Před několika dny bylo 57. výročí postavení takzvané berlínské zdi, monstra, které na celých 28 let rozdělilo celé rodiny, a které se stalo nechvalně známým symbolem bipolárního uspořádání světa za Studené války. Samotná zeď oddělovala svobodný Západní Berlín od zbytku totalitní NDR. Jednalo se tedy o jakýsi malý ostrůvek svobody v moři nesvobody. Dokázal by si ale někdo z nás představit, že by to bylo obráceně? Příkladem nesvobodného světa uprostřed svobody nám může být obec Klein Glienicke, ležící uprostřed západoberlínského území. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Berlínská zeď se začala budovat 13. června 1961 jako důsledek takzvané druhé berlínské krize. Po skončení 2. světové války bylo poražené Německo rozděleno do čtyř okupačních zón amerického, francouzského, britského a sovětského. To samé čekalo i hlavní město Berlín, které si Francie, USA, Británie a SSSR rozdělily do čtyř sektorů. Po vzniku SRN a NDR v roce 1949 se postupem času ukazoval výrazně odlišný socioekonomický vývoj v Západním a Východním Německu. Nejvíce to bylo vidět v Berlíně, kde se postupem času čím dále více prohlubovaly rozdíly v životní úrovni obyvatel západních sektorů a Východního Berlína. Poté, co byla zadrátovaná vnitroněmecká hranice, byl Berlín jednou z posledních cest útěku Východních Němců za svobodou. Zeď tehdy ještě nestála.
Masový útěk Východních Němců skrz Západní Berlín do SRN měl velmi neblahý dopad na východoněmeckou ekonomiku. Zatímco masový příchod pracovní síly z východu podporoval růst západoněmecké ekonomiky, režim NDR řešil, jak se vypořádat s výrazným úbytkem inteligence. Kvůli tomu také došlo k druhé berlínské krizi, v níž se řešilo další postavení Berlína. Dohodou se pak stalo faktické rozdělení Berlína vedví a vzniku dvou měst. Ze dne na den byly od sebe odděleny celé rodiny. Teprve až po pár letech směli Západní Berlíňané na zvláštní propustku navštívit své příbuzné na východě.
Samotný Západní Berlín byl samostatnou politickou jednotkou, nikoli další spolkovou zemí SRN, s níž byl však spojen ekonomicky. Jednalo se tedy o enklávu uprostřed NDR. Pod ní však spadaly i další exklávy nacházející se mimo něj. Než se vyřešilo spojení mezi Západním Berlínem a jeho exklávami, byla část Západních Berlíňanů žijících vně zásobována leteckými mosty podobně jako v období první berlínské krize 1948-49. Jednou z nich je třeba obec Steinstücken. Podobně tomu bylo i v případě Východního Berlína, lépe řečeno samotné NDR. Ta měla zase své exklávy uprostřed Západního Berlína. A jednou z nich je právě zmiňovaná obec Klein Glienicke.
Totalita uprostřed svobodyKlein Glienicke byla považována za součást Východního Německa, ačkoliv ležela uprostřed Západního Berlína. Proč? Protože z hlediska územního členění spadala pod Postupim. Paradoxně se tak stala vesnička s 500 obyvateli totalitním bodem uprostřed svobodného světa. Po výstavbě berlínské zdi byla Klein Glienicke doslova obklopená betonem. I tak se ale nacházela v tak těsné blízkosti hranice, že si Východní Němci a Západní Berlíňané viděli do oken.
Velké riziko útěku na západ skrz Klein Glienicke vedlo k vystěhování několika "nespolehlivých" obyvatel. Poté, co se několika lidem přeci jenom podařilo vyskočit z okna na západní stranu, byla Klein Glienicke obývána pouze prověřenými lidmi. Důvodem k nucenému opuštění domova bylo i samotné zamávání sousedům na protější straně.
Jedním z úspěšných útěku do Západního Berlína díky těsné blízkosti hranic byl případ návštěvy rodiny Peschmannových, která bydlela v Klein Glienicke. Jejich blízká přítelkyně, jejíž manžel a otec jejích dětí zůstal na západě, se k nim tehdy rozhodla přijít na návštěvu. Jak překvapivé bylo, když se přímo pod balkonem, který ležel těsně u zdi nacházeli západoberlínští policisté s požární plachtou. Dotyčná nejprve hodila své děti, a pak když do místnosti vtrhli pohraničníci, tak na poslední chvíli skočila také. Peschmannovy však poté čekal tvrdý výslech a následné vystěhování. Jejich dům pak byl následně zbořen, protože režim NDR už nechtěl dál riskovat další útěky na západ prostřednictvím budov, z nichž by se dala přeskočit zeď.
Související
Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil
Německo čeká smutné výročí. Sovětské tanky utopily touhu lidí po svobodě v krvi
Berlínská zeď , studená válka , Německo
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě