Brexit se zadrhl v Severním Irsku. Rozhovor Mayové s šéfkou DUP skončil fiaskem

Londýn - Brexit mimo jiné komplikuje spor o budoucí podobu severoirské hranice. Premiérka Theresa Mayová dnes o tomto problému telefonicky hovořila s předsedkyní severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje britskou menšinovou vládu.

Mayová s Fosterovou telefonovala dva dny poté, co v Bruselu zatím neúspěšně skončila jednání o uzavření první fáze rozhovorů o odchodu Británie z EU. Podle britských médií byli Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker blízko dohodě, DUP ale avizovala nesouhlas s navrženým kompromisem, a britská premiérka tak z Bruselu odjela s nepořízenou. Londýn chce přitom první fázi jednání o brexitu uzavřít do unijního summitu, který začne příští čtvrtek.

Podle obyčejně dobře informované hlavní politické zpravodajky stanice BBC Laury Kuenssbergové rozhovor Mayové a Fosterovou žádný průlom nepřinesl. "Uchránilo to ale Mayovou od trapasu, kdy by musela poslancům říci, že s ní ani nemluvila," uvedla na twitteru Kuenssbergová.

Politický zpravodaj listu The Sun Tom Newton Dunn na twitteru s odvoláním na svůj zdroj z DUP uvedl, že do konce týdne se žádnou dohodu mezi Mayovou a Fosterovu uzavřít nepodaří. V Londýně podle něj tak pohasínají naděje, že se bude moci premiérka vrátit příští týden do Bruselu a obnovit jednání s Junckerem.

Kompromis, který údajně v pondělí vyjednala Mayová s Junckerem, měl zajistit, že režim na hranici mezi Irskem a Severním Irskem zůstane po britském odchodu z EU volný. Severní Irsko by ale na základě této dohody získalo zvláštní status a de facto by zůstalo členem celní unie a jednotného trhu EU. DUP ovšem vylučuje jakýkoli zvláštní status, který by vytvářel bariéry v obchodu mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království.

Mayová dnes v parlamentu odmítla, že by k něčemu takovému jednání směřovalo. Celní unii i jednotný evropský trh opustí celé Spojené království, zdůraznila. "Nic není dohodnuto, dokud není dohodnuto všechno," dodala Mayová. Klíčovou roli v jednání nyní sehrává Irsko, které zůstává členem Evropské unie a usiluje o to, aby režim na jeho hranici se Severním Irskem, které je součástí Spojeného království, zůstal i po brexitu volný.

Související

Více souvisejících

Brexit Theresa Mayová Demokratická unionistická strana (DUP) Velká Británie Severní Irsko EU (Evropská unie) irsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy