Grónsko, snící o nezávislosti, dnes volí parlament

Nuuk - V Grónsku se dnes uskuteční volby, v nichž se rozhodne o obsazení 31 křesel místního parlamentu. Grónsko je integrální součástí Dánského království, která disponuje širokou autonomií. Politice na největším ostrově světa dlouhodobě dominuje sen o nezávislosti na Dánsku, podporovaný v posledních letech objevy bohatých ložisek nerostných surovin. Jak samostatnosti nejlépe dosáhnout a jak rychle k ní přistoupit, bude hlavním tématem dnešního hlasování.

O přízeň asi 40.000 oprávněných voličů letos soupeří rekordních sedm stran, z nichž největší šance na vítězství mají sociálnědemokratická Pokroková strana (Siumut) premiéra Kima Kielsena a levicové Inuitské společenství v čele se Sarou Olsvigovou. V průzkumech veřejného mínění měly tyto dvě tradičně nejsilnější strany, které nyní spolupracují ve vládní koalici, prakticky vyrovnané výsledky.

Všechny velké grónské politické strany nezávislost ostrova podporují, otázkou je, kdy by měla být nezávislost vyhlášena a za jakou cenu. Grónsko, kde žije pouhých 56.000 lidí, totiž jen sotva bude v brzké budoucnosti schopno fungovat samostatně.

Jednotlivá města, či spíš osady nejsou propojeny silnicemi. Zisky Gróňanů plynou především z rybolovu. Polovinu rozpočtu, kolem 500 milionů eur, zajišťuje Dánsko. Pokud se Grónsko rozhodne vazbu na Dánsko přetrhnout, grónské úřady o tyto peníze přijdou, varuje předseda dánské vlády Lars Lökke Rasmussen.

Obyvatelům Grónska dodává paradoxně naději globální oteplování. Pod tajícím ledovým příkrovem se skrývají velká ložiska nerostů od ropy přes uran po vzácné zeminy. Tato skutečnost přitahuje pozornost zahraničních investorů, kteří by mohli rozhodujícím způsobem přispět k realizaci grónského snu o nezávislosti.

Zatím ale většina plánů na příchod čínských a dalších firem nebyla naplněna. Navzdory slibům miliardových investic do průzkumu ložisek je zatím v provozu jen jediný důl, kde norská firma LNS Group od loňského roku těží rubíny, uvádí agentura Reuters.

Premiér Kielsen společně s dalšími členy grónské vlády loni ve snaze podpořit zájem investorů navštívili Čínu. Další grónské delegace byly také v Kanadě a Austrálii.

Podle expertů brzdí rozvoj těžebního průmyslu v Grónsku chybějící infrastruktura, nízké ceny komodit na světových trzích a také byrokracie a přísná opatření na ochranu životního prostředí.

"Tento sektor se nerozvíjí tak slibně, jak jsme předpokládali," přiznává Maria Ackrenová z Grónské univerzity v metropoli Nuuku. "Ceny komodit na světových trzích nejsou v současnosti příznivé," vysvětluje.

"Nová vláda vedená Pokrokovou stranou, ale bez Inuitského společenství, by Grónsko více otevřela investicím ze zahraničí, včetně Číny. Inuitské společenství je skeptičtější. Chtějí důlní aktivity, ale kladou více důrazu na ekologii," uvedl Rasmus Leander Nielsen z Grónské univerzity.

Partii Naleraq, která patří mezi čtyři největší politická uskupení na ostrově, již nastínila časový plán pro vyhlášení nezávislosti. "Chceme už přestat hrát roli oběti. Proto si přejeme v roce 2019 uspořádat hlasování, abychom zjistili, zda je většina občanů pro samostatnost. Konečné rozhodnutí by mělo padnout v roce 2021," citovala agentura DPA jednoho z kandidátů strany. Většina dalších politických stran uvažuje spíš v rozmezí desítek let.

Aktuálnější se tak v současných volbách jeví témata vzdělání, sociálního bydlení či rybářských kvót, říká Martine Lindová Krebsová, která pracuje na grónském zastupitelském úřadě v Kodani. Předvolební kampaň se zaměřovala i na to, jak sehnat stamiliony dolarů potřebné k rozšíření tří letišť, které by mělo přispět ke zlepšení infrastruktury i k napodobení úspěchu turistického ruchu na Islandu, napsala agentura Bloomberg.

Související

Grónsko

Jaké počasí letos čeká Evropu? Vědci to dokáží určit z grónského ledovce

Nová studie naznačuje, že rychlost tání grónského ledovce může poskytnout určitý náhled na to, jaké počasí může letos v létě očekávat Evropa. Podle serveru The Guardian rozsah a intenzita nedávných jevů spojených s táním sladkovodních zdrojů naznačuje, že jih Evropy může letos zasáhnout neobvyklé teplo a sucho.
Nuuk

Velká část Grónska v příštím roce změní časové pásmo

Grónsko se přesune do východnějšího časového pásma. Od příštího podzimu se tak ostrovní země, která je autonomní součástí Dánského království, časově o hodinu přiblíží Evropě, informovala dnes agentura DPA. Oproti Kodani nebo také Praze bude mít o tři hodiny méně, zatímco nyní je časový posun čtyřhodinový.

Více souvisejících

grónsko dánsko Volby EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy