Tektonický posun v EU? Odchodu "chromé kachny" Merkelové by mohl využít Macron

Rozhodnutí německé kancléřky Angely Merkelové odejít z čela své křesťanskodemokratické strany (CDU) nebude mít bezprostřední vliv na postoj Německa v diskusích na úrovni Evropské unie, myslí si odborníci. Posun na německé politické scéně se ale nejspíš promítne do vnímání a následně také výsledků voleb do Evropského parlamentu (EP) příští rok v květnu.

"Je to proces, který se dal čekat. Dříve nebo později k tomu muselo dojít," míní politolog Bernard Steunenberg z univerzity v nizozemském Haagu. Merkelová podle něj i poté, co se rozhodla neucházet se v prosinci znovu o vedení CDU, zůstává dalších několik let německou kancléřkou a tedy i klíčovou politickou figurou na evropské scéně. "Její možnosti na evropské politické scéně už jsou omezené delší dobu, a to dlouhodobou nestabilitou její současné vlády," připomíná Steunenberg.

Je však podle něj třeba podívat se také do dalších zemí: Británie možná směřuje k tvrdému brexitu, ve Francii má potíže prezident Emmanuel Macron, který u mnoha svých evropských plánů spoléhá na podporu Německa. "Oslabení Merkelové možná znamená větší roli pro ostatní, ale rozhodně ne konec role Německa a německého vlivu v Evropě," poznamenal nizozemský politolog.

Podle českého europoslance z ODS Jana Zahradila je stávající dění v Berlíně "tektonickým posunem v německé a potažmo evropské politické krajině", kdy se dlouhou dobu výrazné politické síly ocitají v krizi. Je podle něj zřejmé, že kancléřčina pozice je nyní oslabená a stává se z ní v politickém smyslu "chromá kachna".

Když oznámila svůj odchod, začnou se totiž politici orientovat jiným směrem. "Myslím, že toho nejvíc bude chtít využít pan Macron, který se bude chtít stylizovat do nové, budoucí tváře Evropské unie. Zda se mu to podaří, to je jiná otázka," podotkl Zahradil s poukazem na květnové eurovolby, které ukážou reálnou míru jeho podpory.

Podle něho je otevřené, jak dalece se Merkelové podaří ovlivnit prosincový výběr nástupce v čele německých křesťanských demokratů. Její odchod z čela CDU a osobnost nového stranického šéfa může mít podle Zahradila vliv i na dění v europarlamentu, až občané zemí bloku zvolí nové europoslance.

"CDU je osou Evropské lidové strany (EPP) a pokud bude v krizi, bude to krize i pro EPP," dodal. Podobný vývoj může podle něj oslabit i pozici Němce Manfreda Webera, který se chce příští týden v Helsinkách ucházet o post vedoucího kandidáta EPP v eurovolbách, a tedy i možného budoucího šéfa Evropské komise.

Julian Rappold z bruselského Centra evropských politik (EPC) připomněl, že Merkelová je z nynějších členů Evropské rady nejdéle sloužící šéfkou vlády. "Má dobré znalosti toho, jak summit funguje, často jsou oceňovány její vyjednávací schopnosti. Vlastně také dává EU jakýsi pocit stability," připomněl. Zároveň je ale podle něj pravděpodobné, že při klidném předání moci v Berlíně se postoj Německa vůči EU nijak dramaticky nezmění. "A v nejbližší době nebudou nejspíš ani žádné zásadní změny v německém přístupu ke klíčovým unijním otázkám," podotkl.

Podle Rappolda bude ale zajímavé sledovat, jak rozhodnutí Merkelové ovlivní květnové výsledky CDU v eurovolbách či v dalších hlasováních. "Zda to přinese vyšší podporu, zda voliči ocení možný posun strany víc doprava," podotkl politolog. Jestli po eurovolbách CDU uspěje a dostane Manfreda Wernera do čela Evropské komise se podle něj nyní nedá odhadnout vzhledem ke komplexnosti budoucích vyjednávání.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Emmanuel Macron EU (Evropská unie) Jan Zahradil Německo

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy