Němečtí neonacisté jezdí na "výlety" do Česka, trénují střelbu

Němečtí pravicoví extremisté se v minulých letech několikrát setkali v Česku, aby se cvičili ve střelbě. S odvoláním na informace, které německá vláda poskytla opoziční parlamentní straně Levice, o tom dnes informovala agentura DPA. Česko podle ní o pohybu neonacistů ví a s Německem spolupracuje. Kromě ČR se pravicoví extremisté setkávali na střelnicích také v Bulharsku.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej na dotaz ČTK pouze uvedl, že útvar s německou policií spolupracuje, ale nebude více informací poskytovat. O aktivitách německých pravicových extremistů ví i Bezpečnostní informační služba (BIS). "Dlouhodobě a úspěšně spolupracujeme v boji proti extremismu s německou tajnou službou a českou policií. Týká se to i tohoto konkrétního případu," řekl ČTK mluvčí BIS Ladislav Šticha. Nic bližšího ale rovněž nesdělil.

České úřady podle spolkové vlády loni v červnu německým kriminalistům poskytly mimo jiné "seznam pobytů německých státních příslušníků v České republice". Tento seznam přitom obsahoval mimo jiné "záznamy z návštěvních knih různých střelnic".

Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), který plní v Německu úkoly civilní kontrarozvědky, v září 2017 prohledal za pomoci speciálních jednotek auta členů neonacistické skupiny Combat 18 Deutschland, kteří se právě vraceli z Česka. Při akci se našlo "malé množství munice", kterou úřady extremistům zabavily.

Německá spolková vláda podle informací, které poskytla na dotaz parlamentní frakce strany Levice, o cestách neonacistů na střelnice do jiných evropských zemí ví dlouhodobě. Od prosince 2015 na podobné "výlety" němečtí pravicoví extremisté vyrazili celkem dvanáctkrát.

Neonacisté se nicméně nescházejí pouze v zahraničí. Podle údajů německé vlády zaznamenaly bezpečnostní složky od listopadu 2017 celkem pět podobných setkání také přímo v Německu. "Naprostá většina" těchto cvičení se odehrála na veřejných střelnicích.

Informace o Česku jako oblíbeném cíli výletů německých pravicových radikálů se objevily již v roce 2012. Policie tehdy provedla razii v Bavorsku, při níž zasáhla proti skupině Jagdstaffel D.S.T. Její členové jezdili na střelnice do Česka, kde podle informací německých úřadů používali terče v podobě lidských postav.

Poslankyně opoziční strany Levice, která si aktuální informace o cestách neonacistů na zahraniční střelnice od vlády vyžádala, v reakci na zveřejněné údaje uvedla, že úřady, jejichž prací je bojovat proti extremismu a terorismu, by se měly cestám neonacistů na střelnice do zahraničí více věnovat. "Pravicový teror se stále ještě podceňuje a v důsledku toho i bagatelizuje," řekla Martina Rennerová.

Související

Prvomájová demonstrace Národní demokracie proti EU a české vládě

ROZHOVOR: Na podzim nejspíš uvidíme nepříjemné věci, míní expert na extremismus Jan Charvát

Velká část tuzemské veřejnosti se v důsledku stereotypních mediálních výkladů stále domnívá, že příslušník krajní pravice rovná se skinhead s vytetovaným hákovým křížem, upozorňuje odborník na extremismus Jan Charvát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v něm mimo jiné přiblížil, jak došlo k rozpadu tuzemských krajně pravicových struktur či nakolik se krajní pravice etablovala v prostředí stále populárnějších bojových sportů. Vysvětlil také, proč očekává, že současné ekonomické problémy povedou spíše k posílení populistů a demagogů než skutečných radikálů a extremistů.

Více souvisejících

neonacisté zbraně Německo Česká republika extremismus BIS

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy