a Mayová se musela z Bruselu vrátit s nepořízenou, jelikož musela neodkladně vyřešit "několik maličkostí" na domácí půdě. Jakmile se situace uklidnila, bylo rázem dotčeným stranám jasné, že událostí ani nadále nepůjdou podle plánů.

Když jednání o brexitu začaly před šesti měsíci, EU jasně stanovila, že se nepohne, dokud Velká Británie nevyřeší tři základní otázky - rozvodový účet za brexit, zajištění práv občanů EU po brexitu a hranice s Irskem, které na rozdíl od Spojeného království i nadále zůstává v EU. Žádná z těchto otázek nebyla doposud uspokojivě vyřešená.

Mayová má teď před sebou čtyři možnosti, jakým směrem ubírat do budoucna brexit. Jedním z nich je "měkký brexit", což znamená, že Velká Británie zůstane nejbližším spojencem EU a nadále se zúčastní jednotného trhu, ačkoliv už nebude mít žádné slovo v tom, jaké směrnice se odsouhlasí. Tento nápad by se líbil Skotsku, Walesu i Londýnu, který je pro bližší spolupráci. Nicméně tento přístup by byl vnímán jako za zradu vůči občanů, kteří se vyslovili pro úplný odchod z Unie.

Další možností je "tvrdý brexit". To znamená přetrhat všechny vztahy a spálit mosty a z Unie opravdu úplně odejít, zůstanou je obchodní vztahy. To by se zamlouvalo zejména urputným stoupencům brexitu, na ekonomiku by to však mělo těžký dopad. Například trvalo dlouhých 7 let, než se stanovily dnešní obchodní vztahy z Kanadou, dlouhé roky izolace by mohly být pro Velkou Británii fatální.

V případě, že ke žádné shodě mezi EU a spojeného království nedojde, pak v roce 2019 opustí ostrovní stát Unii bez dohody. Mayová sice tvrdí, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda, podniky se však této možnosti doslova děsí. I když je to nepravděpodobné, podle odborníků se karta může obrátit a nakonec k brexitu nedojde. Podle posledního průzkumu by polovina Britů bylo pro nové referendům, v tom posledním a rozhodujícím měla skupina pro-brexit mírnou převahu, drtivé vítězství to však nebylo.

Londýn dal jasně najevo, že udělal vše, co bylo v jeho silách, aby se mohla jednání posunout dál. Dublin má podobný postoj, čeká se teď na rozhodnutí z Evropské unie. Někteří europolitici se domnívají, že "jsou velmi blízko, přesto ještě nejsou tam, kde by měli být", přesto se očekává, že k historicky důležitému setkání a podpisu prvních smluv by mohlo dojít tenhle nebo příští týden.

Související

Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Brexit Theresa Mayová Severní Irsko irsko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Rychle se šířící požáry zasáhly Jižní Kalifornii

Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace

Tři mohutné, rychle se se šířící požáry, spalují Jižní Kalifornii a přinutily desítky tisíc lidí opustit své domovy. Požár v oblasti Pacific Palisades zasáhl luxusní losangeleské kopce, kde sídlí rezidence celebrit, a v úterý způsobil značné škody. V důsledku evakuací se silnice ucpaly a mnoho lidí muselo opustit svá vozidla a utéct pěšky. Kromě něj bojují hasiči s požárem Eaton a Hurst, nazvanými podle oblastí, v nichž vypukly.

včera

Robert Fico

Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit

Boj slovenského premiéra Roberta Fica proti rozhodnutí Kyjeva o uzavření dodávek zemního plynu nabírá na obrátkách. Nejde ale tolik o ekonomický jako spíše politický boj. Ukrajinským uprchlíkům na Slovensku premiér pohrozil snížením finanční podpory, ačkoli je i z českého případu zřetelné, že právě tito lidé jsou po integraci důležitým zdrojem pro státní rozpočet.

včera

Lars Løkke Rasmussen a Emmanuel Macron, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

včera

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog

Politické klima v Kanadě se ze dne na den změnilo. Premiér Justin Trudeau oznámil volby nového lídra Liberální strany, který ho nahradí na postu předsedy vlády. Charles-Étienne Beaudry, profesor politologie na Ottawské univerzitě a autor knihy Radio Trump: How he won the first time, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal změny v kanadské politice a turbulence, které zemi čekají.

včera

včera

Elon Musk

Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?

Evropa čelí novému druhu politického vlivu, který přichází od technologického magnáta Elona Muska. Majitel platformy X (dříve Twitter) se v posledních týdnech aktivně zapojil do evropských politik, a to zejména do volební kampaně v Německu. Musk otevřeně podpořil krajně pravicovou stranu AfD (Alternativa pro Německo), což vyvolalo ostré reakce od evropských lídrů a politiků.

včera

včera

Herbert Kickl

Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku

Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

včera

včera

Donald Trump byl zadržen ve státě Georgia (25. srpna 2023).

Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost

Francie varovala Donalda Trumpa, aby neohrožoval „svrchované hranice“ Evropské unie poté, co nově zvolený americký prezident odmítl vyloučit možnost vojenského zásahu s cílem převzít kontrolu nad Grónskem, autonomním územím členského státu EU, Dánska.

včera

Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko

Evropská unie vyzvala proruské separatisty v Podněstří, aby přijali nabídku alternativních dodávek energie, zatímco politické napětí mezi Moldavskem a jeho odtrženým regionem dále eskaluje po rozhodnutí Ruska zastavit dodávky zemního plynu. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy