Nuuk - V Grónsku se dnes uskuteční volby, v nichž se rozhodne o obsazení 31 křesel místního parlamentu. Grónsko je integrální součástí Dánského království, která disponuje širokou autonomií. Politice na největším ostrově světa dlouhodobě dominuje sen o nezávislosti na Dánsku, podporovaný v posledních letech objevy bohatých ložisek nerostných surovin. Jak samostatnosti nejlépe dosáhnout a jak rychle k ní přistoupit, bude hlavním tématem dnešního hlasování.
O přízeň asi 40.000 oprávněných voličů letos soupeří rekordních sedm stran, z nichž největší šance na vítězství mají sociálnědemokratická Pokroková strana (Siumut) premiéra Kima Kielsena a levicové Inuitské společenství v čele se Sarou Olsvigovou. V průzkumech veřejného mínění měly tyto dvě tradičně nejsilnější strany, které nyní spolupracují ve vládní koalici, prakticky vyrovnané výsledky.
Všechny velké grónské politické strany nezávislost ostrova podporují, otázkou je, kdy by měla být nezávislost vyhlášena a za jakou cenu. Grónsko, kde žije pouhých 56.000 lidí, totiž jen sotva bude v brzké budoucnosti schopno fungovat samostatně.
Jednotlivá města, či spíš osady nejsou propojeny silnicemi. Zisky Gróňanů plynou především z rybolovu. Polovinu rozpočtu, kolem 500 milionů eur, zajišťuje Dánsko. Pokud se Grónsko rozhodne vazbu na Dánsko přetrhnout, grónské úřady o tyto peníze přijdou, varuje předseda dánské vlády Lars Lökke Rasmussen.
Obyvatelům Grónska dodává paradoxně naději globální oteplování. Pod tajícím ledovým příkrovem se skrývají velká ložiska nerostů od ropy přes uran po vzácné zeminy. Tato skutečnost přitahuje pozornost zahraničních investorů, kteří by mohli rozhodujícím způsobem přispět k realizaci grónského snu o nezávislosti.
Zatím ale většina plánů na příchod čínských a dalších firem nebyla naplněna. Navzdory slibům miliardových investic do průzkumu ložisek je zatím v provozu jen jediný důl, kde norská firma LNS Group od loňského roku těží rubíny, uvádí agentura Reuters.
Premiér Kielsen společně s dalšími členy grónské vlády loni ve snaze podpořit zájem investorů navštívili Čínu. Další grónské delegace byly také v Kanadě a Austrálii.
Podle expertů brzdí rozvoj těžebního průmyslu v Grónsku chybějící infrastruktura, nízké ceny komodit na světových trzích a také byrokracie a přísná opatření na ochranu životního prostředí.
"Tento sektor se nerozvíjí tak slibně, jak jsme předpokládali," přiznává Maria Ackrenová z Grónské univerzity v metropoli Nuuku. "Ceny komodit na světových trzích nejsou v současnosti příznivé," vysvětluje.
"Nová vláda vedená Pokrokovou stranou, ale bez Inuitského společenství, by Grónsko více otevřela investicím ze zahraničí, včetně Číny. Inuitské společenství je skeptičtější. Chtějí důlní aktivity, ale kladou více důrazu na ekologii," uvedl Rasmus Leander Nielsen z Grónské univerzity.
Partii Naleraq, která patří mezi čtyři největší politická uskupení na ostrově, již nastínila časový plán pro vyhlášení nezávislosti. "Chceme už přestat hrát roli oběti. Proto si přejeme v roce 2019 uspořádat hlasování, abychom zjistili, zda je většina občanů pro samostatnost. Konečné rozhodnutí by mělo padnout v roce 2021," citovala agentura DPA jednoho z kandidátů strany. Většina dalších politických stran uvažuje spíš v rozmezí desítek let.
Aktuálnější se tak v současných volbách jeví témata vzdělání, sociálního bydlení či rybářských kvót, říká Martine Lindová Krebsová, která pracuje na grónském zastupitelském úřadě v Kodani. Předvolební kampaň se zaměřovala i na to, jak sehnat stamiliony dolarů potřebné k rozšíření tří letišť, které by mělo přispět ke zlepšení infrastruktury i k napodobení úspěchu turistického ruchu na Islandu, napsala agentura Bloomberg.
Související
Jaké počasí letos čeká Evropu? Vědci to dokáží určit z grónského ledovce
Velká část Grónska v příštím roce změní časové pásmo
grónsko , dánsko , Volby , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 30 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 39 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.
Zdroj: Libor Novák