Němci soudí vraha po 50 letech od činu. Na příkaz Stasi chladnokrevně zabil Poláka

Němci po padesáti letech obžalovali osmdesátiletého muže z Lipska, který na příkaz východoněmecké tajné policie Stasi zabil na hraničním přechodu polského občana.

Berlínský trestní soud měl rozsudek nad mužem vyřknout už v květnu, ale objevily se komplikace. „Jedním z problémů řízení je, že máme mezery v úrovni znalostí,“ vysvětlil předsedající soudce Bernd Miczajka. Vyzval berlínské archivy Stasi, aby poskytly více informací o hranici na hraničním přechodu. To se podařilo a soud se nyní nezadržitelně blíží ke konci. 

Nyní osmdesátiletý muž dne 29. března 1974 na berlínském nádraží Friedrichstrasse chladnokrevně, z blízkosti a do zad zastřelil osmatřicetiletého Poláka Czeslawa Kukuczku. 

Muž se snažil z východní komunistické části Berlína přejít na západ, aby mohl utéct za příbuznými do Spojených států. Jenže Kukuczka vyhrožoval, že pokud mu „nebude umožněn bezpečný průjezd, odpálí výbušninu na velvyslanectví komunistické polské vlády ve východním Berlíně,“ jak napsal německý server Deutsche Welle. 

Dostal tedy potřebné dokumenty a byl eskortován na hranice. Jeho povolení k odjezdu ale bylo pouhým trikem, jak ho dostat před vraha. Jak se později zjistilo, ve svém kufru žádnou bombu neměl a sám tedy blafoval.

Obžalobu umožnilo svědectví skupiny západoněmeckých školaček, které údajně viděly muže v pláštěnce a slunečních brýlích, jak na Kukuczku střílí. Ačkoliv byl samotný čin podle DW dobře zdokumentovaný na obou stranách Berlínské zdi, informace o střelci existovaly jen minimální. 

Světlo do případu přinesl až výzkum historiků v archivech Stasi. „Zjistili, že východoněmecké řády byly dány jak obžalovanému, tak dalšímu, dnes již zesnulému muži, který podle žalobců vydal rozkaz k zabití Kukuczky,“ píše DW. 

Na tento případ se pravděpodobně nevztahuje promlčecí lhůta. V německém právním systému neexistuje při vraždách prvního stupně, za které lze vždy uložit doživotní trest. Obvykle soudy neudělí méně než 15 let. Obžaloba ale bude muset prokázat nejen zabití, nýbrž také chladnokrevnost. 

„Tuto definici splňují faktory včetně povahy zabití, kdy byl muž údajně oklamán a poté střelen do zad,“ uvedla obžaloba, která teď musí pravděpodobně vykázat excelentní výkon, aby soud muže neuznal vinného z vraždy nižšího stupně. To by vedlo k jeho osvobození. 

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně zakazuje podpis klíčové smlouvy mezi státní firmou Elektrárna Dukovany II a jihokorejskou společností KHNP, vítězem historicky největšího tendru v Česku na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Reagoval tak na žalobu francouzské energetické společnosti EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž byl tendr v pořádku.

Více souvisejících

soudy ndr Stasi Německo historie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

před 2 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 10 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy