New York/Londýn - Život ve městě je v mnohém jednodušší, než na vesnici. Vše je po ruce, obchody mají výrazně delší otevírací dobu a pro mnoho lidí, kteří neuvažují o rodinném domě, je život ve větším městě ideální představa. Vědci ale zjistili, že právě takový život lidem extrémně škodí.
Řev letadla, dunění nákladního automobilu, policejní houkačka, sbíječka a další zvuky. Pro lidi žijící v odlehlých oblastech něco jen těžko představitelé, pro obyvatele velkoměsta každodenní rutina, na kterou si už téměř zvykli. Podle odborníků to nemusí být vždy tak úplně pravda.
Běžné, ale hlasité zvuky, které nás budí v noci a dráždí ve dně, mohou lidé po čase přestat registrovat, tělo je ale stále vnímá. A mají citelné následky na kardiovaskulární systém, varují odborníci, které cituje list The Washington Post.
Vědci zjistili, že přílišný hluk může zvýšit riziko srdečních chorob, jako je ischemická choroba srdeční, vysoký tlak a selhání srdce. Vyplývá to ze studie zveřejněné odborným časopisem Journal of the American College of Cardiology.
Autoři výzkumu uvádějí, že hlasité zvuky narušují spánek a vyvolávají podvědomou stresovou reakci, při které se uvolňují hormony, které mohou časem poškodit srdce.
"Před deseti lety lidé říkali, že hluk je jen otravný. Ale teď existují důkazy o tom, že hluk může přispět ke vzniku chorob, a to nejčastěji kardiovaskulárních," cituje server autora studie Thomase Munze, který působí v kardiologickém středisku Univerzitního zdravotního centra Univerzity Johannese Gutenberga.
Nadměrný hluk podle vědců nezpůsobuje nemoci přímo, jde ale o rizikový faktor, stejně jako například vysoká hladina cholesterolu a obezita. A jako takový si postupem času může vybrat daň na tělesné schránce v podobě zvýšeného cholesterolu, krevního tlaku a zrychleného srdečního tepu.
"Pokud to trvá roky, pak člověku hrozí ischemická choroba srdeční, infarkt, srdeční selhání a arytmie," dodal Munz s tím, že dlouhodobé vystavení hluku souvisí s depresí a úzkostnými poruchami.
I Světová zdravotnická organizace (WHO) označuje hluk za "podceňovanou hrozbu", která může způsobit poruchy spánku, horší výkony v práci i ve škole a poruchy sluchu. Hluk v ložnici by tak neměl přesahovat 30 decibelů, jedoucí auto ale vydává hluk zhruba 70 decibelů a sbíječka 100 decibelů. "I když neexistuje žádný oficiálně stanovený práh, víme, že cokoliv nad 60 decibelů může zvýšit riziko srdečních chorob," dodal Munz.
Není to jen o hluku
Jiná studie, za kterou stojí Americké asociace pro zdraví a psychiatrii, zkoumala celkem 17 regionů ve Francii, Velké Británii, Itálii, Nizozemí a Španělska. Pravděpodobnost výskytu nějaké formy psychické poruchy byly ve městech hodně vysoké, nejhorší situace je však v Paříži a Londýně. Podle autorů studie se jedná o první souhrnnou práci za posledních 25 let, která se zabývá porovnáním psychického zdraví napříč světem.
Předposlední studie byla uskutečněna v roce 1992 a zbývala se Indií, Japonskem, Evropou a Severní Amerikou. Výsledky ukázaly, že velká města mají velmi podobnou míru schizofrenie, což se potvrdilo i nyní, ačkoliv hodnoty byly mnohem vyšší. V některých evropských oblastech, zejména kolem Paříže a Londýna, je měření nyní osmkrát vyšší, než bývalo před lety.
"Je dobře známo, že psychické poruchy jsou z velké části dědičné, například schizofrenie. nesmíme ovšem zapomenout na to, že genetika není všechno, v tomhle případě je na vině i prostředí, ve kterém žijeme," tvrdí psychiatr a autor studie z Londýna, James Kirkbride. Studie se zúčastnilo skoro 3000 lidí ve věku od 18 do 64 let.
Podle výzkumníků je zajímavé, že vyšší míra psychických problémů se vyskytuje zejména u mladších mužů a etnických menšin, dále v regionech, kde je i nízký poměr bydlení v osobním vlastnictví a lidé se musí spoléhat na pronájmy. To dokazuje, že i ekonomická situace může mít velký vliv na to, zda se mezi lidmi bude vyskytovat vysoké procento psychicky nemocných.
Někteří vědci to označují jako "sociální deprivaci". Lidé žijící v horší ekonomické situaci podléhají mnohem většímu sociálnímu tlaku a stresu, což se negativně odráží na jejich mentálním zdraví, domnívá se psycholožka Hannah Jongsma z Cambridge. Její teorii potvrdilo v minulosti i několik na sobě nezávislých studií a výzkumů. Zvláště pak vlastnictví bytu nebo domu napovídá, že člověk má mnohem větší ekonomickou stabilitu, tím pádem i méně finančních problémů.
Související

Většina Čechů se obává vyšších výdajů kvůli inflaci, ukázal průzkum

Potřebují lidé skutečně používat deodorant?
Aktuálně se děje
před 5 hodinami

Spojenci Kyjevu přislíbili celkem 321 tanků, řekl ukrajinský velvyslanec
Aktualizováno před 5 hodinami

Útok v Jeruzalémě: Sedm mrtvých po střelbě, útočník je mrtev
před 5 hodinami

Volební místnosti: První den prezidentského finále skončil, provázel ho zvýšený zájem voličů
včera

Pence přebírá plnou odpovědnost za tajné dokumenty, jež se u něj našly
Aktualizováno včera

Sledovali jsme ONLINE: Češi začali rozhodovat o prezidentovi. Pavel i Babiš odvolili už v pátek
Aktualizováno včera

Vláda od dubna upravuje podporu ukrajinských uprchlíků
včera

Jourová se v Estonsku zasazovala za Rádio Svobodné Rusko
Aktualizováno včera

Morawiecki potvrdil ochotu Polska dát Ukrajině až 60 modernizovaných tanků
včera

Ukrajina si kvůli Orbánovi předvolá maďarského velvyslance
včera

OBRAZEM: "Generál je náš!" Pavel odvolil mezi svými v Černoučku
včera

Na Donbasu je podle Zelenského napjatá situace
včera

Výsledky voleb: Kde a jak sledovat zítřejší sčítání hlasů?
Aktualizováno včera

Rakušan očekává od prezidentských voleb bitvu do posledního hlasu
včera

Důležitý bude nejen vítěz voleb, ale i náskok, s jakým vyhraje, míní Vystrčil
včera

Bartoš take kritizuje Babiše, ve strašení podle něj příliš daleko
včera

WHO registrovala v minulém týdnu téměř 40 tisíc úmrtí souvisejících s covidem
včera

Putin útočil na Kyjev i při připomínce sovětského podílu na ukončení holokaustu
včera

Klaus cítil rozpaky, přesto volil. Prezident má podle něj k funkci přistupovat s respektem
včera

Fischer po prvním kole podpořil Pavla, v druhém ho volil. Počítá se každý hlas, zdůraznil
včera
Jurečka prohlásil, že Babišova prezidentská kampaň byla za hranou
Prezidentská kampaň za poslední dva týdny byla podle vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) již za hranou. Poukázal přitom na silná vyjádření, která v kampani využil předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho tým. Jurečka to dnes ČTK řekl v Rokytnici na Přerovsku, kde s manželkou odevzdal hlas v prezidentských volbách. Uvedl, že volil Petra Pavla s tím, že je to pro něj kandidát, který bude důstojně vykonávat úřad prezidenta České republiky.
Zdroj: ČTK