Bude z EU "flekatý koberec"? Státy se přou kvůli času, ministři dopravy chtějí odvrátit chaos

Evropská unie se nesmí stát "flekatým kobercem" nejrůznějších časů poté, co skončí dosud povinné střídání standardního a letního času. Novinářům to dnes před neformálním jednáním se svými kolegy z ostatních zemí EU řekl rakouský ministr dopravy a inovací Norbert Hofer. Podle něj konec střídání zimního a letního času příští rok pravděpodobně ještě nenastane.

Dnešní schůzka ve Štýrském Hradci, pořádaná nynějším rakouským předsednictvím unie, je první příležitostí, kdy mohou přímo ministři debatovat o nedávném návrhu komise zlikvidovat v EU už od příštího roku povinné změny času. Komise s tím přišla v září poté, co ve veřejné konzultaci 84 procent ze 4,6 milionu respondentů konec povinného střídání času podpořilo. Podle komise střídání času už nepřináší hospodářské úspory, kvůli kterým bylo před desítkami let zavedené.

Podle návrhu komise se mají v EU hodinky posunovat na letní čas naposledy v březnu příštího roku. Do té doby by země měly oznámit, jaký čas chtějí dál uplatňovat; ty, které chtějí trvale přejít na čas zimní, by hodiny naposledy přeřídily v říjnu 2019.

"Nevím, jak rychle to bude možné připravit," poznamenal při příchodu na dnešní jednání český ministr dopravy Dan Ťok. Bylo by podle něj šílenstvím, kdyby středoevropské země měly každá různý čas; Praha podle něj preferuje zavedení standardního času.

Z jednání, která se zatím o návrhu vedla na diplomatické úrovni, ale vyplynulo, že státy se liší právě v pohledu na to, který čas by po konci povinných změn chtěly využívat. Například severské země se kloní spíše k letnímu času.

Jak dnes před schůzkou ve Štýrském Hradci připomněl rakouský ministr Hofer, v EU už nyní existují tři časová pásma, přičemž z praktických důvodů je vhodné časy mezi zeměmi naopak co nejvíce harmonizovat, například právě kvůli hladké dopravě.

Oficiální diskuse o návrhu se na unijní ministerské radě odehraje až v prosinci. Jak dnes zdůrazňovali někteří účastníci schůzky, je třeba také více času na veřejnou diskusi. "Víme jenom, že střídání času je otravné, ale jaké to bude mít přínosy a náklady, na to potřebujeme víc času," podotkl například dánský ministr dopravy Ole Olesen.

Hofer se domnívá, že konec střídání zimního a letního času příští rok ještě nenastane kvůli námitkám většiny zemí. "Nyní nepočítám s rokem 2019, zbytek bude věcí vyjednávání," řekl představitel Rakouska.

Hofer ale zdůraznil, že ohledně samotného cíle panuje mezi zeměmi EU do značné míry konsensus. "Existují dva tři státy, které jsou vůči tomu skeptické. Ale dokážeme dospět k cíli střídání času ukončit," řekl rakouský ministr.

K výhradám některých zemí Hofer poznamenal, že v určitých oblastech, například při stanovování letových řádů, je třeba více času na přípravu. "To nám říkají letecké společnosti, potřebují na přípravu nejméně 18 měsíců," řekl Hofer.

Z letního času zpátky na zimní přešla většina zemí Evropy, Severní Ameriky či Blízkého východu naposledy o uplynulém víkendu v noci na neděli. Z velkých zemí letní čas zrušily v roce 1992 Čína a v roce 2014 Rusko.

Související

Změna času

V noci na neděli začíná zimní čas. Noc se nám protáhne

Zejména děti jsou u vytržení, protože tradiční dvoudenní víkendové volno se jim tentokrát pořádně protáhne. Konkrétně o tři dny a ještě hodinu k tomu. Na víkend totiž navazuje státní svátek 28. října a dva dny podzimních prázdnin. V noci na zítra se navíc "příznivě" mění čas. Noc bude o hodinu delší. 

Více souvisejících

Změna času EU (Evropská unie) Rakousko doprava Dan Ťok (ministr dopravy)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy