Teror v obci Klein Glienicke. Jak se žilo na svobodné straně berlínské zdi?

Před několika dny bylo 57. výročí postavení takzvané berlínské zdi, monstra, které na celých 28 let rozdělilo celé rodiny, a které se stalo nechvalně známým symbolem bipolárního uspořádání světa za Studené války. Samotná zeď oddělovala svobodný Západní Berlín od zbytku totalitní NDR. Jednalo se tedy o jakýsi malý ostrůvek svobody v moři nesvobody. Dokázal by si ale někdo z nás představit, že by to bylo obráceně? Příkladem nesvobodného světa uprostřed svobody nám může být obec Klein Glienicke, ležící uprostřed západoberlínského území. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Berlínská zeď se začala budovat 13. června 1961 jako důsledek takzvané druhé berlínské krize. Po skončení 2. světové války bylo poražené Německo rozděleno do čtyř okupačních zón amerického, francouzského, britského a sovětského. To samé čekalo i hlavní město Berlín, které si Francie, USA, Británie a SSSR rozdělily do čtyř sektorů. Po vzniku SRN a NDR v roce 1949 se postupem času ukazoval výrazně odlišný socioekonomický vývoj v Západním a Východním Německu. Nejvíce to bylo vidět v Berlíně, kde se postupem času čím dále více prohlubovaly rozdíly v životní úrovni obyvatel západních sektorů a Východního Berlína. Poté, co byla zadrátovaná vnitroněmecká hranice, byl Berlín jednou z posledních cest útěku Východních Němců za svobodou. Zeď tehdy ještě nestála.

Masový útěk Východních Němců skrz Západní Berlín do SRN měl velmi neblahý dopad na východoněmeckou ekonomiku. Zatímco masový příchod pracovní síly z východu podporoval růst západoněmecké ekonomiky, režim NDR řešil, jak se vypořádat s výrazným úbytkem inteligence. Kvůli tomu také došlo k druhé berlínské krizi, v níž se řešilo další postavení Berlína. Dohodou se pak stalo faktické rozdělení Berlína vedví a vzniku dvou měst. Ze dne na den byly od sebe odděleny celé rodiny. Teprve až po pár letech směli Západní Berlíňané na zvláštní propustku navštívit své příbuzné na východě.

Samotný Západní Berlín byl samostatnou politickou jednotkou, nikoli další spolkovou zemí SRN, s níž byl však spojen ekonomicky. Jednalo se tedy o enklávu uprostřed NDR. Pod ní však spadaly i další exklávy nacházející se mimo něj. Než se vyřešilo spojení mezi Západním Berlínem a jeho exklávami, byla část Západních Berlíňanů žijících vně zásobována leteckými mosty podobně jako v období první berlínské krize 1948-49. Jednou z nich je třeba obec Steinstücken. Podobně tomu bylo i v případě Východního Berlína, lépe řečeno samotné NDR. Ta měla zase své exklávy uprostřed Západního Berlína. A jednou z nich je právě zmiňovaná obec Klein Glienicke.

Totalita uprostřed svobody

Klein Glienicke byla považována za součást Východního Německa, ačkoliv ležela uprostřed Západního Berlína. Proč? Protože z hlediska územního členění spadala pod Postupim. Paradoxně se tak stala vesnička s 500 obyvateli totalitním bodem uprostřed svobodného světa. Po výstavbě berlínské zdi byla Klein Glienicke doslova obklopená betonem. I tak se ale nacházela v tak těsné blízkosti hranice, že si Východní Němci a Západní Berlíňané viděli do oken.

Velké riziko útěku na západ skrz Klein Glienicke vedlo k vystěhování několika "nespolehlivých" obyvatel. Poté, co se několika lidem přeci jenom podařilo vyskočit z okna na západní stranu, byla Klein Glienicke obývána pouze prověřenými lidmi. Důvodem k nucenému opuštění domova bylo i samotné zamávání sousedům na protější straně. 

Jedním z úspěšných útěku do Západního Berlína díky těsné blízkosti hranic byl případ návštěvy rodiny Peschmannových, která bydlela v Klein Glienicke. Jejich blízká přítelkyně, jejíž manžel a otec jejích dětí zůstal na západě, se k nim tehdy rozhodla přijít na návštěvu. Jak překvapivé bylo, když se přímo pod balkonem, který ležel těsně u zdi  nacházeli západoberlínští policisté s požární plachtou. Dotyčná nejprve hodila své děti, a pak když do místnosti vtrhli pohraničníci, tak na poslední chvíli skočila také. Peschmannovy však poté čekal tvrdý výslech a následné vystěhování. Jejich dům pak byl následně zbořen, protože režim NDR už nechtěl dál riskovat další útěky na západ prostřednictvím budov, z nichž by se dala přeskočit zeď.

Související

Berlínská zeď Komentář

Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil

Uplynulo 35 let od chvíle, kdy obyvatelstvu Německé demokratické republiky tamní komunistická moc přestala bránit v opuštění státu přes silně střeženou hranici do západních sektorů rozděleného Berlína. Pomyslný pád Berlínské zdi 9. listopadu se následně zapsal do dějin jako symbolický moment, který ukončil více než čtyři desetiletí trvající rozdělení Evropy. Mnozí jej vnímají také jako konec studené války. Ačkoliv podobné symboly hrají v konstrukci výkladů historie důležitou úlohu, představují také past, která může znesnadnit hledání skutečných příčin přelomových dějinných událostí.

Více souvisejících

Berlínská zeď studená válka Německo

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

včera

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy