Slováci drbou Česko: Rozdělení Československa vám pomohlo, my na něj doplatili

Společný stát Čechů a Slováků se rychle zařadil mezi nejbohatší státy světa. Na jeho rozdělení patrně doplatili především Slováci. Napsal to dnes slovenský list Plus jeden deň. Další deníky zase otiskly sérii článků ke kulatému výročí vzniku první Československé republiky.

"Před sto lety vznikl společný stát Čechů a Slováků. Rychle jsme se zařadili mezi nejbohatší země. Po 74 letech nastal rozchod. Zřejmě pomohl více Čechům než nám," uvedl Plus jeden deň. Dodal, že Československo nevznikalo zcela bezbolestně a že vládnoucí národy rakousko-uherské monarchie se nechtěly vzdát území.

List poukázal také na dopady rozdělení Československa na konci roku 1992. "Ze začátku jsme se těšili ze samostatnosti a nezávislosti. Jenomže ekonomický vývoj ukázal, že pro Slovensko a Slováky to až tak šťastné řešení nebylo," napsal. Na srovnání mezd či bohatství uvedl, že nyní jsou na tom Češi lépe než Slováci.

"V jedné věci máme v porovnání s Čechy navrch. Na Slovensku se vyrábí nejvíce aut na hlavu," poznamenal list.

Deník Sme zase napsal, že Československo se v roce 1918 rodilo těžce a krvavě. "Před 100 lety se naší zemí prohnala krvavá vlna, vznik nového státu provázely brutální násilnosti i nepochopení demokracie," poznamenal slovenský list. Dodal, že realitou Slovenska v roce 1918 byly chudoba a hlad, nemoci, sociální revolty a také regiony, ve kterých lid nechtěl republiku a agitátorům vyhrožoval smrtí.

Podle Pravdy politickou mapu Evropy před 100 lety zasáhlo zemětřesení. "Rozpadaly se mnohonárodnostní říše, které údajně měly trvat věčně, a na jejich troskách vznikaly menší národní státy. Do propadliště dějin odcházely staleté panovnické dynastie, aby je vystřídaly mladé parlamentní republiky. Mezi nimi: česko-slovenská," uvedl deník pod titulkem "Sbohem, Uhersko, ať žije Česko-Slovensko!" v článku, ve kterém popsal období vzniku Československa.

Deník Pravda přináší také komentáře některých poslanců slovenských vládních stran, mimo jiné předsedy nejmenší vládní strany Most-Híd Bély Bugára. Podle něj je vznik Československa historií, která má připomínat, že svoboda a práva občanů, včetně příslušníků národnostních menšin, musejí být institucionálně garantovány a dodržovány.

Poslanec z vládní strany Směr-sociální demokracie Ján Podmanický zase upozornil, že kdyby před 100 lety nevzniklo Československo, neexistovalo by ani samostatné Slovensko. "Toto výročí proto vnímám pozitivně. Je třeba našim bratrům Čechům poděkovat za vše dobré, co jsme díky ním získali," řekl poslanec.

"Navzdory všem komplikacím, které Slováci zažili v Československu, je tato část dějin pro nás významná. Zkusili jsme s Čechy tvořit stát. Nevyšlo to, ale je dobře, že jsme se nerozešli jako Srbové a Chorvati. Proto můžeme toto výročí slavit spolu s Čechy, kteří 28. říjen považují za začátek své moderní státnosti," řekl místopředseda vládní Slovenské národní strany Anton Hrnko.

Související

Věznice, ilustrační fotografie.

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla

Před 35 lety, dne 15. března roku 1990, zahájily stovky vězňů v Leopoldově největší vzpouru v dějinách Československa. Trestanci tak protestovali proti tomu, že se na ně nevztahovala amnestie prezidenta Václava Havla. Vzpoura byla potlačena až po několika dnech a vyžádala si jednu oběť, desítky zraněných a škody v řádech milionů korun.
V Česku se konají pietní akty připomínající sedmidenní válku o Těšínsko. Rozhovor

105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik

Před 105 lety, 23. ledna 1919, zahájily československé ozbrojené síly operaci v Těšínsku, která měla vyřešit tamní teritoriální spor s Polskem. Přestože boje o území nepředstavovaly v dobovém kontextu střední a východní Evropy výjimečnou událost, vypuknutí takzvané sedmidenní války a její průběh byly pro polskou stranu nemilým překvapením, konstatuje historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil například to, proč bylo Těšínsko vnímáno jako důležitý region, jak Praha a Varšava obhajovaly své nároky na něj nebo z jakého důvody západní velmoci vnímaly konflikt souběžně jako marginální záležitostí, ale i negativní, potenciálně nebezpečný precedent. 

Více souvisejících

Československo Slovensko Česká republika 100. výročí vzniku Československa

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

26. dubna 2025 19:41

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy