Spadla klec. Uprchlíka, který zavraždil německou dívku (†14), dopadli v Iráku

Berlín - Na severu Iráku byl dopaden hlavní podezřelý ze znásilnění a vraždy 14leté dívky v západoněmeckém Wiesbadenu. Dvacetiletý Iráčan Alí Bašár minulý čtvrtek se svým otcem, matkou a pěti sourozenci spěšně opustil Německo.

Celá rodina odletěla z letiště v Düsseldorfu do Istanbulu a dál do iráckého města Irbíl. Podle německých médií přitom udala na letenkách falešná jména. Při kontrole na letišti se na to ovšem nepřišlo.

Podle ministra vnitra Horsta Seehofera mladíka zadrželi na žádost německé policie na severu Iráku v noci na dnešek kurdské bezpečnostní složky. Německo nemá s Irákem smlouvu o vydávání. V jednotlivých případech je podle mluvčí nicméně vydání podezřelého možné, záleží to ale na vůli iráckých úřadů.

Susanna F. z Mohuče (Mainz) zmizela 22. května. Ve středu našli policisté její tělo v těžko přístupném terénu v okrajové čtvrti Wiesbadenu. Ve čtvrtek policie informovala, že se dívka stala obětí "sexuálního a násilného zločinu".

V souvislosti s činem policie zadržela 35letého žadatele o azyl z Turecka, později jej ale propustila.

Iráčan Bašár byl podle dřívějších informací německé policii známý. V minulosti byl podezřelý z účasti na několika rvačkách a dokonce i ze znásilnění jedenáctileté dívky v ubytovně pro azylanty. Do Německa přišel v říjnu 2015, kdy do střední Evropy po takzvané balkánské stezce proudily stovky tisíc uprchlíků. Německé úřady ale jeho žádost o azyl odmítly, proti čemuž se Bašár odvolal.

Případ smrti 14leté Susanny vyvolal na německé politické scéně ostrou debatu. "Susanna je další obětí pokrytecké a egoistické vítací politiky spolkové kancléřky Angely Merkelové," uvedla na twitteru politička protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová. AfD uspořádá v sobotu v Mohuči, kde zavražděná Susanna žila, demonstraci proti imigraci pod heslem "Dost! Konečně vyvodit důsledky". 

Související

Německo, ilustrační foto

Vražda 14leté Němky: Nové informace a Irák si stěžuje

Irbíl/Berlín – Kauza znásilnění a vraždy 14leté Němky židovského původu Susanny F. má dohru. Podezřelý z její vraždy Ali Bashar byl zadržen kurdskými orgány v Iráku. Kurdové ho obratem poslali do Německa. Jenže podle oficiálních iráckých úřadů bylo jeho vydání nezákonné.

Více souvisejících

vražda Sussane F. v Německu Znásilnění Irák uprchlíci Alternativa pro Německo (AfD) Horst Seehofer Německo Alí Bašár (vražda dívky v Německu)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 6 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 6 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 6 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Polsko nebude chránit Ukrajince, kteří se vyhýbají odvodům do armády

Polsko nebude chránit Ukrajince, kteří se vyhýbají odvodům do ozbrojených sil, uvedl v úterý náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Szejna. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy