Hlasování o brexitové dohodě v dolní komoře britského parlamentu je naplánováno na 15. ledna. S odvoláním na blíže nespecifikované zdroje v britské vládě to dnes napsala zpravodajská společnost BBC. Deník The Times píše, že premiérka Theresa Mayová pravděpodobně v příštích dnech představí sadu požadavků pro Brusel, jejichž splnění by mohlo pomoci dohodu v britském parlamentu prosadit. Podle nového průzkumu institutu ORB International její stávající podobu považuje za správnou pouze 18 procent voličů.
Kvůli značnému odporu i mezi vlastními poslanci Mayová v prosinci hlasování o dokumentu odvolala. Podle The Times i přes "intenzivní" diplomatické snahy během vánočního období nemá premiérka prakticky nic nového, čím by kritiky přesvědčila.
Before a possible vote next week, fewer than one in five adults agree the PM has got the right dealAgree 18%Disagree 61% DN 21%Full results here: https://t.co/W0mVpURggV #brexit #theresamay #uk #politics #research
— ORB International (@ORB_Int) 7. ledna 2019
Předsedkyně vlády tudíž údajně vyzve Evropskou unii, aby slíbila, že finální dohoda o novém obchodním a bezpečnostním vztahu s Británií bude hotová do konce roku 2021. Takové prohlášení by mohlo zmírnit obavy z takzvané severoirské pojistky v brexitové dohodě, v níž mnozí poslanci vidí snahu EU udržet Británii na dlouhou dobu ve svých strukturách i po konci přechodného období.
The Times uvádí, že Mayová chce působnost kontroverzní pojistky omezit "zámkem na tři západy" a získat také ujištění, že severoirské podniky budou mít v případě jejího zavedení neomezený přístup na britský trh, a že britský parlament bude na celý proces dohlížet. Britská premiérka prý tyto požadavky pravděpodobně představí v nadcházejících dnech, ačkoli její poradci jsou si vědomi, že Brusel může odmítnout učinit jakékoli další kroky předtím, než se ke stávající dohodě vyjádří Dolní sněmovna.
Vládní mluvčí dnes při pravidelném briefingu přesný termín hlasování neuvedl, zopakoval pouze, že se uskuteční příští týden. Debata poslanců o dojednaných podmínkách britského odchodu z EU se po měsíční pauze znovu rozjede ve středu a Mayová by v tento den měla zákonodárce informovat o aktuálním stavu rozhovorů s představiteli EU. Nedávno podle britských médií hovořila například s německou kancléřkou Angelou Merkelovou i s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, Evropská komise ale zároveň oznámila, že nemá v plánu žádná další jednání s britskou vládou.
Během prosincové debaty britských poslanců o brexitové dohodě se kromě opozice vyslovilo proti předloženému dokumentu také více než 100 konzervativních poslanců a zástupci severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), o níž se menšinová konzervativní vláda opírá. V tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by se od té doby parlamentní matematika dramaticky změnila.
Předložená dohoda má podle aktuálních průzkumů také minimální podporu u britských voličů. V posledním dotazování ORB International jenom 18 procent respondentů souhlasilo s tvrzením, že Mayová pro Británii vyjednala správnou dohodu. Zmíněný ústav zkoumá důvěru občanů v počínání premiérky už od konce roku 2016 a čerstvý údaj pro šéfku vlády představuje dosud nejhorší výsledek. V jiném nedávném šetření zase Britové vybírali mezi brexitem na základě aktuální dohody, neřízeným brexitem a setrváním v EU: první možnost podpořilo pouze 13 procent dotázaných.
Premiérka Mayová v neděli ve vysílání televize BBC uvedla, že v případě zamítnutí dohody se Británie ocitne v "neprobádaném území". Jaký by byl za takového vývoje její další postup, zatím odmítá prozradit, přičemž jasně nevyloučila v podstatě žádnou možnost. Vláda dříve uvedla, že pokud dohoda s EU neprojde, Británie 29. března blok opustí bez ní.
Takový scénář je patrně pro většinu poslanců rovněž nepřijatelný a před jeho negativními důsledky varovala řada institucí včetně britské centrální banky. BBC informuje, že více než 200 členů Dolní sněmovny včetně 22 konzervativců se už podepsalo pod dopis vyzývající Mayovou k tomu, aby odchod z EU bez dohody vyloučila. Signatáři byli údajně pozváni na úterní setkání s premiérkou.
Naopak bývalý ministr zahraničí a hlasitý zastánce jasné odluky od EU Boris Johnson dnes v komentáři v listu The Daily Telegraph brexit bez dohody hájil a označil tento scénář za možnost, která je nejblíže tomu, pro co občané v červnu 2016 hlasovali.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Theresa Mayová , Velká Británie , EU (Evropská unie) , Severní Irsko
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák