Brexit se vrátí na začátek? Exministr chce restart, Mayová odmítá návrh EU k irské hranici

Londýn - Vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie mezi premiérkou Theresou Mayovou a Bruselem budou vyžadovat restart. Řekl to dnes BBC bývalý britský ministr pro brexit David Davis, který na funkci v červenci rezignoval kvůli nesouhlasu s premiérčiným brexitovým plánem.

"Myslím, že dospějeme k bodu, kdy (Mayová) nebude moci akceptovat to, co nabízejí, oni nebudou moci akceptovat to, co nabízí ona, a budou to muset nějakým způsobem restartovat," řekl bývalý britský hlavní vyjednavač o brexitu.

Premiérka nyní prosazuje návrh dohody, který část její Konzervativní strany kritizuje, neboť podle ní by se Británie dostatečně neodpoutala od struktur unie. Davis tvrdí, že by proti nynějšímu plánu Mayové nehlasoval.

Neuralgickým bodem plánu je řešení hraničního režimu mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Obě strany chtějí v zásadě zamezit vzniku "tvrdé hranice" na irském ostrově. 

Mayová dnes odmítne nový unijní návrh, jak vyřešit režim na irských hranicích po brexitu. Před neformálním summitem EU, který se koná dnes a ve čtvrtek v Salcburku, o tom informuje britský deník The Times. Mayová podle jeho zdrojů hodlá trvat na tom, že jakékoli řešení musí brát v potaz Spojené království jako celek.

Unijní vyjednavač Michel Barnier v úterý oznámil, že EU připravuje "vylepšený" návrh, jenž by zjednodušil pohyb zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. Mayová ale podle The Times varuje, že návrh i tak překračuje "červené linie", které si Británie stanovila.

Barnierův návrh se týká pojistky pro případ, že by obě strany do data odchodu nedokázaly podepsat dohodu upravující vzájemné obchodní a celní vztahy. EU trvá na tom, aby tato pojistka v praxi udržela Severní Irsko v rámci unijního volného trhu, čímž by se předešlo vytvoření tvrdé hranice mezi oběma částmi ostrova.

Barnier ujišťoval, že nový plán by nezahrnoval zavedení celních kontrol v Irském moři a respektoval by územní celistvost Spojeného království. Není ale jasné, které zboží putující do Severního Irska ze zbytku Británie by mělo být kontrolováno, kde a jakým způsobem.

Podle nejmenovaného vysoce postaveného zdroje z britské vlády však Barnier dosud neupustil od požadavku, aby Severní Irsko bylo po odchodu Británie z EU považováno z hlediska celního práva za území oddělené od zbytku Británie, a to je pro Londýn nepřijatelné. Také agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroj uvedla, že Londýn nemůže připustit oddělení Severního Irska od britského celního prostoru. 

Související

Více souvisejících

Brexit David Davis (ministr pro brexit) Velká Británie EU (Evropská unie) Theresa Mayová Severní Irsko

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Aktualizováno před 15 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 30 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?

Ačkoli je pro lidi s trestním záznamem na Floridě obvykle obtížné znovu získat právo volit, bývalý prezident Donald Trump dnes při hlasování žádné problémy mít nebude. Upozornil na to CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy