Ztracená generace? Začleňování dětí uprchlíků je složité, většina ani nechodí do školy

Šestnáctiletý Abdull Rashid z Afganistanu by v budoucnu rád studoval univerzitu a stal se žurnalistou. Abdull v současnosti navštěvuje jednu ze tříd ze šesti vzdělávacích center, které byly spuštěny řeckou neziskovou organizací Elix. Ale nebylo tomu vždycky tak. Elix se snaží zajišťovat potřeby 2 500 uprchlíků. Organizace se taktéž snaží podporovat děti uprchlíků k přesunu do řeckých veřejných škol.

Ačkoliv je Abdull v Řecku už téměř tři roky, školu začal poprvé navštěvovat až tento měsíc. Podle svých slov očekává, že škola pro něj nebude snadná. Potíže čeká obzvláště při studiu řečtiny.

„Je velmi důležité učit se jazyk země, ve které žiji. Proto se nyní učím řečtinu. Je to pro mě však dost obtížné, jelikož řečtina je velmi odlišná od mého rodného jazyka," říká.

Tisíce děti a dospělých, kteří přijeli do středomořských zemí během uprchlické krize, která začala před třemi lety, zůstávalo v místě ubytování a školu nenavštěvovalo. Čtyři z deseti dětí ve věku mezi 5 až 17 lety nebyly zapsány do řeckých škol, informuje zpráva UNHCR. Situace je nejhorší u dětí ve věku 16 až 17 let. O tématu informují novináři z USA Today.

Abdull, mluvící jazykem darí a anglicky a nyní se učící řecky, nenavštěvoval školu od té doby, co odešel z Afganistanu. Když Abdull poprvé dorazil do Řecka, snažil se odjet do Německa, kde už žije jeho bratr. Jeho cesta však skončila v řeckém městě Idomeni na makedonských hranicích, když v roce 2016 makedonské bezpečnostní složky uzavřely možnost volného pohybu migrantů skrze země západního Balkánu.

Abull stejně jako mnoho dalších uprchlíků strávil roky čekáním na setkání se svými rodinnými příslušníky, kteří již v Evropě žijí. Během té doby neměl tušení o tom, že může začít navštěvovat řeckou školu, tudíž neměl ani ponětí, jak se do školy vůbec zapsat. Jeho situace však vůbec není výjimečná.

UNICEF ve své zprávě píše, že téměř polovinu uprchlíků ve světě tvoří děti. Z těch dětí, které jsou ve školním věku, více jak polovina není zapsána ve škole. Což znamená, že okolo 4 milionů dětí ve školním věku není zapsáno ve škole. Minulý rok se počet ještě zvýšil.

Začleňování dětí uprchlíků do školního systému je pro mnoho hostitelských zemí velkým problémem. V Německu si tento problém uvědomují velmi citelně a proto se snaží děti integrovat a zároveň jim poskytovat individuální pomoc. Ovšem i v Německu jsou výsledky integrace rozporuplné.

Řecko doufá, že bude tento rok schopné registrovat do škol více uprchlických dětí. Uvědomuje si však, že se jedná o běh na dlouhou trať, ve kterém spolu musí úzce spolupracovat státní složky i neziskové organizace, aby došlo k překonání řady problémů, které začleňování brání. Nejčastějšími problémy jsou nadměrná byrokracie, málo učitelů, ale i neschopnost rodičů naučit děti školnímu chování.

V uprchlickém táboře Eleonas v Aténách žije devítiletá Fariba Khodadadi společně se svou matkou a třemi sourozenci, zatímco otec je v Německu. Fariba je jedním z dětí, které se podařilo začlenit do řeckého školního systému. Dívka se těší až začne svůj druhý školní rok na jedné z místních veřejných škol. Poměrně plynule hovoří anglicky a řecky. Řečtina společně s matematikou je dokonce jedním z jejích oblíbených předmětů. Z uprchlického tábora Eleonas chodí do blízkých škol celkem 134 dětí.

Fariba popisuje, jak přišla do Evropy. Její rodina odešla z Afganistanu do Evropy, když ještě nebyla ve školním věku. „Bylo mrazivo a strašně mě bolely nohy. Měla jsem teprve 5 let,“ vzpomíná na útěk z domova. Její rodina opustila Afganistan kvůli násilí a bombovým útokům, které dívka imituje, když se snaží vysvětlit důvod odchodu.

Hodně uprchlíků doufá, že snaha státu o začleňování dětí do výuky nebude utuchat. Výuku většina z nich považuje za velice pozitivní.

Abdull, který by jednoho dne rád byl žurnalistou, o důležitosti vzdělání nepochybuje. „Je tu dobře. Hlavně je zde mír. V Afganistanu než jsme měli jít do školy, jsme se vždy dívali z našeho domu na ulici. Když byly ulice prázdné, raději jsme do školy nešli.“

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci uprchlické tábory vzdělání Řecko UNICEF

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy