Brusel drtí Británii? Brexitová dohoda obsahuje přísnou irskou pojistku, říká se jí "bazén"

Předběžná dohoda mezi Londýnem a Bruselem o odchodu Británie z Evropské unie nebyla po úterním průlomu ve vyjednávání zveřejněna, informace o údajně asi 500stránkového dokumentu však ihned začaly prosakovat do médií. Podle britského tisku bylo dojednáno, že "pojistka" zabraňující vzniku hranice mezi Irskem a Severním Irskem by ponechala v evropské celní unii celou Británii. Deník Financial Times (FT) píše, že cena, kterou žádá Brusel za tento ústupek, je vysoká.

Záložní plán pro zachování volného pohybu osob a zboží přes irskou hranici by nabral účinnost po přechodném období a to v případě, že by během něj Británie a EU nenašly lepší řešení dosahující stejného výsledku. Podoba pojistky byla v poslední fázi vyjednávání hlavní překážkou, protože původní plán EU by vedl k nastolení rozdílných pravidel v Severním Irsku a zbytku Spojeného království.

Reportér televize ITV Robert Peston však s odkazem na své zdroje uvádí, že ani při novém řešení by neplatily pro celou Británii zcela stejné podmínky.

Can Cabinet approve a Brexit plan that MPs look set to reject? - ITV News https://t.co/vQQ09Szsv9

— Robert Peston (@Peston) 14. listopadu 2018

Aktuální podoba severoirské pojistky je podle něj v Bruselu označovaná jako "bazén", přičemž Severní Irsko by skončilo v hlubokém konci a zbytek Británie v mělkém. Jak Peston tak FT napsali, že Británie by setrvala v unijní bezcelní zóně, avšak Severní Irsko by navíc nadále podléhalo pravidlům jednotného trhu EU.

Proti rámcové dohodě proto už nyní vystupují zástupci Severoirské unionistické strany (DUP), která v britském parlamentu podporuje menšinový kabinet premiérky Theresy Mayové. DUP požaduje, aby i po brexitu bylo Severní Irsko se zbytkem Británie regulačně "sladěné". "Z toho, co jsme viděli a slyšeli, nemáme dojem, že je to nejlepší možná dohoda," řekl dnes rozhlasové stanici BBC Radio 4 šéf poslaneckého klubu DUP Jeffrey Donaldson.

Dalším potenciálním problémem pro plán Mayové jsou významné požadavky zanesené do návrhu severoirské pojistky výměnou za ponechání Londýna v celní unii. Britská premiérka podle médií ve světle těchto nepříjemných kompromisů bude zdůrazňovat, že opatření je pouze záložním plánem, na jehož uplatnění nemusí nikdy dojít. Podle Pestona však "nikdo, možná s výjimkou premiérky, neočekává", že se během přechodného období do prosince 2020 objeví lepší řešení. "Naopak, většina unijních politiků očekává, že pojistka bude realitou našich obchodních vztahů po mnoho let," napsal politický editor ITV.

Podle deníku FT aktuální dohoda neumožňuje Londýnu jednostranně působení záložního režimu ukončit. Zastánci tvrdšího brexitu v britské vládě a v Konzervativní straně jistě nebudou nadšeni ani z hrozící povinnosti po přechodném období dodržovat pravidla EU o konkurenci, státních dotacích nebo o ochraně životního prostředí.

FT vysvětluje, že mnoho členských zemí EU bylo překvapeno zahrnutím celní unie do "rozvodové dohody" s Británií a volalo tak po zárukách, které zajistí po brexitu "rovné hrací pole". "S tímto na paměti přidal (hlavní unijní vyjednavač Michel) Barnier do návrhu dokumentu možná nejpřísnější omezení uvalená na některou ze zemí mimo jednotný trh," napsal FT.

O předběžné brexitové dohodě bude dnes od 15:00 jednat britská vláda. Výsledek schůze není zdaleka jasný, neboť několik ministrů v posledních dnech vyjadřovalo výhrady ke kurzu vyjednávání v Bruselu. Buď se premiérce Mayové své ministry podaří přesvědčit, že lepší podmínky nelze vyjednat a že dohoda v současné podobě má šanci na schválení v parlamentu, nebo ministři plán nepodpoří, což by mohlo vést i k rozpadu kabinetu.

Související

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) Velká Británie Severní Irsko Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

před 3 hodinami

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy