Brusel - Nová iniciativa pro Afriku, kterou ve středu v Evropském parlamentu oznámil předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker, se v daleko větší míře než předchozí plány spolupráce soustředí na podporu soukromých investic. Novinářům to dnes řekl místopředseda komise pro zaměstnanost, růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen.
Rozsáhlý plán, pojmenovaný v dokumentech komise jako Aliance mezi Evropou a Afrikou pro udržitelné investice a zaměstnanost, by měl v příštích pěti letech dát v Africe vzniknout až deseti milionům pracovních míst.
Podobně jako v takzvaném Junckerově investičním plánu, kterým se komise snažila v minulých letech rozhýbat ekonomiku samotné EU, by také v Africe kombinace grantů, úvěrů a záruk zásadním způsobem snížila rizika pro soukromé investiční projekty.
"Asi 40 procent soukromých zahraničních investic v Africe je evropských. Takže už nyní je tam mnoho soukromých firem. Ale my to chceme ještě výrazně zvýšit, africké země mají obrovský potenciál," upozornil Katainen.
Evropská unie už každý rok do Afriky v různých programech a sektorech investuje kolem 20 miliard eur (asi 510 miliard Kč). Nyní půjde o to, dostat do Afriky právě soukromé peníze, které ale vyžadují, aby partnerská strana ještě účinněji řešila takové otázky, jako je boj s korupcí, vymahatelnost práva i lidská práva, upozornila šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová.
"Náš návrh je založený na diskusích, které jsme vedli na posledním summitu v Abidžanu mezi Africkou unií a EU," uvedla Mogheriniová. V hlavním městě Pobřeží slonoviny loni v listopadu obě strany uznaly, že prioritami pro obě strany jsou právě hospodářský rozvoj, tvorba pracovních míst a obchod.
Snahy komise podle Mogheriniové vyžadují také trvalou podporu ze strany evropských zemí. "Když říkají, že Afrika musí být prioritou a chtějí po nás využít peníze z rozpočtu EU, měli by to dorovnat ze svých národních peněz," poznamenala s tím, že mnohé státy v tomto úsilí zatím příliš silné nejsou. Země EU, včetně České republiky, opakovaně zdůrazňují význam spolupráce s Afrikou také při řešení migrační krize a ochotu pomáhat přímo na místě tak, aby omezily proud ekonomických migrantů do Evropy.
Evropští podnikatelé už podle šéfky unijní diplomacie dávno vědí, že Afrika, vzdálená od Evropy jen 14 kilometrů přes Gibraltar, je obrovský trh s velkým potenciálem v mnoha oblastech. "Navrhujeme tak něco, co je v zájmu našem, jejich (byznysu) i našich afrických partnerů," podotkla Mogheriniová.
Součástí evropských snah je také podpora vzdělávání především africké mládeže, kterou spolu s tamními ženami dnes šéfka diplomacie evropského bloku označila za největší bohatství kontinentu.
Evropský plán proto kromě jiného počítá i s rozsáhlým programem studentských výměn. Do roku 2020 by programu Erasmus+ mohlo využít až 35.000 afrických studentů a akademických pracovníků, do roku 2027 pak dalších asi 70.000.
Mezi přínosy nového programu komise uvádí vytvoření přístupu k elektrické energii pro zhruba 30 milionů lidí i firem. Podpora rozvoje dopravní infrastruktury by měla být přínosem pro 24 milionů Afričanů.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , afrika , investice , Jean-Claude Juncker , uprchlíci , Federica Mogherini
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák