Rozbroje v EU: Rumunsko zvažuje žalobu na Rakousko, zlobí se i Česko

Rumunsko zvažuje žalobu na Rakousko u Soudního dvora Evropské unie kvůli takzvané indexaci přídavků na děti. Opatření je diskriminační, řekl podle agentury APA rumunský ministr zahraničí Teodor Melešcanu. Mluvčí Evropské komise dnes řekla, že indexace je v rozporu s právem EU. Na základě opatření, které platí od Nového roku, budou lidé z chudších zemí pracující v Rakousku od rakouského státu na děti žijící ve své vlasti dostávat přídavky odpovídající životním nákladům v zemích původu.

Rumunská vláda zvažuje žalobu na Vídeň, protože jde o "jasný případ diskriminace", který je v rozporu se všemi základními hodnotami EU, řekl šéf rumunské diplomacie Melešcanu v neděli večer televizi Digi 24. Rumunští zaměstnanci v Rakousku podle něj platí daně a další odvody jako kterýkoli jiný zaměstnanec, a přesto podle něj budou najednou dostávat na své děti "až o 50 procent menší podporu než dosud".

Pokud rumunská vláda skutečně žalobu podá, je si Melešcanu téměř jistý, že nezůstane jedinou žalující stranou.

Už v říjnu se v této záležitosti na eurokomisařku pro sociální věci Marianne Thyssenovou obrátily společným dopisem Rumunsko, Bulharsko, Litva, Slovinsko a země takzvané visegrádské skupiny včetně České republiky. Ministři sociálních věcí komisařku vyzvali, aby co nejdříve přezkoumala soulad příslušného rakouského zákona s unijním právem.

Podle APA dnes mluvčí komise na dotaz ohledně možného zahájení řízení kvůli porušení unijních pravidel řekla, že "indexace podle práva EU není dovolena". Dále uvedla, že jde o otázku diskriminace. Odmítla však říci, zda se komise k případné rumunské žalobě připojí.

Rakouské ministerstvo pro rodinu dnes Bukurešť v reakci na zvažované podání žaloby kritizovalo. Rumunsko by podle něj jako předsednická země Evropské unie mělo vystupovat jako zprostředkovatel a mělo by se "chovat co možná nejvíc neutrálně". Rumuni na počátku letošního roku převzali předsednictví v Radě EU právě od Rakouska.

Podle ministryně pro rodinu Juliane Bognerové-Straussové je indexace spravedlivá a i po jejím zavedení dostávají rumunské děti, jejichž rodiče pracují v Rakousku, na příspěvcích více než rumunské děti, jejichž rodiče pracují ve vlasti. Oproti loňskému roku je rakouský příspěvek nicméně zhruba o polovinu nižší, upozornila APA.

Od takzvané indexace, tedy úpravy výše přídavků v závislosti na životních nákladech v zemích původu dětí, si rakouská vláda slibuje roční úspory 100 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun).

Zatímco v současnosti podle slovenského ministerstva sociálních věcí rodič pracující v Rakousku dostává na dítě ve věku od jednoho do tří let přídavky na dítě v průměrné výši 172,4 eura (4480 korun), od tohoto roku pracovníci ze středoevropských zemí v alpské republice budou po změnách dostávat méně, pokud jejich dítě v této zemi zároveň nežije. Například Češi v takovém případě dostanou na dítě 104,69 eura (2720 korun), Slováci 109,12 eura (2835 Kč), Maďaři a Poláci zaměstnaní v Rakousku ještě méně.

Související

Více souvisejících

Rumunsko Rakousko Soudní dvůr EU EU (Evropská unie) Sociální dávky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy