"Rusko je agresor, lidé umírají." Polsko a Estonsko chtějí zpřísnění sankcí, Francie je opatrná

Polský prezident Andrzej Duda dnes prohlásil, že Polsko je připraveno přidat se k případnému zpřísnění sankcí proti Rusku kvůli ukončení konfliktu s Ukrajinou. Ten naposledy vyhrotil incident v Kerčském průlivu, kde Rusové v neděli zajali tři ukrajinské vojenské lodě a 24 Ukrajinců; nejméně tři z nich utrpěli zranění. K uvalení dalších sankcí proti Rusku vybídl Evropskou unii také estonský ministr obrany Jüri Luik.

"Pokud budou takové mezinárodní iniciativy, pokud budou opravdu ohlášeny, například další sankce, Polsko se určitě do těchto iniciativ zapojí, protože jsme v zásadně připraveni ke všem krokům, které by vedly k ukončení tohoto konfliktu," odpověděl Duda během návštěvy Bulharska na otázku novinářů ohledně zpřísnění sankcí proti Rusku.

Duda podle polských médií nepochybuje o tom, že v konfliktu je Rusko agresorem a že okupuje ukrajinská území.

"Umírají lidé, panuje obrovské znepokojení ohledně bezpečnosti. Nepochybuji o tom, že je třeba udělat vše, aby se problém vyřešil," zdůraznil polský prezident podle serveru Onet. "Těžko můžeme přejít k běžnému programu potom, co se stalo. Nezbytné je obnovit pořádek a konflikt zmírnit. Vyzýváme k respektování mezinárodního práva. Rusko musí propustit zajaté námořníky a vrátit zabavené ukrajinské lodě," dodal. K odsouzení ruské agrese vyzvala na twitteru i estonská prezidenta Kersti Kaljulaidová.

2/3 I urge the international community and the democratic world leaders to join me in this statement, to condemn the Russian aggression clearly, collectively and immediately and to demand a stop to the agression. #WarInEurope #Ukraine #UkraineUnderAttack

— Kersti Kaljulaid (@KerstiKaljulaid) 27. listopadu 2018

"Jsme připraveni podpořit zpřísnění sankcí. Sankce jsou pravděpodobně nejpřesvědčivějším způsobem, jak dát ruskému vedení najevo, že to myslíme vážně," řekl estonský ministr Luik podle agentury Reuters na konferenci v Berlíně. Vyslovil zde také názor, že poslední události by mohly ještě více zkomplikovat debatu o stavbě plynovodu Nord Stream 2, tedy druhé větve plynovodu, přivádějícího ruský plyn do Německa po dně Baltu.

Šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian po dnešním setkání se svým ruským protějškem vybídl Rusko a Ukrajinu, aby projevily zdrženlivost a snažily se zmírnit napětí, které se vystupňovalo kvůli nedělnímu incidentu v Kerčském průlivu. Sergej Lavrov na společné tiskové konferenci označil ukrajinský postup za "úmyslnou provokaci".

Francouzský ministr podle agentury Reuters neodpověděl na otázku ohledně nových sankcí proti Rusku, ani ohledně změn týkajících se svobodné plavby Kerčským průlivem mezi Černým a Azovským mořem, kterou Rusko blokuje.

Přes průliv Rusové postavili most vedoucí na anektovaný Krym. Jeho připojení k Rusku ani Ukrajina, ani většina zemí světa neuznává.

"Pokud by ukrajinské lodě využily stávající zkušenost, kdy letos v září požádaly o povolení (proplout průlivem) a uvědomily o své plavbě z Černého do Azovského moře, pak bychom jim poskytli služby lodivoda a vše by se odehrálo hladce a bez problémů. Proč se tentokráte rozhodli postupovat jinak?" citovala Lavrova agentura TASS. Při jednání se svým francouzským protějškem ruský ministr zdůraznil, že "incident byl úmyslnou provokací".

Související

Více souvisejících

protiruské sankce Andrzej Duda estonsko Ukrajina Azovská krize EU (Evropská unie) Rusko Francie Sergej Lavrov

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy