Rozbroje v EU: Rumunsko zvažuje žalobu na Rakousko, zlobí se i Česko

Rumunsko zvažuje žalobu na Rakousko u Soudního dvora Evropské unie kvůli takzvané indexaci přídavků na děti. Opatření je diskriminační, řekl podle agentury APA rumunský ministr zahraničí Teodor Melešcanu. Mluvčí Evropské komise dnes řekla, že indexace je v rozporu s právem EU. Na základě opatření, které platí od Nového roku, budou lidé z chudších zemí pracující v Rakousku od rakouského státu na děti žijící ve své vlasti dostávat přídavky odpovídající životním nákladům v zemích původu.

Rumunská vláda zvažuje žalobu na Vídeň, protože jde o "jasný případ diskriminace", který je v rozporu se všemi základními hodnotami EU, řekl šéf rumunské diplomacie Melešcanu v neděli večer televizi Digi 24. Rumunští zaměstnanci v Rakousku podle něj platí daně a další odvody jako kterýkoli jiný zaměstnanec, a přesto podle něj budou najednou dostávat na své děti "až o 50 procent menší podporu než dosud".

Pokud rumunská vláda skutečně žalobu podá, je si Melešcanu téměř jistý, že nezůstane jedinou žalující stranou.

Už v říjnu se v této záležitosti na eurokomisařku pro sociální věci Marianne Thyssenovou obrátily společným dopisem Rumunsko, Bulharsko, Litva, Slovinsko a země takzvané visegrádské skupiny včetně České republiky. Ministři sociálních věcí komisařku vyzvali, aby co nejdříve přezkoumala soulad příslušného rakouského zákona s unijním právem.

Podle APA dnes mluvčí komise na dotaz ohledně možného zahájení řízení kvůli porušení unijních pravidel řekla, že "indexace podle práva EU není dovolena". Dále uvedla, že jde o otázku diskriminace. Odmítla však říci, zda se komise k případné rumunské žalobě připojí.

Rakouské ministerstvo pro rodinu dnes Bukurešť v reakci na zvažované podání žaloby kritizovalo. Rumunsko by podle něj jako předsednická země Evropské unie mělo vystupovat jako zprostředkovatel a mělo by se "chovat co možná nejvíc neutrálně". Rumuni na počátku letošního roku převzali předsednictví v Radě EU právě od Rakouska.

Podle ministryně pro rodinu Juliane Bognerové-Straussové je indexace spravedlivá a i po jejím zavedení dostávají rumunské děti, jejichž rodiče pracují v Rakousku, na příspěvcích více než rumunské děti, jejichž rodiče pracují ve vlasti. Oproti loňskému roku je rakouský příspěvek nicméně zhruba o polovinu nižší, upozornila APA.

Od takzvané indexace, tedy úpravy výše přídavků v závislosti na životních nákladech v zemích původu dětí, si rakouská vláda slibuje roční úspory 100 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun).

Zatímco v současnosti podle slovenského ministerstva sociálních věcí rodič pracující v Rakousku dostává na dítě ve věku od jednoho do tří let přídavky na dítě v průměrné výši 172,4 eura (4480 korun), od tohoto roku pracovníci ze středoevropských zemí v alpské republice budou po změnách dostávat méně, pokud jejich dítě v této zemi zároveň nežije. Například Češi v takovém případě dostanou na dítě 104,69 eura (2720 korun), Slováci 109,12 eura (2835 Kč), Maďaři a Poláci zaměstnaní v Rakousku ještě méně.

Související

George Simion

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion

Krajně pravicový politik George Simion, známý svou otevřenou podporou Donalda Trumpa a hnutí "Make America Great Again", podle předběžných odhadů vyhrál první kolo rumunských prezidentských voleb. Šéf nacionalistické Aliance pro unii Rumunů (AUR) získal přes 30 % hlasů. Jeho vítězství přichází v rámci opakovaného hlasování nařízeného ústavním soudem kvůli neregulérnostem při listopadovém hlasování.
Nicușor Dan

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu

Nicușor Dan, starosta Bukurešti a kandidát na prezidenta Rumunska, varuje před rostoucím vlivem Ruska a obviňuje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa z přílišné shovívavosti vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dan, který se proslavil bojem proti korupci a snahou o obnovu důvěry v politiku, se snaží zabránit nástupu krajní pravice a ruskému zasahování do rumunských záležitostí.

Více souvisejících

Rumunsko Rakousko Soudní dvůr EU EU (Evropská unie) Sociální dávky

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 2 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa

Požadavek Donalda Trumpa, aby Ukrajina „okamžitě“ zahájila mírová jednání s Ruskem, podle evropských diplomatů ohrozil dlouhodobě připravovaný plán EU přimět USA k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle nich neměl na výběr a musel přijmout nabídku Vladimira Putina k jednání, aby Trumpa nerozzlobil.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy