Dědictví pro Merkelové? Zmatek, pozor na střední Evropu, upozornil analytik

Zapojí se Německo více do zahraničního dění? Budou vojenské mise Bundeswehru častější? Převezme Berlín konečně roli evropské nejsilnější země? Bude věci řídit nebo bude stále ve vleku událostí? To jsou otázky, jejichž odpovědi se stanou největším dědictvím posledního volebního období kancléřky Angely Merkelové, píše ve své analýze pro nationalinterest analytik Philipp Rotmann.

I přesto, že Německo za kancléřky Merkelové prolomilo velké poválečné tabu, píše Rotmann, a vyslalo tisíce vojáků na zahraniční mise do Mali, Iráku a Afghánistánu, Německo stále nehraje v zahraniční a mezinárodní politice tak velkou roli, jaká by mu dle velikosti ekonomiky a síle v Evropě, příslušela. Německá armáda je špatně vyzbrojena, podfinancovaná a schází jí analytické a plánovací schopnosti.

Co však především Německu schází, je politická vůle a jasné strategické plánování. Mezinárodní politika kancléřky Merkelové je často zmatená a prováděná v závislosti na situaci.  Tím bylo například otevření hranic uprchlíkům, dohoda s Tureckem nebo lavírování vůči Kremlu. Ani jedna ze stran současné vládnoucí koalice ve svých předvolebních programech neměla jasné bezpečnostní plány.

CDU/CSU chtěla posílit pozici Německa u OSN, zvýšit podporu neziskových organizací pracujících ve třetím světě a získat pro Německo, co nejvíce mezinárodních konferencí a setkání. Jediným konkrétním návrhem je do roku 2024 dosáhnout výdajů 2% HDP na obranu. To je však něco, na co nechce slyšet koaliční SPD. Ta naopak chce výdaje na obranu zeštíhlit a peníze věnovat do mezinárodní pomoci.

Jak Rotmann upozorňuje, pozice Německa v rámci bezpečnostních struktur NATO a především EU je naprosto nezastupitelná. I přesto, že se pokusila v době, kdy Německo nemělo vládu získat jeho mocenské pozice v Evropě Macronova Francie, ukázalo se, že ta jednoduše na to nemá. Především jí schází ekonomické páky a ztratila téměř veškerý vliv na střední a východní Evropu. Je zde také prohlubující se spor mezi východem a jihem Evropy.

Zatímco pro východ je největším nebezpečím Rusko, pro jih je to rozpadající se severní Afrika, Turecko a Blízký východ. Z kolabujících států, jako je Mali nebo Libye, do Evropy míří tisíce uprchlíků, a zvyšuje se tak i nebezpečí příchodu různých radikálů a teroristů.   

Evropa musí najít rovnováhu mezi jižní a východní bezpečnostní strategií, což bez Německa nepůjde. Kancléřka by si měla dát pozor především na chování vůči střední a východní Evropě, kde je často německé chování považováno arogantní a diktát.

Největším odpůrcem aktivní německé zahraniční politiky bylo tradičně obyvatelstvo. To se však podle průzkumů veřejného mínění změnilo, a až 59% Němců je pro aktivnější německou zahraniční politiku. Jak Rotman podotýká, okno pro takovou politiku se pomalu uzavírá. V roce 2019 totiž budou volby do Evropského parlamentu a předpokládá se úspěch euroskeptiků. Ti pak mohou zastavit například projekt společných evropských vojenských sil.  Ty jsou v poslední době pro Evropu zvláště potřebné. Je jich potřeba nejen na odstrašení Ruska, hlídkování ve Středozemním moři, ale například i při misi v Indickém oceáně. Přes něj jde z a do Evropy 20% zboží. Situace je zde kvůli soupeření velmocí poměrně napjatá. Zájmy Evropy zde však nikdo nehájí, varuje Rotmann.     

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo Bundeswehr EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy