Berlín - Před 11 lety měl premiéru film o Sarah Benderové, matce, které se podařilo díky protestům na nechvalně známém hraničním přechodu mezi Západním a Východním Berlínem Checkpoint Charlie, osvobodit své dvě dcery ze spárů režimu bývalé NDR. Jak se ale dotyčná žena skutečná jmenovala, a jaký byl její skutečný příběh? Odpovědi na tyto otázky poskytl server Dw.com.
Skutečnou Sarah Benderovou byla Jutta Gallusová (dnes Flecková), která během 80. let skutečně sváděla boj s režimem NDR ve snaze dostat své dvě nezletilé dcery k sobě, na Západ. Její příběh poodkrývá při příležitosti blížícího se 30. výročí pádu Berlínské zdi a obecně stále často se vynořující otázky ohrožení liberální demokracie brutality komunistického režimu.
Samotný film se nijak neliší od jiných, které se pokusily nějakým způsobem vykreslit život v bývalé NDR. Fakt, že vedení NDR za pomocí své sítě špionů a tajné policie Stasi, dělalo svým obyvatelům ze života peklo, je dost dobře známý a zdokumentovaný.
Nicméně osobnost Jutty Gallusové, jejíž činnost se stala trnem v oku, jak východoněmecké, tak svým způsobem i západoněmecké vlády, který v roce 2007 odvysílala německá veřejnoprávní televize ARD, přeci jenom otevřela staré rány.
Roli ženy z Checkpointu Charlie, jak se i samotný film jmenuje, ztvárnila německá herečka Veronica Ferresová. Její smyšlené jméno je, jak už bylo uvedeno, Sarah Benderová. Jedná se o mladou, svobodnou a dost tvrdošíjnou matku dvou nezletilých dcer, která se stůj co stůj rozhodne dostat do svobodného světa.
Podobně jako hlavní hrdinka filmu Žena z Checkpointu Charlie se i Jutta Gallusová v roce 1982 pokusila zdolat neprostupnou hranici mezi totalitou a svobodným světem prostřednictvím smyšlené dovolené v socialistické zemi, jejíž hranice s kapitalistickým světem nebyly tak dobře hlídané.
Její útěk byl však odhalen východoněmeckými úřady. Jutta byla zatčená a odsouzená pro pokus o nezákonné překročení hranic. Obě její dcery ve věku 11 a 9 let jí byly odebrány a umístěny do dětského domova.
Na svobodě, ale bez dětíO dva roky později bylo Juttě Gallusové umožněno vycestovat do Západního Německa, ale bez dcer. Tehdy se jednalo o naprosto běžnou praxi, kdy východoněmecké orgány podmiňovali vystěhovávání politických vězňů do svobodného světa tím, že jejich děti zůstanou v NDR.
Vykoupení politických vězňů z NDR, ale bez dětí, bylo chápáno, jako kompromis mezi vládami NDR a SRN, na který přistoupily obě strany. Gallusová se však se svým osudem nehodlala smířit a začala tlačit na západoněmecké politiky, aby začali jednat.
NDR přímo před nosem!Po neúspěšných jednáních se západoněmeckými úřady se Gallusová rozhodla pro jedno z nejradikálnějších řešení. 7. října 1984, při příležitosti výročí vzniku NDR, došla Gallusová na hraniční přechod Checkpoint Charlie, kde se těsně před hraniční čarou mezi Západním a Východním Berlínem postavila s transparentem "Mým dětem hrozí nucená adopce! Prosím, pomozte mi!"
"Checkpoint Charlie byl tehdy berlínskou legendou. Pohybovaly se zde tisíce turistů a to bylo přesně, co jsem potřebovala," řekla Jutta Gallusová, nyní Jutta Flecková, v rozhovoru pro německý deník Tagesspiegel, v němž vysvětluje, proč se rozhodla demonstrovat zrovna zde.Díky velkému zájmu turistů se Gallusové dostalo celosvětové pozornosti.
Protest mezi Kohlem a BrandtemV den oslav 25. výročí rozdělení Německa, které bylo vysíláno v přímém přenosu, vkročila Gallusová mezi západoněmeckého kancléře Helmuta Kohla a západoberlínského starostu Willyho Brandta s transparentem požadujícím navrácení jejích dcer z NDR.
V tomto se film od skutečnosti liší, neboť Sarah Benderová, která měla vykreslit Juttu Gallusovou, protestovala v Helsinkách na Konferenci o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, připoutaná policejními pouty k vlajce NDR.
"Jsem živým příkladem násilí! Své děti jsem neviděla už čtyři roky. Žádám tě, západoněmecká vládo, abys konečně začala dělat vše, co je v tvých silách, aby konečně mohla být zase se svými dětmi!," řekla Gallusová roztřeseným hlasem, než jí odvedli západoněmečtí policisté.Nikoho určitě nepřekvapí, že občanská aktivita Jutty Gallusové nebyla sympatická jak vládě NDR, tak ani SRN, neboť byla jedním z nejrušivějších elementů vnitroněmeckých vztahů. Ač si Gallusová znepřátelila nejen Východní Berlín, ale i Bonn, nakonec se jí podařilo dosáhnout úspěchu, a to možná právě díky své vytrvalosti.
V roce 1988, šest let od prvního protestu na Checkpoint Charlie, bylo jejím dcerám umožněno vycestovat z NDR a znovu se setkat se svojí matkou žijící na Západě. Proč se režim NDR rozhodl nakonec ustoupit, zůstává však dodnes nejasné.
Za poznámku stojí, že i kdyby se Gallusové tehdy nepodařilo uspět, tak by stačilo počkat ještě jeden rok, a její dcery by za ní mohly vycestovat díky hroutící se Berlínské zdi, případně později jako občanky sjednoceného Německa.
Související
Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil
Němci soudí vraha po 50 letech od činu. Na příkaz Stasi chladnokrevně zabil Poláka
ndr , Berlínská zeď , studená válka , Jutta Gallusová
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 9 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.
Zdroj: Libor Novák