Dřív Evropu rozdělovala víra, dnes je to ideologie. Orbán může EU úplně zničit

Evropa zůstává rozdělená, staleté spory o víru nahradil ideologický konflikt mezi Západem a Východem, konstatuje komentátor Timothy Less. Nic na tom nezmění ani blížící se evropské volby, v nichž se předpokládá úspěch antiliberálních sil.

Evropa je zase jednou rozdělená, píše ve svém komentáři pro New Statesman Timothy Less z univerzity Cambridge. Tentokrát mezi obránce liberální demokracie na západě a severu kontinentu a státy na východě a jihu Evropy, které ji čím dál častěji odmítají.

Mezi takové se podle Lesse řadí i Česká republika pod vedením „byznysmena“ Andreje Babiše. Ačkoliv formy vlády se v našem regionu liší, vždyť na Slovensku vládne levice a v Polsku křesťansky inspirovaná pravice, regionální partneři si dobře rozumí.

Vlna národně orientovaného konzervatismu, která je ve střední a východní Evropě populární, se pomalu přelévá do sousedícího Rakouska a Itálie. I tam na pozadí migrační krize začaly převažovat tradiční rodinné a vlastenecké hodnoty.

Na druhé straně pomyslné barikády stojí například Francie, země Beneluxu nebo skandinávské státy. Ve všech těchto zemích se liberálové ve volbách udrželi u moci. Profesora univerzity v Cambridge to nepřekvapuje, protože liberální demokracie tu vznikla, aby naplnila zdejší požadavky.

Tam, kde dříve Evropany rozdělovala otázka víry a rivalita jednotlivých říší a velmocí, je dnes problémem ideologie, konstatuje Less. A bojištěm mezi znesvářenými stranami se logicky stala Evropská unie.

Právě ta stojí na počátku celého problému, politickou transformaci v Maďarsku nebo na Slovensku totiž dlouho ignorovala, když se potýkala s ekonomickou krizí na přelomu desetiletí. Východoevropské státy, které před jejím vypuknutím, tak moc toužily po přijetí do EU, jí náhle začaly přivádět k vnitřnímu rozkolu.

Definitivní bod zlomu přišel v polovině této dekády, kdy evropští lídři řešili finanční situaci Řeků, začínající migrační krizi a úspěšné referendum o brexitu. Až v tu chvíli si představitelé EU uvědomili, jak blízko je její možný kolaps. Nadějí na zvrácení situace se pro ně stalo zvolení Emanuela Macrona francouzským prezidentem i současný ekonomický růst napříč Evropou.

Evropská unie se však nesmířila se současným vývojem v některých postkomunistických zemích. Nechvalně známý článek 7, který může zástupce státu vyřadit z Rady ministrů, již použila proti Maďarům a Polákům. Viktor Orbán si dokonce vysloužil nálepku „člověka, který může EU nadobro zničit“.

Dlouho očekávaným soubojem mezi oběma tábory budou květnové volby do Evropského parlamentu, v nich se očekává úspěch antiliberálních sil. Orbán, který je označil za duel mezi ním a Macronem, doufá ve vítězství a změnu kurzu EU směrem k federaci „opravdu nezávislých národních států“.

I kdyby uspěl, bude se s velkou pravděpodobností stále potýkat s liberálním Západem, který bude využívat svého práva veta při jakékoliv snaze o transformaci Evropské unie. Evropa tak pravděpodobně zůstane rozdělená i po blížících se eurovolbách.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) evropa Viktor Orbán politika Evropská sousedská politika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy