Dohoda upravující pobrexitové vztahy Británie a Evropské unie může být podepsána v řádu týdnů, pokud se najde vůle ke kompromisům. Prohlásila to šéfka severoirské strany DUP podporující menšinovou vládu britské premiérky Theresy Mayové. Podobně se vyjádřil také irský ministr zahraničí Simon Coveney, který konec vyjednávání očekává v polovině listopadu. Společnost Dow Jones dokonce s odvoláním na nejmenované diplomaty tvrdí, že Londýn a Brusel by se mohly dohodnout na podmínkách "rozvodové" dohody do pondělí.
Britský ministr pro brexit Dominic Raab dnes uvedl, že věří v to, že dohoda s unií vznikne na podzim. Důležitým mezníkem podle něj bude unijní summit příští týden, na němž očekává určitý pokrok.
Předsedkyně DUP Arlene Fosterová ale po jednání s unijním vyjednavačem pro brexit Michelem Barnierem odmítla jakékoli ústupky v otázce režimu na irských hranicích, která patří ke klíčovým překážkám dohody. "Nemůžeme podpořit žádnou úpravu, která by dala vzniknout buď clům, nebo regulačním překážkám v rámci britského vnitřního trhu," řekla Fosterová.
Bruselští vyjednávači chtějí v rámci pojistky pro případ, že se nepodaří smlouvu uzavřít, udržet sever Irska v unijním hospodářském a celním prostoru, což by však znamenalo rozdílné podmínky pro Belfast a pro Londýn. Mayová po zářijovém neformálním summitu EU v Salcburku vyzvala představitele unie, aby přišli s novým kompromisním návrhem v tomto bodě.
Barnier po dnešním jednání na twitteru napsal, že se pokoušel "vysvětlit a oddramatizovat" zmiňovaný požadavek EU, který by podle něho neznamenal pro Británii žádné zásadní komplikace.
Diplomaté v Bruselu v posledních dnech vypouštějí do médií optimistické informace, podle nichž se dohoda včetně zmíněného kompromisu ohledně irské hranice blíží.
Barnier má ve středu seznámit Evropskou komisi s aktuálním stavem jednání. Obě strany již velmi tlačí čas, neboť případnou dohodu musí schválit britský parlament i všechny členské země před britským odchodem z evropského bloku na konci března příštího roku.
Mayová podle dnešního vyjádření svého mluvčího požaduje intenzivní rozhovory a "úředníci vedou s (Evropskou) komisí technická jednání".
Šéfka britské vlády dnes dostala varování z vlastní Konzervativní strany, jejíž protievropské křídlo nesouhlasí s premiérčinou současnou "měkkou" strategií. Někdejší náměstek ministra pro brexit Steve Baker médiím řekl, že pokud by Mayová vyjednala dohodu podle současných návrhů, nejméně 40 konzervativních poslanců ji při schvalování nepodpoří. Vzhledem k tomu, že proti hodlají hlasovat i labouristé či skotští nacionalisté, nemusí Mayová sehnat potřebnou většinu hlasů.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Theresa Mayová , Velká Británie , Demokratická unionistická strana (DUP) , Severní Irsko , EU (Evropská unie) , Michel Barnier
Aktuálně se děje
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
včera
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
včera
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
včera
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
včera
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
včera
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.
Zdroj: Libor Novák