V europarlamentu se mluvilo o ruské propagandě a dezinformacích, zapojili se i Štětina a Zdechovský

Štrasburk - Při rozpravě v Evropském parlamentu se dnes mluvilo o ruské propagandě a dezinformacích. Zazněla například výstraha před šířením ruské propagandy a falešných zpráv jako součásti doktríny Kremlu k oslabení a zničení nepřítele na starém kontinentu. Nechybělo ani varování před ruským zasahováním do českých prezidentských voleb.

Eurokomise ústy svého člena, Juliana Kinga, slíbila, že na jaře předloží návrhy, jak lépe bojovat „proti úmyslným dezinformacím, aniž bychom postihli svobodu projevu", nezřídí tedy žádné „ministerstvo pravdy". Podle komisaře „dezinformační práce Kremlu obsahuje tisíce příkladů".

Podobné názory zastávají i další politici. „Musíme zabránit přímému financování (proruských) politiků z Ruska, nelze připustit takovou podporu protidemokratických sil. Musíme odstrašit Kreml od vysílání dezinformací," volala lotyšská zástupkyně nejsilnějšího poslaneckého klubu Sandra Kalnieteová s tím, že spojenci Kremlu by si své počínání rozmysleli, kdyby věděli, že je čeká postih.

Zároveň připustila, že evropská reakce na ruskou hrozbu dosud „nevyrostla z dětských střevíčků" a že v této sféře "neexistuje náhrada za kvalitní žurnalistiku", která by se měla těšit unijní podpoře, protože jinak „zůstaneme na pospas kremelským trollům v sociálních médiích".

Z druhé strany zněla obvinění z pokrytectví a z vytváření ruského obětního beránka, který má nést vinu za neschopnost, neúspěchy a neoblíbenost evropských politiků.

„Chceme fakta, z Ruska se dělá obětní beránek," oponoval Jörg Meuthen, předseda Alternativy pro Německo a vybízel kolegy, ať ve skleníku neházejí kamenem. „Proč o tom nehovoříme přímo s ruskými poslanci? Opravdu si myslíte, že lidé hlasují tak, jak chce Moskva?" divil se italský europoslanec Mario Borghezio z Ligy severu. „Připadám si, jako kdybych seděl na ústředním výboru sovětských komunistů. Tolik tu slyším o nepřátelích," přisadil si polský euroskeptik Janusz Korwin-Mikke. „Je to politická paranoia, která má zabránit dobrým vztahům s Ruskem," usoudil o tématu debaty Javier Couso Permuy z řad španělské levice.

„Putin je gangster v čele gangsterského státu, který utrácí miliardy na podkopání demokracie. Ale neházejte na Rusko vlastní chyby: jste nepopulární vinou hospodářské stagnace a migrace. Přeceňujete Putina, svou neoblíbenost jste si sami zavinili," vzkázal unijnímu „hlavnímu proudu" Gerard Batten z protiunijní Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Německý křesťanský demokrat Elmar Brok ale oponoval, že není možné, aby pravda a lež stály vedle sebe a vedly rovnocennou demokratickou debatu. „Jestli dovolíme Putinovi měnit hranice mezi pravdou a lží, tak zvítězí," varoval jeho kolega Michael Gahler.

Do debaty se zapojili i Češi. „Stokrát opakovaná lež o EU se stává pravdou," zdůraznil český europoslanec Tomáš Zdechovský ze stejného klubu evropských lidovců a připomněl roli nacistické propagandy při holokaustu. „Proto apeluji, abychom přidali peníze na boj proti jakékoliv propagandě," dodal.

Jeho kolega Jaromír Štětina upozornil, že s kremelskou propagandou v EU válčí tým čítající jen 15 lidí - a i Česko je zaplaveno nesmyslnými zprávami a další várka lží se podle něj snáší na Jiřího Drahoše coby soupeře Miloše Zemana v blížících se prezidentských volbách.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) evropský parlament Rusko Boj proti dezinformacím a fake news Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Jaromír Štětina

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 11 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy