Od čtvrtečního a pátečního zasedání summitu Evropské unie nelze podle Angely Merkelové očekávat jakékoli změny týkající se připravené dohody o brexitu. Německá kancléřka to dnes řekla ve Spolkovém sněmu s tím, že žádná ze zbývajících 27 členských zemí nemá zájem dohodu s Británií upravovat.
"Nemáme v úmyslu dohodu o vystoupení teď měnit, to je všeobecná pozice 27 členských zemí," prohlásila Merkelová s tím, že od vrcholné schůzky není v tomto ohledu možné očekávat žádné změny. O ty usiluje britská premiérka Theresa Mayová, která zatím nemá dostatek hlasů, aby dohoda o vystoupení Británie z EU prošla britským parlamentem.
Dnes večer bude Mayová čelit o hlasování o nedůvěře, které se týká jejího postu vůdkyně Konzervativní strany. Pokud jí bude vyslovena nedůvěra, skončí i v čele vlády.
Merkelová současnou situaci v Británii vnímá jako rychle se měnící, stále ale věří, že brexit bude organizovaný. Německý kabinet se však podle ní zároveň připravuje na možnost, že Británie osmadvacítku nakonec opustí bez dohody.
Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie by měli ve čtvrtek k dramatickému vývoji kolem britského odchodu z EU přijmout "relevantní závěry" poté, co si vyslechnou hodnocení stávající situace od Mayové. Napsal to šéf Evropské rady Donald Tusk v dopise, kterým dnes lídry unijních států na prosincový summit bloku pozval.
Meeting with @MichelBarnier ahead of tomorrow’s discussion of #Brexit. #EUCO pic.twitter.com/FJYBMLjm6E
— Donald Tusk (@eucopresident) 12. prosince 2018
Vzhledem k tomu, že čas do britského odchodu z unie 29. března příštího roku se krátí, probere schůzka vrcholných představitelů 27 zemí také stav příprav na situaci, kdy by Británie opustila EU takzvaným tvrdým brexitem. Jde o variantu, při které by se brexit odehrál bez platné dohody o spořádaném vystoupení upravující řadu důležitých okolností včetně následného přechodného období.
Unijní činitel dobře informovaný s přípravou summitu dnes v Bruselu novinářům řekl, že ačkoliv by premiéři a prezidenti 27 zemí měli podle Tuskových plánů k vývoji kolem brexitu přijmout závěry, nemusí už ve čtvrtek večer rovnou vyhovět požadavkům a přáním, které Mayová před večeří přednese. Připomněl, že vyřešení relativně malého problému, který se smlouvu na poslední chvíli kvůli Gibraltaru mělo Španělsko, trvalo asi 72 hodin intenzivní diplomatické práce.
Vysoce postavený představitel EU novináře upozornil, že zatím není jasné, co přesně britská premiérka svým kolegům sdělí. Očekává se, že vysvětlí, jaké přesně potíže mají britští poslanci, kteří dojednanou smlouvu odmítají. Spekulovat tak nyní podle něj není možné ani o následné reakci lídrů 27 zemí.
"Jedna věc je ale jasná. Smlouva znovu otevírána nebude. A jakákoliv dodatečná ujištění či potvrzení - v libovolné formě - nemohou být s touto smlouvu v rozporu," upozornil informovaný představitel EU.
Evropská unie jednoznačně odmítá změny dojednaného textu smlouvy, jehož součástí je i pro část britské politické scény nepřijatelná pojistka pro režim na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Mayová v úterý absolvovala kvůli věci jednání nejen v Bruselu, ale také v Berlíně a v Haagu. Večer po schůzce s ní oznámil Tusk na twitteru, že unie chce pomoci, ale zůstává otázkou, jak.
Long and frank discussion with PM @theresa_may ahead of #Brexit summit. Clear that EU27 wants to help. The question is how.
— Donald Tusk (@eucopresident) 11. prosince 2018
Podle diplomatů je pravděpodobné, že lídři 27 zemí EU ve snaze uklidnit britskou nespokojenost s irskou pojistkou se dohodnou na deklaraci či vysvětlujícím prohlášení. Jeho možný text ale zatím neviděli ani velvyslanci unijních států, diskuse v Bruselu dál pokračují.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Angela Merkelová , Theresa Mayová , Donald Tusk , EU (Evropská unie) , Velká Británie , Summit EU
Aktuálně se děje
před 22 minutami
"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí
před 51 minutami
Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo
před 55 minutami
1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující
před 1 hodinou
Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml
před 1 hodinou
Pěstujte plodiny, skladujte pleny. Státy NATO poslaly občanům doporučení, jak přežít válku
před 3 hodinami
Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák