Premiérka Theresa Mayová by nikdy nesouhlasila s tím, aby Británie zůstala po odchodu z Evropské unie natrvalo součástí celní unie. Uvedla to dnes její mluvčí, která byla nucena reagovat na informace britského tisku, podle nichž by Mayová mohla uzavřít s EU kompromis, na jehož základě by nebylo členství Británie v celní unii časově omezené. Britská média rovněž uvedla, že by v takovém případě mohlo vládu na protest opustit hned několik ministrů včetně ministra pro brexit Dominika Raaba.
Podle mluvčí by premiérka Mayová nikdy nesouhlasila, aby Británie v celní unii zůstala nastálo. Jakákoli forma členství podle ní bude "časově omezená". "Naší pozicí je, že budoucí hospodářský vztah musí být dojednán do konce roku 2021 nejpozději," dodala mluvčí.
Mluvčí reagovala na zprávy médií, podle kterých je Mayová ochotná přistoupit na kompromis, pokud se jí nepodaří najít s Bruselem jiné řešení ožehavé otázky režimu na irské hranici po brexitu. Mayová údajně na možnost uzavření kompromisu připravila na čtvrtečním zasedání členy svého kabinetu. Svou nelibost podle BBC vyjádřili mimo jiné ministr zahraničí Jeremy Hunt, ministr životního prostředí Michael Gove, ministr mezinárodního obchodu Liam Fox či ministr pro brexit Dominic Raab.
Pokud by Británie v celní unii po brexitu měla zůstat bez jasně stanoveného data odchodu, s největší pravděpodobností by podle médií rezignovali Raab a Fox.
Server The Independent uvedl, že by se své funkce vzdala také Andrea Leadsomová, která za kabinet domlouvá vládní záležitosti v Dolní sněmovně. Raab přitom funkci ministra pro brexit přijal teprve v červenci poté, co kvůli nesouhlasu s brexitovou politikou premiérky Mayové odstoupil jeho předchůdce David Davis.
Raab ještě v úterý časově neomezené setrvání Británie v Evropské celní unii po brexitu v parlamentu vyloučil. Souhlas s tímto kompromisem je nicméně považován za předpoklad pro rychlé uzavření dohody s EU, které komplikuje otázka budoucího režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou.
Odpor ke kompromisům, které vycházejí vstříc EU, se v posledních dnech stále hlasitěji ozývá i z britského parlamentu. Hovoří se až o čtyřech desítkách konzervativních poslanců, kteří by mohli hlasovat proti dohodě, kterou by Mayová uzavřela s EU, pokud by ji považovali za nevyváženou.
Premiérka musí dbát při jednáních s Bruselem také na názor severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje její menšinovou vládu. DUP odmítá, aby Severní Irsko zůstalo v případě nutnosti po brexitu na rozdíl od zbytku Spojeného království součástí celní unie. Dnes strana pohrozila, že by mohla v listopadu hlasovat proti zákonu o rozpočtu na příští rok, pokud se jí nebude líbit výsledek jednání s EU o irské hranici.
Příští týden se v Bruselu uskuteční summit šéfů států a vlád EU, který předseda Evropské rady Donald Tusk označil za "okamžik pravdy pro brexitová jednání". Británie by měla EU opustit 29. března příštího roku.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Theresa Mayová , Velká Británie , EU (Evropská unie) , Severní Irsko , Dominic Raab
Aktuálně se děje
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
včera
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
včera
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
včera
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
včera
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
včera
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.
Zdroj: Libor Novák