Musíme chránit svobodu, apeluje Kiska. V Německu drbou Zemana

Bratislava/Berlín - Za ochranu svobody a schopnost rozhodovat bez obav o vlastní budoucnosti se u příležitosti 50. výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy vyslovil na twitteru slovenský prezident Andrej Kiska.

"Naší nejdůležitější povinností je chránit svobodu a schopnost určovat naši vlastní budoucnost bez obav, že rozhodnutí, která přijmeme, budou potlačena brutální silou," napsal Kiska na twitteru.

Invaze vojsk v srpnu 1968 byla "nepřípustným aktem agrese" a součástí "zvrácené logiky studené války", jejíž návrat nesmíme připustit. Uvedlo dnes slovenské ministerstvo zahraničních věcí. 

"Vpád cizích vojsk navždy pochoval ideály, kterými žila tehdejší společnost v Československu a pošlapal snahy o demokratizační přeměny státu," uvedlo ministerstvo. "Vítáme, že se nejvyšší představitelé Ruské federace od této invaze oficiálně opakovaně distancovali. Zároveň však musíme ostře reagovat na pokusy některých kruhů v Rusku invazi zlehčovat a zbavovat se historické odpovědnosti," pokračuje prohlášení.

Slovenské ministerstvo také označilo za symbolické, že se v době 50. výročí invaze připravuje na předsednictví v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). "V roce 2019 chceme v OBSE hrát úlohu zodpovědného prostředníka v ukončení konfliktů, včetně takzvaných zmrazených, které nadále přetrvávají na území členských zemí této organizace i téměř 30 let od pádu berlínské zdi a železné opony," uvedlo slovenské ministerstvo.

Násilné ukončení pražského jara ukazuje, že je možné svobodu na čas potlačit. Svobodu všech a navždy ale potlačit nelze, uvedl na twitteru německý ministr zahraničí Heiko Maas. Poznamenal, že touha lidí po svobodě byla základem sjednocení Evropy a dnes je aktuální jako nikdy dříve.

K událostem srpna 1968 se na twitteru vyjádřila také opoziční německá strana Levice, která vznikla v roce 2007 sloučením východoněmeckých postkomunistů a skupiny odpadlíků od sociální demokracie. "S pražským jarem si spojujeme nasazení pro socialismus s lidskou tváří a pokus dát dohromady demokracii a socialismus. Toto tak důležité oživení násilně ukončil vpád sovětských tanků," uvedla strana.

Způsob, jakým se v Česku vzpomíná na okupaci Československa v roce 1968, ukazuje, nakolik je země politicky rozdělená, píše v dnešním komentáři zpravodaj německé veřejnoprávní televize ARD v Praze. 

"Prezident Miloš Zeman oznámil, že nepronese žádný projev. To vedlo k diskuzím. Jedni mají za to, že je to docela v pořádku, jiní vidí v jeho mlčení další ústupek Moskvě," míní zpravodaj Peter Lange. Připomíná, že náhradou za projev Zemana bude v Česku večerní přenos vystoupení Kisky.

Hned po něm začne na Václavském náměstí koncert na připomínku událostí srpna 1968, a i ten může ukázat na politické rozdělení země, je přesvědčen německý zpravodaj. "Mnoho lidí (koncertu) využije k tomu, aby svou pouhou přítomností na Václavském náměstí vyslali politický signál současné vládě," píše Lange v komentáři nazvaném "Trhlina, která zůstává".

Související

Více souvisejících

Srpen 1968 Andrej Kiska Heiko Maas Prezident SR Německo Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy