Začal summit EU o migraci: Debata bouřlivá, pozornost se obrací k Africe

Diskusí o migrační problematice s důrazem na potřebu spolupráce s africkými zeměmi začal dnes v Bruselu řádný říjnový summit Evropské unie. Jak při příchodu zdůraznil například rakouský kancléř Sebastian Kurz, je unie na správné cestě - počty příchozích se proti minulým letům nyní výrazně snížily, proti říjnu roku 2015 o zhruba 95 procent. Český premiér Andrej Babiš chce otevřít otázku, zda je v takové příznivé situaci skutečně nutné navyšovat personál evropské pobřežní a pohraniční stráže na 10.000 lidí, jak navrhuje Evropská komise.

V situaci, kdy příliv migrantů výrazně poklesl a pro případ krize je připravena výpomoc tisícovek policistů z členských zemí, by podle Babiše bylo účelné část financí plánovaných pro agenturu Frontex využít jinak. Diplomaty předpřipravené závěry summitu uvádějí, že návrh komise by měli příslušní ministři probrat jako prioritní věc s ohledem na "co nejefektivnější využití zdrojů".

"Deset miliard eur je strašně moc peněz na sedm let, možná část těch peněz můžeme použít na nějaké dohody s Marokem nebo s Libyí," řekl Babiš novinářům před začátkem jednání, kde chce podpořit myšlenku užší spolupráce s africkými zeměmi.

Podle Kurze je správné, že se EU rozhodla soustředit na ochranu vnější hranice a spolupráci se třetími zeměmi. Například Egypt, s nímž nyní unie zintenzivňuje svou kooperaci, dokázal zcela zastavit odjezdy lodí s migranty. Podle rakouského kancléře se s italskou pomocí zlepšuje a aktivizuje práce libyjské pobřežní stráže a začaly rozhovory s Marokem a dalšími zeměmi severní Afriky což by vše mělo vést k výraznému snížení migračních proudů do Evropy.

"Pokračujeme ve spolupráci především s OSN a Africkou unií. Budeme dál potřebovat finanční zdroje členských zemí, abychom mohli investovat do projektů, které umožní řešit migrační trasy ve východním, centrálním i západním Středomoří," řekla při příchodu šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Premiéři a prezidenti 28 zemí se podle Mogheriniové soustředí také na spolupráci s Afrikou, která se dostává na novou úroveň. "Je to rovné politické partnerství. Jde o kvalitativní změnu, kterou s Afrikou jako naším nejbližším sousedem potřebujeme. A je to strategická investice do příštích let," poznamenala Mogheriniová.

Návrh závěrů dnešního jednání potřebu úzkého partnerství s Afrikou zdůrazňuje. Připomíná také nutnost další práce na rozbíjení sítí pašeráků lidí a převaděčů, kteří na snaze migrantů dostat se do Evropy vydělávají.

Summit také vyzve příslušné ministry, aby jako prioritu probrali návrh zpřísňující směrnici o navracení těch, kdo na azyl v unii nemají nárok. Závěry také budou konstatovat, že je právě takové návraty třeba výrazným způsobem zefektivnit.

Rakouský kancléř Kurz bude své kolegy informovat o vývoji měsíce se vlekoucích diskusí okolo návrhu reformy unijního azylového systému. Při příchodu poznamenal, že v této věci mají státy bloku dál hluboce rozdílné názory. Už v červnu se šéfové států a vlád shodli, že věc by měla být řešena shodou.

Po migraci čeká šéfy států a vlád debata o tom, jak zvýšit odolnost Evropy proti hybridním, kybernetickým či chemickým útokům. Připravený návrh závěrů, který má ČTK k dispozici, odsuzuje pokus o kybernetický útok na sídlo Organizace pro zákaz chemických zbraní v Haagu. Není však přímo jmenováno Rusko, jehož vojenská rozvědka podle Nizozemců a Britů za věcí stála.

Související

Více souvisejících

Summit EU EU (Evropská unie) uprchlíci Sebastian Kurz afrika Andrej Babiš Frontex Federica Mogherini

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy