Úsvit autonomních vozů. Německé automobilky je chtějí vyvíjet společně

Německé automobilky chtějí vytvořit rozsáhlou alianci a společně vyvíjet systémy autonomního řízení vozů. Informoval o tom list Manager Magazin. Rozhovory spolu vedou mimo jiné firmy Volkswagen, BMW a Daimler, které přizvaly i dodavatele součástek Bosch a Continental.

Duší celého podniku jsou podle webu měsíčníku šéf Volkswagenu Herbert Diess spolu s členem představenstva BMW Klausem Fröhlichem. Rozhodnutí o případném vzniku aliance by mělo padnout do března.

Svazek by podle zúčastněných koncernů zůstal otevřený ostatním výrobcům a technickým koncernům. Dosud se vědělo jen to, že rozhovory spolu vedou BMW a Daimler. Pracovní skupiny jinak konkurenčních firem jednají mimo jiné o spolupráci na vývoji a sdílení patentů a při výrobě baterií do elektrických vozů. Musí se rozhodnout, čí technika by sloužila jako základ a kdo by ve svazku převzal jakou roli.

Důvodů ke spolupráci mají podniky dost - roboticky řízená auta by totiž mohla výrazně ohrozit jejich obchodní model. Navíc již tyto firmy bojují se stagnací tržeb, poklesem zisku a dlouhodobě také s nízkými kurzy svých akcií.

Automobilky spolu dosud spolupracovaly jednotlivě. BMW investuje s americkou technologickou společností Intel a s italsko-americkou automobilkou Fiat Chrysler miliardy do vývoje autonomně řízeného vozu, jenž by měl do roku 2021 zvládat bez řidiče jízdu na delších úsecích dálnic. Daimler spolupracuje na podobném projektu s Boschem. Volkswagen pak chce s Fordem společně vyvíjet elektrododávky a pick-upy a později i samořízené vozy a osobní elektroauta.

Související

Více souvisejících

Německo autonomní řízení volkswagen automobilový průmysl BMW auto

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy