Evropa zůstává rozdělená, staleté spory o víru nahradil ideologický konflikt mezi Západem a Východem, konstatuje komentátor Timothy Less. Nic na tom nezmění ani blížící se evropské volby, v nichž se předpokládá úspěch antiliberálních sil.
Evropa je zase jednou rozdělená, píše ve svém komentáři pro New Statesman Timothy Less z univerzity Cambridge. Tentokrát mezi obránce liberální demokracie na západě a severu kontinentu a státy na východě a jihu Evropy, které ji čím dál častěji odmítají.
Mezi takové se podle Lesse řadí i Česká republika pod vedením „byznysmena“ Andreje Babiše. Ačkoliv formy vlády se v našem regionu liší, vždyť na Slovensku vládne levice a v Polsku křesťansky inspirovaná pravice, regionální partneři si dobře rozumí.
Vlna národně orientovaného konzervatismu, která je ve střední a východní Evropě populární, se pomalu přelévá do sousedícího Rakouska a Itálie. I tam na pozadí migrační krize začaly převažovat tradiční rodinné a vlastenecké hodnoty.
Na druhé straně pomyslné barikády stojí například Francie, země Beneluxu nebo skandinávské státy. Ve všech těchto zemích se liberálové ve volbách udrželi u moci. Profesora univerzity v Cambridge to nepřekvapuje, protože liberální demokracie tu vznikla, aby naplnila zdejší požadavky.
Tam, kde dříve Evropany rozdělovala otázka víry a rivalita jednotlivých říší a velmocí, je dnes problémem ideologie, konstatuje Less. A bojištěm mezi znesvářenými stranami se logicky stala Evropská unie.
Právě ta stojí na počátku celého problému, politickou transformaci v Maďarsku nebo na Slovensku totiž dlouho ignorovala, když se potýkala s ekonomickou krizí na přelomu desetiletí. Východoevropské státy, které před jejím vypuknutím, tak moc toužily po přijetí do EU, jí náhle začaly přivádět k vnitřnímu rozkolu.
Definitivní bod zlomu přišel v polovině této dekády, kdy evropští lídři řešili finanční situaci Řeků, začínající migrační krizi a úspěšné referendum o brexitu. Až v tu chvíli si představitelé EU uvědomili, jak blízko je její možný kolaps. Nadějí na zvrácení situace se pro ně stalo zvolení Emanuela Macrona francouzským prezidentem i současný ekonomický růst napříč Evropou.
Evropská unie se však nesmířila se současným vývojem v některých postkomunistických zemích. Nechvalně známý článek 7, který může zástupce státu vyřadit z Rady ministrů, již použila proti Maďarům a Polákům. Viktor Orbán si dokonce vysloužil nálepku „člověka, který může EU nadobro zničit“.
Dlouho očekávaným soubojem mezi oběma tábory budou květnové volby do Evropského parlamentu, v nich se očekává úspěch antiliberálních sil. Orbán, který je označil za duel mezi ním a Macronem, doufá ve vítězství a změnu kurzu EU směrem k federaci „opravdu nezávislých národních států“.
I kdyby uspěl, bude se s velkou pravděpodobností stále potýkat s liberálním Západem, který bude využívat svého práva veta při jakékoliv snaze o transformaci Evropské unie. Evropa tak pravděpodobně zůstane rozdělená i po blížících se eurovolbách.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , evropa , Viktor Orbán , politika , Evropská sousedská politika
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák